Prancūzija sieks skubios ES reakcijos į Kinijos spaudimą Lietuvai

Pasaulis
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Dovilė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Tęsiantis ginčams tarp Lietuvos ir Kinijos, Prancūzija sieks, kad Europos Sąjunga (ES) skubiai imtųsi atsakomųjų veiksmų, turinčių neleisti Kinijai šantažuoti Bendrijos.

Apie tai ketvirtadienį pranešė apie Briuselio aktualijas rašantis naujienų portalas „Politico“.

Prancūzija, nuo sausio 1-osios pusmečiui perėmusi pirmininkavimą ES Tarybai, žada pasiekti, kad Bendrijos politika taptų ryžtingesnė, ir sustiprinti jos gynybos arsenalą ginčuose dėl komercijos.

ES turi planų parengti naują kovos su prievartos veiksmais priemonę (angl. EU anti-coercion instrument), kurią būtų galima taikyti būtent tokiais atvejais. Vis dėlto parengti naują teisės aktą ir pradėti jį taikyti gali trukti ne vienus metus, o Paryžius siunčia signalą, kad kilus ginčui tarp Lietuvos ir Kinijos veiksmų reikia imtis gerokai anksčiau.

Paklaustas, ar Paryžius spaus ES užkirsti kelią Pekino spaudimui dar prieš parengiant mechanizmą, vienas aukšto rango prancūzų pareigūnas „Politico“ atsakė: „Taip. Priemonių imsimės labai greitai.“

„Dėl mechanizmo prieš spaudimą tebevyksta derybos, bet galbūt būtų galima kažką iš anksto nuveikti palaikant Lietuvą“, – sakė jis.

Lietuvos ir Kinijos santykiai nugarmėjo į žemumas Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Kilus diplomatiniam konfliktui, Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.

 

BNS