REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Rugpjūčio 12 d. 21:45

Praėjusi liepa buvo trečia karščiausia liepa stebėjimų istorijoje

Pasaulis

Unsplash.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


184338

Praėjęs mėnuo, kuomet neįprastai aukštos temperatūros stebėtos regionuose nuo Suomijos iki Jungtinių Amerikos Valstijų, buvo vienas iš karščiausių pasaulyje liepos mėnesių per visą stebėjimų istoriją, nusileidęs tik 2019 ir 2016 metų liepoms, paskelbė ES mokslininkai.

Tai naujausias ilgalaikių šiltėjimo tendencijų etapas, kai paskutiniai septyneri metai fiksuoti kaip karščiausi pasaulyje per visą stebėjimų istoriją, kuomet šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos keičia mūsų planetos klimatą.

„Kuomet žvelgiame į globalias temperatūras, tai kasmet ar net kas mėnesį yra matomi svyravimai,“ – sakė Freja Vamborg, vyresnioji mokslininkė iš Europos sąjungos „Copernicus“ klimato kaitos tarnybos. „Tačiau galų gale, pagrindinis dalykas, kurį mes matome, yra atšilimo tendencijos visame pasaulyje ir daugelyje pasaulio regionų.“

Praėjęs mėnuo susilygino su 2020 metų liepa ir tapo trečiu pagal karštumą liepos mėnesiu stebėjimų istorijoje, nusileidžiančiu 2019 metų bei 2016 metų liepoms, skelbia „Copernicus“. Tai buvo antroji pagal karštumą liepą Europoje, nusileidusi tik 2010 metų liepos mėnesiui. Intensyvus karštis ilgą laiką buvo įsitaisęs nuo pat Baltijos valstybių iki Viduržemio jūros.

„Copernicus“ stebėjimų duomenys siekia 1950 metus, tačiau pasitelkus kryžminio patikrinimo būdą, jie siekia ir 19-ojo amžiaus vidurį.

Praėjusį mėnesį daugybė regionų susidūrė su ekstremaliais orų reiškiniais, kas sutampa su mokslininkų konsensusu, kad pasaulinis šiltėjimas karščio bangas daro labiau tikėtinomis ir stipresnėmis, o karštesnė planeta veda link smarkesnių liūčių.

Rekordus laužęs karštis Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje, kuris prasidėjo dar birželio mėnesį, pražudė šimtus žmonių ir įplieskė miškų gaisrus. Kinijoje, Belgijoje ir Vokietijoje ekstremalios liūtys sukėlė aukų pareikalavusius potvynius.

Tropinėje Australijos šiaurėje praėjusį mėnesį fiksuota aukščiausia maksimali dienos temperatūra, tuo tarpu temperatūros virš Šiaurės Afrikos beveik visur buvo aukštesnės už įprastas, praneša „Copernicus“.

Kai kurie regionai buvo šiek tiek vėsesni už vidurkį, tarp jų Vokietija ir tam tikros Rusijos dalys.

Gismeteo.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA