REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 11 d. 10:21

Pradedamos eksploatuoti požeminių konteinerių konteinerinės aikštelės Švenčionyse, Švenčionėliuose ir Pabradėje!

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


90946

Įgyvendinus projektą „Komunalinių atliekų konteinerių aikštelių įrengimas ir rekonstrukcija ir konteinerių konteinerinėms aikštelėms įsigijimas Švenčionių rajono savivaldybėje“, kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos Sanglaudos fondo ir Švenčionių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, pradedamos eksploatuoti Švenčionių, Švenčionėlių ir Pabradės miestuose 28 konteinerinės aikšteles, kuriose įrengti požeminiai konteineriai, skirti mišrioms komunalinėms atliekoms (29 vnt.) ir atliekų rūšiavimui: popieriui ir kartonui, plastikui ir metalui, stiklui (84 vnt.).

Tai ne tik estetiška, bet ir patogu gyventojams – izoliuotos nuo aplinkos atliekos laikomos žemesnėje temperatūroje, todėl lėčiau ges, mažiau sklis kvapai, šiukšlių neišnešios vėjas. Šių 5 kub. m konteinerių nebus įmanoma išvartyti ar išstumdyti.
Gyventojus kviečiame atliekas rūšiuoti. Tai yra pagrindinė veikla, kuria kiekvienas galime prisidėti prie švaresnės aplinkos ir ekologiškesnės ateities kūrimo. Privalumas – sumažės komunalinių-buitinių atliekų kiekiai, todėl galima bus mažinti išlaidas.

Į stiklui skirtus konteinerius reikia mesti:
• butelius
• stiklainius
• stiklo duženas.
Svarbu! Butelius ir stiklainius reikia išplauti, nuimti kamščius ir jų žiedelius, pašalinti foliją. Į konteinerį negalima mesti porceliano ar keramikos šukių.
Stiklo atliekos gamtoje natūraliai suyra po 900 metų. Naujas stiklas yra gaminamas lydant smėlį, klintis ir sodą 1200–1500° C temperatūroje. Panaudojant stiklo atliekas sutaupoma šių medžiagų bei 35 procentai energijos.
Lietuvoje apie 9% komunalinių atliekų sudaro stiklas.

Į popieriui skirtus konteinerius reikia mesti:
• laikraščius
• žurnalus ir kitus spaudinius
• popierių
• kartoną
Svarbu! Negalima mesti vienkartinių servetėlių, popierinių rankšluosčių, dėžučių nuo picos ar kitokių riebalais užterštų popieriaus pakuočių.
Popierius gaminamas iš celiuliozės, kuri gaunama iš medienos (dažniausiai iš specialių spygliuočių plantacijų) arba perdirbant atliekas. Pavyzdžiui, Vokietijoje makulatūra yra labiausiai pakartotinai naudojama antrinė žaliava, nes iš jos pagaminama net 61 % naujo popieriaus.
Antrinis popierius – popieriaus perdirbimas – turi daug pranašumų prieš medieną ir celiuliozę: jis yra žymiai pigesnis, nes taupo energiją ir vandenį, sumažina atliekų kiekį, jo gamyboje nenaudojami jokie chemikalai, sustabdomas intensyvus medžių kirtimas.
Lietuva turi didžiules popieriaus ir kartono atliekų perdirbimo galimybes. Šalyje esantys kartono fabrikai galėtų perdirbti apie 40 tūkst. tonų popieriaus ir kartono atliekų per metus. Tačiau Lietuvoje surenkama tik 25 % šio kiekio, likusi dalis importuojama.
Mūsų šalyje popierius ir kartonas sudaro apie 14 % visų komunalinių atliekų.
Kiekviena perdirbto popieriaus tona (popieriaus perdirbimas) išsaugo 17 medžių,
26 460 litrų vandens ir pakankamai energijos, kurios užtektų 6 mėnesius apšildyti normalaus dydžio namą.

Į plastmasei skirtus konteinerius reikia mesti:
• plastikinius butelius
• indus nuo padažų, aliejaus, šampūno
• įvairią plastiko pakuotę
Svarbu! Metant į konteinerį plastikinius butelius, reikia nusukti kamštelius, nes jie pagaminti iš kitos rūšies (neperdirbamo) plastiko. Buteliai nuo aliejaus ar padažų turėtų būti kuo švaresni.
Į konteinerį negalima mesti taros nuo organinių skiediklių, dezinfekcijos priemonių ir kitų pavojingų cheminių medžiagų.
Pirmoji permatoma pakuočių plėvelė buvo pagaminta iš natūralių medžiagų. Plastikų gamyba ir perdirbimas sparčiai ėmė vystytis pirmoje XX a. pusėje. Šiandien plastikas yra neatsiejama buities dalis ir yra naudojamas maisto produktams (duonai, daržovėms) pakuoti, cheminių, kosmetikos priemonių gamybai ir pan. Iš perdirbto plastiko gali būti gaminami indai, baldai, įvairiausios detalės, naudojamos buityje, statyboje, audžiami sintetiniai rūbai ir pan.
Lietuvoje apie 9% komunalinių atliekų sudaro plastmasė.

Didžiosios atliekos – nebereikalingi baldai, langų rėmai, durys ir kt. Gyventojai šias atliekas turėtų atvežti į atliekų priėmimo aikšteles. Iš fizinių asmenų didžiosios atliekos priimamos nemokamai.

DIDELIŲ GABARITŲ ATLIEKŲ SURINKIMO AIKŠTELĖS ŠVENČIONIŲ R. SAV. TERITORIJOJE

Švenčionių r. didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Pliauškių I k.,
Švenčionėlių sen., Švenčionių r. sav.
Telefonas informacijai: 8 615 34 362.
Darbo laikas:
antradienį ir ketvirtadienį nuo 10.00 iki 19.00 val.,
trečiadienį ir penktadienį nuo 8.00 iki 17.00 val.,
šeštadienį nuo 9.00 iki 15.30 val.,
pertrauka nuo 12.00 iki 12.30 val.

Švenčionių r. didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Maleikėnų k., Pabradės sen., Švenčionių r. sav.
Telefonas informacijai: 8 620 35 893.
Darbo laikas:
antradienį ir ketvirtadienį nuo 10.00 iki 19.00 val.,
trečiadienį ir penktadienį nuo 8.00 iki 17.00 val.,
šeštadienį nuo 9.00 iki 15.30 val.,
pertrauka nuo 12.00 iki 12.30 val.

Daugiau informacijos interneto tinklapiuose:
www.svencionys.lt „Atlieku_tvarkymas“ ir www.vaatc.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA