Populiariausi mitai apie plieninius stogus: kuriais vis dar tikite jūs?

Lietuva
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Plieninis stogas – kone populiariausias šiuo metu besistatančių namus pasirinkimas. Ši danga turi daug privalumų, yra itin ilgaamžė ir nereikalauja sudėtingos priežiūros. Nepaisant to, apie plieninius stogus visuomenėje vis dar sklando nemažai nepagrįstų mitų. Apžvelgsime ir paneigsime populiariausius iš jų.

Mitas: nuo plieninio stogo vasarą labiau įkaista namai

Faktas: plieninė stogo danga, lyginant ją su kitomis dangomis, yra mažiau temperatūriškai inertiška. Ji greičiau įšyla dieną saulei pakaitinus, bet taip pat greičiau atšąla vakare. Tačiau tai nieko bendra neturi su vidaus patalpų prikaitimu.

Žinoma, tik tuo atveju,  jei stogas yra apšiltintas ir tarp šilumos izoliacijos bei stogo dangos yra tvarkingai įrengti ventiliacijai skirti oro tarpai.

Ventiliuojamą oro tarpą būtina įrengti visada, nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas. Kuo stogo danga labiau įkaista, tuo oras greičiau cirkuliuoja ventiliuojamame oro tarpe, kyla į viršų ir pasišalina į lauką. Tad įkaitęs oras tikrai neužsilaiko, šilumai nėra jokios galimybės įveikti storą apšiltinimo sluoksnį ir patekti į pastato vidų. 

Mitas: lietui lyjant bus didelis triukšmas

Faktas: specialistai vieningai sutaria, kad jei stogas ar palėpės perdengimas bus tinkamai apšiltintas, namo viduje triukšmo lyjant nesigirdės. Dažniausiai šiltinimui naudojamas bent 20 centimetrų ar storesnis mineralinės arba stiklo vatos sluoksnis, kuris puikiai izoliuoja ir garsą.

Tuo įsitikinti nesunku, paklausus plieninį stogą turinčių namų savininkų. Dažniausiai miegamieji, vaikų kambariai yra suprojektuojami antrame aukšte, palėpėse. Plieniniai stogai Lietuvoje yra vieni populiariausių jau daugiau nei 20 metų, o Skandinavijos šalyse – dar ilgiau. Tad jei plieniniai stogai keltų bet kokį diskomfortą, žmonės nusiviltų, tikrai nerekomenduotų plieninių stogų savo draugams, giminaičiams.

Šiais laikais komunikacija apie bet kokį  produkto trūkumą, jei tik jis yra pagrįstas, plinta itin sparčiai. Nekokybiškas produktas neturi jokių galimybių ilgėliau išsilaikyti rinkoje. Be abejo, lauke per stiprią liūtį būnant šalia plieninio stogo, sėdint pavėsinėje arba sodo namelyje kur stogas neapšiltintas, bus girdimas triukšmas. Bet jei stogas neapšiltintas, triukšmo neišvengsite pasirinkus ir bet kurią kitą stogo dangą.

Mitas: originalią plieno lakštų dangą galima įsigyti iš bet kurio pardavėjo

Faktas: žmonės puikiai žino, kad perkant firminį rūbą iš nepatikimo pardavėjo už itin patrauklią kainą, galite būti 100 procentų tikri, jog įsigijote klastotę. Lygiai ta pati taisyklė galioja ir stogo dangai.

Suomiškų stogo dangų „Ruukki“ specialistai neslepia, kad neretai praėjus vos 2-3 metams nuo stogo įsigijimo dėl staigaus blukimo, korozijos ar kitų kokybės problemų į juos kreipiasi apgauti klientai, iki šiol galvoję, kad įsigijo originalų „Ruukki“ produktą.

Nesąžiningi prekeiviai panaudoja patikimus prekinius ženklus ir produktų pavadinimus internetiniuose skelbimuose, savo ruošiamuose pasiūlymuose, sąskaitose ar kituose dokumentuose. Dažniausiai apgavikai gudriai pakeičia ar praleidžia vieną kitą raidę, pavyzdžiui, Ruuki vietoj Ruukki, Monterey vietoj Monterrey, Klasic vietoj Classic ir pananašiai.

„Ruukki“ visomis teisinėmis priemonėmis kovoja su klientus klaidinančiais pardavėjais, tačiau jų vis dar pasitaiko. Tad prieš įsigyjant stogo dangą, visuomet reikia paprašyti garantinės knygelės, dokumentų, įrodančių, kad gaunate tai, už ką sumokėjote.

Visada verta akreipti dėmesį į kokybinius plieno lakštų parametrus. Originalios „Ruukki“ dangos gaminamos iš specialios markės S280GD plieno, suteikiančio lakštui pakankamo tvirtumo, kurio reikia plieninėms stogo dangoms.  

Standartinis „Ruukki“ stogo lakštų plieno storis, matuojamas neskaitant cinko, grunto, polimerų sluoksnių, yra 0,50 milimetro, o aukščiausios kokybės produktų, tokių kaip „Ruukki Classic Authentic“ – 0,60 milimetro. Lakšto storis taip pat kaip ir plieno markė turi didelės įtakos stogo tvirtumui, net jei tai būtų kelios šimtosios milimetro dalys.  Pavyzdžiui, skirtumą tarp 0,45 ir 0,50 milimetro storio lakštų tvirtumo nesunku patikrinti ir be jokios laboratorinės įrangos, bandant sulenkti skardą rankomis. 0,45 milimetro lakštas bus akivaizdžiai minkštesnis.

Minimalus „Ruukki“ stogo dangos cinko sluoksnis yra 275 g/m2. Nuo cinko sluoksnio storio labai priklauso stogo ilgaamžiškumas, apsauga nuo korozijos, ypatingai tokiose vietose kaip nupjauti lakštų kraštai. Apsauga nuo korozijos puikiai išlaikoma ir lakštų formavimo vietose. Cinkas yra gana brangus spalvotasis metalas, todėl jo kiekis kvadratiniame metre sąlygoja ir galutinės stogo dangos kainą. Todėl rinkoje gana dažnai pasitaiko neatitinkančių Europos standartų reikalavimų, pigesnių stogo dangų, kurių deklaruojamas cinko kiekis yra 275 g/m2, tačiau nenurodomas žodis „minimalus“, o tai praktikoje reiškia, kad cinko bus 225 g/m2 ar net mažiau.

Būkite atidūs ir atkreipkite dėmesį į šiuos skaičius – tik taip apsisaugosite nuo sukčių ir išvengsite finansinių nuostolių.

Mitas: jei stogas plieninis, nesvarbu, kaip ir kas jį gamina

Faktas: atsakingi pardavėjai, norėdami pelnyti klientų pasitikėjimą, privalo kontroliuoti produkcijos gamybinį procesą. Štai ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione – kompanija „Ruukki“ turi savo metalo liejyklas Suomijoje ir Švedijoje, gamybai naudoja pažangiausius, nesusidėvėjusius profiliavimo įrenginius, todėl gali pasiūlyti išskirtinę kokybę, tikslios geometrijos produktus.

Kiekviena pagamintos produkcijos partija yra testuojama įmonės laboratorijose, dirbtinai sukuriant agresyvias aplinkos sąlygas specialiose kamerose. Pavyzdžiui, dirbtinis lietus, druskingas rūkas, sieringos dujos – ir visa tai derinama su staigiais temperatūros pokyčiais. Tokiu būdu sukuriamos pagreitinto atmosferinio poveikio sąlygos. Verta paminėti, kad „Ruukki“ produkciją testuoja ne tik laboratorijose, bet ir natūraliomis klimato sąlygomis, įvairaus klimato zonose specialiai sumontuotų stendų.

Taigi, patikimas pardavėjas niekada nepasiūlys klientui „katės maiše“, nes pats kontroliuoja ir atsako už parduodamų gaminių kokybę.

Mitas: dėl per didelio ar per mažo stogo nuolydžio namui netiks plieninė danga

Faktas: plieninės stogų dangos tinka visiems šlaitiniams stogams. Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso tik profilio rašto pasirinkimo galimybės.

Čerpiniai profiliai tinka visiems stogams, kurie turi ne mažesnį nei 14 laipsnių nuolydį. Mažesnio nuolydžio stogams galima rinktis trapecinius profilius (nuo 9 laipsnių) arba klasikinius, falcinius profilius (nuo 7 laipsnių).

Maksimalus nuolydžio kampas plieninei stogo dangai neribojamas, neretai trapeciniai ar klasikiniai profiliai naudojami ir visiškai statmenai, kaip sienų danga. Didžiausią stogo sandarumą, esant minimaliems nuolydžiams, galima pasiekti naudojant valcuojamus lakštus, arba naująją Classic NextGen stogo dangą.

Mitas: geriausia rinktis blizgias ir ryškias spalvas

Faktas: stogo spalvą renkasi klientas, tačiau į kai kuriuos niuansus vertėtų atkreipti dėmesį.

Plieninių stogo dangų spalvų pasirinkimas labai didelis, tačiau populiaresnės yra natūralios, prie kraštovaizdžio labiau derančios, matinį paviršių turinčios spalvos. Tokios spalvos nepavaldžios laikui, madoms, greitai neatsibosta, jas lengviau derinti prie fasado spalvos ir po daugelio metų.

Pasinaudodami „Ruukki“ stogų dizaino parinkimo įrankiu, galite greitai pamatyti, kaip skirtingos spalvos ar stogo profilio raštai dera prie namo fasado spalvų.

Verta atkreipti dėmesį, kad pasirinkus šiek tiek brangesnę, aukštesnės kokybės klasės stogo dangą, jos spalva kone dvigubai ilgiau išliks nenublukusi, stogas ilgiau džiugins akį.

Mitas: dengti ar keisti stogą geriausia vasarą ir rudenį

Faktas: paprastai daugiausia stogų įrengiama vasarą ir rudenį – šiuo metų laiku stogų įrengimo darbus atliekančios įmonės, meistrai yra labiausiai užsiėmę. Todėl gali būti sunkiau rasti kokybiškai stogus dengiančius meistrus.

Tačiau nėra jokių techninių apribojimų, todėl galite pabaigti įrengti stogą bet kuriuo metų laiku. Drąsiai galite viską suplanuoti taip, kad darbai būtų atliekami jums patogiu laiku, sezoniškumas tam neturės jokios įtakos.

Mitas: stogo saugos elementai tinka tik plieniniams stogams

Faktas: „Ruukki“ stogo saugos elementus, pavyzdžiui, sniego užtvaras, sienines ir stogo kopėčias, stogo tiltelius, apsaugines tvoreles galima sumontuoti ant bet kokio tipo šlaitinių stogų, nepriklausomai nuo stogo dangos rūšies. Tai gali būti beasbesčio šiferio, keraminių čerpių, bituminių čerpelių ar bet kuri kita stogo danga.

Šie elementai tinka ir bet kokios paskirties pastatų stogams: individualių namų, kotedžų, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, poilsio, mokyklų, gydymo įstaigų.

Mitas: stogo dangą verčiau pirkti iš vieno, o įvairius priedus iš kito pardavėjo

Faktas: „Ruukki“ turi ne tik savo plieno liejyklas, stogo dangų ir fasadų produktų gamyklas, bet ir daugelio papildomų elementų: lietaus nuvedimo, stogo saugos elementų gamyklas. Tad su stogo danga kartu siūloma ir lietaus nuvedimo sistema, ir stogo saugos elementai, sraigtai, tarpinės, difuzinės ar antikondensacinės plėvelės, ventiliacijos kaminėliai, lygi skarda stogo lankstiniams, palangėms ir kiti elementai.

Reiktų atkreipti dėmesį, kad pasirinkus vieno gamintojo komplektaciją, užtikrinamas stogo sandarumas, ilgaamžiškumas, spalvų bei estetinių formų vientisumas.

O jei tam tikrų elementų, pavyzdžiui, stogo konstrukcijoms naudojamos medienos, šilumos izoliacijos, gamintojas nesiūlo, gali rekomenduoti geriausiai jūsų stogui tiksiantį sprendimą.