REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Sausio 7 d. 20:12

Populiari dieta – pavojinga sveikatai

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


160646

Nors sveikuoliai aktyviai rekomenduoja Paleo dietą kaip geriausią būdą numesti svorio ir padidinti raumenų masę, tačiau ši dieta – dar žinoma kaip urvinio žmogaus dieta – iš tiesų galimai sukelia daugiau žalos nei atneša naudos.

Šis populiarus mitybos planas yra paremtas tų maisto produktų piramide, kuriuos valgydavo mūsų protėviai – medžiotojai ir rinkėjai. Paleo dietą reklamuoja tokios pasaulinio garso įžymybės kaip aktoriai Matthew McConaughey bei Jessica Biel.

Pati dieta remiasi daug riebalų, mažai angliavandenių turinčiu mitybos planu, ir tokio plano besilaikantys žmonės siekia valgyti žole šertų galvijų mėsą, žuvį, vaisius, daug kiaušinių, riešutų ir sėklų, bei vartoti daugiau taip vadinamų „sveikųjų“ aliejų. Iš šio mitybos plano išbraukiami pieno produktai, dribsniai, grūdinės kultūros, bulvės, perdirbti maisto produktai, druska ir rafinuotas cukrus.

Pirmą kartą ši dieta į visuomenės akiratį pateko 2001-aisiais, kai ją pristatė profesorė Loren Cordain iš Kolorado valstijos universiteto sveikatos ir sporto departamento. Nuo to laiko „urvinio žmogaus“ mitybos plano populiarumas tik augo. Tačiau dabar sveikatos specialistai įspėja, kad vos aštuonias savaites laikydamiesi tokios dietos galite greitai priaugti netrokštamo svorio ir susidurti su kitomis sveikatos problemomis.

Tyrimas, kurį atliko tyrėjai iš Melburno universiteto, paskatino juos išplatinti perspėjimą apie madingas dietas, kurios neturi jokio ar beveik jokio mokslinio pagrindo. Pagrindinis tyrimo autorius, profesorius adjunktas Sofas Andrikopoulosas, sako, kad ypatingą pavojų mažai angliavandenių ir daug riebalų turinti Paleo dieta gali kelti žmonėms su priešdiabetine būsena ar jau sergantiems diabetu.

Pasak jo, susidomėjimą tokiomis dietomis ypač didina garsūs virėjai ir įžymybių svorio metimo istorijos, kas paskatina vis daugiau žmonių išbandyti tokias populiarias dietas – nors jos turi menką mokslinį pagrindą.

„Tiesą sakant, jeigu neaktyvus žmogus laikosi tokio tipo dietų, yra tikimybė, kad tas žmogus priaugs svorio“, – įspėja profesorius Andrikopoulosas, kuris taip pat yra Australijos diabeto asociacijos prezidentas.

„Čia slypi labai svarbi visuomenės sveikatos žinutė – reikia labai atsargiai žiūrėti į madingas dietas, o norint suvaldyti svorį visuomet būtina konsultuotis su profesionalais ir rinktis dietas, kurias palaiko moksliniai įrodymai“, – pažymi jis.

Tyrimo metu mokslininkai atskyrė dvi grupes nutukusių pelių su priešdiabetiniais simptomais ir vienai grupei paskyrė Paleo dietą. Kita, kontrolinė, grupė maitinosi įprastu maistu. Po aštuonių savaičių pirmosios grupės pelės priaugo daugiau svorio ir ėmė labiau netoleruoti gliukozės, o jų insulino lygis kraujyje padidėjo. Paleo dietos grupės pelės iš viso priaugo net po 15 proc. savo kūno masės, o jų riebalų masė padvigubėjo nuo 2 iki beveik 4 proc.

„Kitais žodžiais tariant, 100 kg sveriančiam žmogui tai būtų lygu priaugti 15 kg per du mėnesius. Tai nepaprastai didelis svorio augimas“, – sako profesorius Andrikopoulosas.

„Tokio lygio svorio augimas padidina kraujospūdį ir augina riziką susirgti nerimo sutrikimu ir depresija, taip pat gali susilpninti kaulus ir sukelti artritą, – paaiškina jis. – Žmogui, kuris jau turi antsvorio, ši dieta gali dar labiau padidinti cukraus bei insulino lygius kraujyje ir netgi riziką susirgti diabetu.“

„Paleo dieta mums liepia visai nevalgyti angliavandenių ir vartoti daug riebalų. Mūsų modelis pamėgino tai pamėgdžioti, bet mes nepastebėjome jokio svorio ar simptomų būklės pagerėjimo. Tiesą sakant, jie pablogėjo. Esmė ta, kad negerai vartoti tiek daug riebalų“, – teigia tyrimo vadovas.

O koks yra geriausias mitybos planas žmonėms su priešdiabetiniais simptomais ar jau sergantiems diabetu? Profesorius sako, kad jiems geriausia laikytis Viduržemio jūros regiono dietos. Jis paaiškina: „Ši dieta yra paremta moksliniais įrodymais ir skatina vartoti mažai rafinuoto cukraus, daug sveikųjų aliejų ir riebalų iš žuvies bei aukščiausios rūšies alyvuogių aliejaus, ankštinių daržovių ir baltymų.“

Tyrimas buvo išspausdintas Mitybos ir diabeto žurnale.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA