Populiarėja ekologiškų produktų gamyba

Vilnius
Didžiausia paramos suma, į kurią gali pretenduoti pareiškėjai, skiriama ekologiškų produktų gamybos sistemos dalyviams.
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kylantis susidomėjimas sveika gyvensena didina išskirtinės kokybės maisto produktų paklausą. Augant pirkėjų sąmoningumui, vien pardavėjo patikinimo, jog produktai yra kokybiški, auginti ir perdirbti saugiai, pirkėjams nepakanka. Šiuolaikiniams pirkėjams reikia patikimesnių produkto kokybės garantų – sertifikatų, įvairių ženklinimų.

Ūkininkai, perdirbėjai, norintys savo produkcijai suteikti pridėtinės vertės, pažymėti, įtvirtinti savo gaminamų, auginamų produktų kokybę, kviečiami naudotis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“. Parama teikiama pareiškėjams, naujai įsijungiantiems į dvi pagal priemonę remiamas kokybės sistemas – ekologiškų produktų gamybos sistemą ir Europos Sąjungos (ES) pripažintų produktų gamybos sistemą.

Antra galimybė nespėjusiesiems

Paraiškas pagal minėtąją KPP priemonę ūkininkai kviečiami teikti nuo rugpjūčio 1 d. Tai jau antrasis paraiškų priėmimo etapas 2018 metais. Šį kartą priemonei skirta 214 778 Eur paramos lėšų. Svarbu, kad paramos gali kreiptis tik tie žemės ūkio veiklos subjektai, kurie augina ir (arba) gamina bei tiekia rinkai kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų ir kurie nustatyta tvarka yra įregistravę žemės ūkio valdą (kaip valdytojai arba partneriai). Pareiškėjai, ketinantys gauti paramą, prieš teikdami paraišką, turėtų apsispręsti, į kurią iš dviejų pagal priemonę remiamų kokybės sistemų jie naujai įsijungs: ekologiškų produktų kokybės ar ES pripažintų produktų kokybės sistemą. Paraiškas paramai gauti ūkininkai gali teikti per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą (ŽŪMIS) arba Nacionalinės mokėjimo agentūros teritoriniuose padaliniuose.

Didžiausia paramos suma – ekologiškiems produktams

Didžiausia paramos suma, į kurią gali pretenduoti pareiškėjai, skiriama ekologiškų produktų gamybos sistemos dalyviams – 2 998 Eur. Norintys gauti paramą pagal šią sistemą ūkininkai turi turėti nepriklausomos sertifikavimo įstaigos išduotą patvirtinamąjį dokumentą, auginti ir (arba) gaminti bei tiekti rinkai neperdirbtų arba perdirbtų ekologiškų produktų, skirtų tiesiogiai žmonėms vartoti. Ekologiški produktai šiuo metu ant bangos, taigi gauti paramą pagal šią sistemą apsimoka. Paraiškų gauti paramą pagal šią sistemą, palyginti su kitomis, būna mažiau, taigi yra didesnė tikimybė gauti finansavimą.

Ketinantieji gauti paramą pagal ES pripažintų produktų kokybės sistemą turi būti įrašyti į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tvarkomą produktų, kurių pavadinimai yra įregistruoti saugomų kilmės vietos nuorodų (SKVN) ir saugomų geografinių nuorodų (SGN) arba garantuotų tradicinių gaminių (GTG) registre, gamintojų sąrašą ir gaminti bei rinkai tiekti šiuos gaminius: mėsos gaminį „Lietuviškas skilandis“ (GTG), Seinų / Lazdijų krašto medų (SKVN), lietuvišką varškės sūrį (SGN), midų „Stakliškės“ (SGN), pieno gaminį „Žemaitiškas kastinys“ (GTG), Daujėnų naminę duoną (SGN) arba sūrį „Liliputas“ (SGN). Didžiausia paramos suma ES pripažintų produktų gamybos sistemų dalyviams – 2 776 Eur.

Svarbu gauti reikiamą balų skaičių

Paramos lėšomis, priklausomai nuo pasirinktos veiklos srities, gali būti finansuojamos sertifikavimo, kontrolės, apmokėjimo už tyrimus, numatytus kokybiškų žemės ūkio produktų specifikacijose, išlaidos. Norint gauti paramą, privalomas mažiausias atrankos balų skaičius – 50 balų. Jeigu paraiškų vertinimo metu nustatoma, kad paraiška nesurinko privalomo mažiausio 50 balų skaičiaus, ji yra atmetama ir toliau nevertinama.

Pareiškėjams, kurių ūkio ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte (SP), yra iki 8 000 Eur, suteikiama 50 balų. Ūkiams, kurių ūkių SP dydis didesnis kaip 8 000 Eur, suteikiama 30 balų. Pareiškėjams, kurie yra žemės ūkio kooperatyvo / asociacijos nariai, papildomai suteikiama 30 balų. Pareiškėjams, kurie ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo mokymuose pagal programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro patvirtintas mokymų programas, susijusias su ekologiškų produktų, ES pripažintų produktų kokybės sistemų ar aplinkosaugos reikalavimų laikymusi, ir kurie turi tai patvirtinančius dokumentus, suteikiama 20 balų.

Parama padėjo įsitvirtinti

Ukmergės rajono Mikėnų kaime ekologiniame augalininkystės ūkyje dirbantis Gintaras Valeika augina ir perdirba įvairius augalus. Asortimente yra šių ekologiškų produktų: bulvių, morkų, moliūgų, cukinijų, žirnių, sojų, daržinių pupelių. Kai kurias kruopas ūkininkas parduoda neperdirbtas, iš kitų gamina dribsnius, įvairių rūšių kvietinius, speltos miltus. Norėdamas kokybišką produktą pirkėjams pateikti patrauklesnėje pakuotėje, ūkininkas pernai pateikė paraišką paramai pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ gauti. Atitikęs keliamus reikalavimus ir puikiai įvertintas atrankos komisijos, ūkininkas gavo paramą pagal priemonės remiamą ekologiškų produktų gamybos sistemą.

„Vartotojams parduodame produktus, skirtus galutiniam vartojimui, todėl svarbu, kad jis ne tik patraukliai atrodytų, bet ir būtų patogus naudoti. Pirmiausia investuoji į augalą, techniką, sandėliavimą, apie pakuotę galvoji mažiau: taupai, renkiesi pigesnį variantą. Tačiau pirkėjui pakuotė yra ne ką mažiau svarbesnė nei pats produktas. Ji dažnai lemia apsisprendimą – pirkti ar nepirkti produktą, vartotojas ją dažnai liečia, todėl ji turi būti patogi naudoti. Juk statistika rodo, kad, įsigydami tarptautinių, garsių įmonių produkcijos, neretai už pakuotę sumokame daugiau nei už prekę, tačiau vis tiek perkame. Pakuotė yra labai svarbus dalykas sėkmingai verslo plėtrai. Kadangi kokybiškai, patraukliai pakuotei negalėjau skirti reikiamos pinigų sumos, nusprendžiau pasinaudoti KPP priemone „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“. Jau metai laiko, kaip gaunu pinigus pagal šią priemonę. Investavęs juos į kokybiškas pakuotės medžiagas, dizainą, džiaugiuosi, jog prekė dabar visai kitaip atrodo – ji yra patrauklesnė, atrodo šiuolaikiškiau, moderniau“, – kalbėjo ūkininkas.

Užsakymo numeris. 79671

Reklama