Policija pataria kaip apsisaugoti nuo sukčių

Telšiai
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nuolat kalbama apie nuo sukčių nukentėjusius asmenis ir raginama juos būti budriais, tačiau vis dar apstu naujų atvejų, kai gyventojai pakliūva į sukčių pinkles.

Sausio 9 d., Akmenėje, į garbaus amžiaus moters namus atvyko nepažįstamas asmuo prisistatęs kriminalinės policijos pareigūnu ir apgaulės būdu išviliojo bei pavogė 13000 eurų.

Kad nebūtumėte apgauti ir nenukentėtumėte nuo sukčių, policija pataria:

  • paprašyti „skambintojo“ paskambinti vėliau – raskite pasiteisinimą ir laimėkite laiko susivokti kas vyksta;

  • nepriimti jokių sprendimų vienam paskambinkite giminaičiams, artimiesiems, nueikite pas kaimynus, paaiškinkite situaciją ir paprašykite pagalbos;

  • neatskleisti asmeninių duomenų – asmens kodo, elektroninės bankininkystės kodų ir kt. - darbuotojai, pareigūnai, kiti tarnautojai telefonu neprašo pateikti asmeninių duomenų;

  • neapsigauti melagingu pranešimu apie laimėjimą – tai būdas išvilioti pinigus.

  • netikėti pažadais užsidirbti didelę pinigų sumą - pasiūlymas skamba labai viliojančiai, tačiau nepasitikėkite, nes tai greičiausiai bus sukčiai;

  • jei atsitiko taip, kad nepažįstamasis atėjo į namus ir prisistato, kokios nors įstaigos darbuotoju - paprašyti pateikti tai įrodančius dokumentus ir užsirašyti duomenis, tokius kaip vardas, pavardė, pažymėjimo numeris.

Sukčiai bando asmenis apgauti siekdami asmeninės, finansinės naudos. Taip pat vienas iš dažniausiai pasitaikančių sukčių bruožų – asmenų skubinimas atlikti veiksmus. Tuomet nespėjama pagalvoti apie informacijos tikrumą, vadovaujamasi emocijomis, o suvokimas, kad tapote sukčių auka, ateina kiek vėliau, paprastai, kai jau būna per vėlu.

Viešose vietose, vertingus daiktus laikykite vidinėse kišenėse, nepalikite rankinukų be priežiūros, venkite spūsčių ir žmonių susibūrimų bei būkite budrūs. Taip jūs sumažinsite tikimybę nukentėti tokiose situacijose.

Įtarus, jog yra sukčiaujama ar nukentėjus nuo šių nusikalstamų veikų, visais atvejais skambinkite bendruoju pagalbos centro telefonu 112 arba atvykite į artimiausią policijos komisariatą.