REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Kovo 10 d. 08:39

Po „Sidabro vainikėlio“ ženklu

Kaunas

Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ rajoninio turo dalyviai bei jų mokytojai.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


120433

Iki kovo 12-osios Kaišiadorių kultūros centre veikia nepaprasta paroda – pati jauniausia mūsų krašto karta parodė, kiek joje išliko meilės ir gebėjimo liaudies amatų tradicijai. Visus juos, mokytojų įkvėptus, su savo darbais išeiti į viešumą paskatino jau aštuntąjį kartą Lietuvos nacionalinio kultūros centro paskelbtas Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursas„Sidabro vainikėlis“, kuris kasmet suteikia galimybes „apžvelgti ir palyginti visos Lietuvos mokyklinio amžiaus jaunimo kūrybą, pagerbti gabiausius mokinius, įvertinti talentingiausius jų mokytojus bei vadovus.“


Foto galerija:

imageb102g0.png
imagew00bh0.png

Darbų daugiau, bet įstaigų – mažiau
– Šiemet konkurso „Sidabro vainikėlis“ rajoniniam etapui savo darbus pristatė 41 dalyvis. Palyginę su praėjusiais metais, matome, kad dalyvių daugiau, tačiau juos parengusių įstaigų geografija susiaurėjo, - „Kultūros priemenei“ komentavo Kaišiadorių kultūros centro parodų organizatorė Lina Urbanavičienė. Medžio skulptūros, karpiniai, molio lipdiniai, tradiciniai margučiai į rajoninę parodą atkeliavo iš Kaišiadorių, Kruonio, Rumšiškių, Palomenės ir Žiežmarių kultūros centrų.

„Sidabro vainikėlio“ konkursui mokinius parengė R. Brazinskas, R. Galkuvienė, J. Gustinienė, V. Kapačiūnas, V. Kudaševičienė, A. Skarbaliūtė, G. Svetakaitė, J. Treinytė, R. Vrubliauskienė. Kaip nurodoma konkursinės parodos nuostatuose, konkurso dalyvių amžius – nuo 9 iki 19 metų (4-12 klasių mokiniai). Dalyviai suskirstyti į dvi grupes – 4-8 bei 9-12 klasės.

Parodoje, kuri vyksta antrojo aukšto fojė, pasidžiaugti tikrai yra kuo. Žavi puikūs karpiniai, charakteringos medžio skulptūros, ypač patrauklūs ir dailūs molinukai. Ypatingai šiltai nuteikia margučiai – tokie „naminiai“, atlikti nepriekaištinga technika, nesumoderninti, o išlaikę visas liaudies amatų tradicijas. Mokinių darbus šiemet apžiūrėjo itin autoritetinga komisija.

Be nuolatinės jos narės, tautinio kostiumo meistrės dailininkės Dianos Tomkuvienės, konkurso dalyvių darbus vertino Lietuvos laudies buities muziejaus vyresnysis muziejininkas Paulius Stanišauskas bei Kauno tautodailininkų sąjungos pirmininkas Valentinas Jazerskas. Vienas iš svarbiausių vertinimo kriterijų – kūrinio atitikimas tautinio amato tradicijai.

Komisija dėkinga kiekvienam autoriui bei jo mokytojui, pristačiusiems savo kūrybą rajoninei parodai. O rajoninio turo laureatais tapo Raimonda Zaksaitė, Aironas Alionis, Luknė Venskutė, Tautvydas Pirštelis, Nojus Parniauskas, Miglė Aleknavičiūtė, Justas Kaulakis ir Anastasija Ramenskaja. „Sidabro vainikėliui“ juos parengė Rita Galkuvienė, Jurgita Gustainienė, Vidmantas Kapačiūnas ir Virginija Kudaševičienė.
Liaudies amatai mokyklose nepopuliarūs?
Rajoninio turo organizatoriai pastebi, jog nė vienas darbelis neatkeliavo iš mokyklų. Tai, be abejo, liūdina. Ar pritrūko primygtinesnio paraginimo, ar iš tiesų mūsų mokyklose vykstančiose technologijų pamokose mokiniai „neužsikabina“ ir neužsidega noru dirbti medžio darbus, megzti, pavyzdžiui, tautiškais raštais margintas pirštines ar kojines, austi, rišti juostas, siuvinėti ir pan.?

Atrodo, netrūksta ir neformaliojo ugdymo programų, tačiau pastudijavus kad ir šiemetines, nieko, kas turėtų bendro su tautiniais amatais, deja, nerasi. Taip pat šiemetinėje parodoje ryškus ir didesnės įvairovės nebuvimas: medis, keramika, karpiniai ir vienintelės autorės marginti margučiai. O juk tautinių amatų spektras žymiai įvairesnis. Kas jais sudomins jaunąją kartą, kas pamokys?

Nutrūkusi tradicija – nejuosta – jos lengvai nesuriši... – Tautiniais amatais šiandieninį jaunimą sudominti nėra lengva – jiems norisi rezultato čia ir dabar, o, pavyzdžiui, kad ir tekstilės darbai – prie jų reikia praleisti daugybę valandų, kol gimsta. Todėl norisi labai pasidžiaugti tais mokytojais, kurie nenuleidžia rankų ir įkvepia savo auklėtinius atsigręžti į tautines tradicijas, pažadina juose kūrybinę kibirkštėlę, - sakė komisijos narės D. Tomkuvienė.
Lauksim vainikėlio!
Rajoninio turo laureatų darbai netrukus iškeliaus į Dzūkijos sostinę Alytų. Būtent ten, Alytaus kultūros ir komunikacijos centre, nuo kovo 16 iki balandžio 20 dienos vyks Dzūkijos regioninio turo paroda-konkursas.

Jame mūsiškiai meistreliai varžysis su Alytaus miesto ir rajono, Lazdijų, Šalčininkų, Trakų, Varėnos, Elektrėnų, Birštono, Druskininkų savivaldybių jaunaisiais kūrėjais. Ir tik „patys pačiausi“ darbai pelnys teisę dalyvauti trečiajame – nacionaliniame – „Sidabro vainikėlio“ ture gegužės 4-31 dienomis.

Linkime visiems sėkmės – tokios, kuri praėjusiais metais lydėjo kaišiadoriškį Arijų Petrulėną ir jo mokytoją Vidmantą Kapačiūną, kai Arijaus iš liepos medžio išdrožta kompozicija „Pavasario sėja‘ buvo vainikuota Sidabro vainikėliu.

Kaišiadorių KC ir autorės nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA