Angle down Atgal

Plėšrūnai iš miško traukia arčiau žmonių

Neseniai Ukmergės rajone užfiksuota prie žvėrių šėryklos atklydusi meška. Prieš savaitę ūkininkas pamiškėje akis į akį susidūrė su vilku. Rajono savivaldybė gavo ūkininko prašymą įvertinti ir atlyginti vilkų padarytą žalą. Sutapimas, bet ir meška nufilmuota, ir vilkas pastebėtas, ir veršiukas papjautas Želvos seniūnijoje. Tačiau plėšrūnus bei jų pėdsakus pastebi, padarytus nuostolius skaičiuoja ir kitų vietovių gyventojai.

Atšlepsėjo meška

„Girelės“ medžiotojų klubo valdybos pirmininkas Vladas Ladyga papasakojo, jog medžiotojai neretai būreliui priklausančiuose plotuose įrengia vaizdo kameras, kad galėtų stebėti, kokie laukiniai žvėrys užklysta, kaip jie migruoja. Tokia kamera yra ir Tamošiškių miške, esančiame Želvos seniūnijoje, netoli Tolučių. Ją pastatė sostinėje gyvenantys medžiotojai.

„Kamera reaguoja į judesį, ji prisiartinusį žvėrį nufilmuoja ir siunčia nuotrauką nurodytu paštu į telefoną. Medžiotojų palikta kamera mešką užfiksavo liepos 18-osios vakarą, dar nesutemus, prieš 22 valandą. Prie šėryklos ji išbuvo maždaug penkias minutes“, - sakė V. Ladyga.

Viename iš kadrų aiškiai matyti, kaip rudoji sukiojasi aplink stulpą, prie kurio pritvirtinta laukiniams žvėrims skirta laižomoji druska.

Medžiotojų klubo valdybos pirmininkas patikino, kad „Girelei“ priklausančiuose medžioklės plotuose rudasis lokys užfiksuotas pirmą kartą: „Panašu, kad tai keliaujanti meška“. Tačiau šiose apylinkėse plėšrūnas pastebėtas ne kartą. V. Ladyga yra girdėjęs, jog šio žvėries pėdsakus medžiotojai matė netoliese esančiame Širvintų rajone.

Pašnekovo manymu, žinia, jog Tamošiškių miške pasirodė meška, grybautojų bei uogautojų neturėtų atbaidyti. Jo žodžiais tariant, bet kuris laukinis žvėris bijo žmonių. Užpulti gali nebent sergantis plėšrūnas, taip pat patelė, ginanti savo vaikus.

„Netikėtai užklupta keliaujanti meška gali tik išgąsdinti, todėl lankantis miškuose nereikėtų prarasti budrumo“, - patarė medžiotojas.

Lokys lankė ir bityną

Medžiotojai bei ūkininkai rudojo lokio pėdų tai vienoje, tai kitoje vietovėje randa nuo 2018-ųjų pavasario.

Praėjusių metų rugpjūčio viduryje meškos pėdsakus netoli Obelių miško – ant molingo keliuko palei griovį, aptiko Vidiškių būrelyje medžiojantis Arūnas Liukaitis.

Rugpjūčio 23-ąją šį plėšrūną Taujėnų-Užugirio biosferos poligono miškuose užfiksavo vaizdo kamera, kurią į medį yra įkėlęs ukmergiškis Giedrius Mulevičius. Rudoji sukiojosi aplinkui avilius su bitėmis. Po geros savaitės į bityną atvykęs vyras pasigedo čia palikto naminio aviečių vyno, kurį naudojo širšių gaudyklėms. 5 litrų talpos plastikinis butelis buvo ištuštintas. Kadangi tikimybė, kad čia užsuktų žmonės, labai maža, bitininkas svarstė, jog kvepiantis gėrimas galėjo sugundyti meškutę...

Dar kartą čia vaizdo kamera lepečkoję šioje atokioje vietoje užfiksavo spalio 5-osios vakarą. Būta įtarimų, kad lokys šį žmonių retai lankomą mišką, į kurį neveda joks kelias, pasirinko žiemos miegui.

Šių metų vasario pradžioje meškos pėdsakus netoli savo sodybos, Deltuvos seniūnijos Bartkuškių kaime, aptiko Egidijus Darulis. Beje, šis kaimas yra prie to paties miško, kur mešką buvo užfiksavusi G. Mulevičiaus įrengta vaizdo kamera.

Teoriškai – vienas, o iš tikrųjų?

Medžiotojai, priklausantys klubui „Girelė“, teigia, jog jiems priklausančiuose plotuose prieš kelerius metus apsigyveno vienas vilkas. Pasak Arvydo Paknio, nors teoriškai šiuose miškuose gyvena tik vienas vilkas, šių plėšrūnų užklysta ir daugiau.

„Pėdsakų pastebime nuolat, tačiau sumedžioti jų niekam nepavyko“, - sakė ukmergiškis.

Beje, praėjusį vilkų medžioklės sezoną, kuris pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles prasidėjo 2018 metų spalio 15 dienos ir tęsėsi iki 2019-ųjų balandžio, iš viso šalyje buvo sumedžioti 102 vilkai. Aplinkos ministerijos duomenimis, Ukmergės rajone į medžiotojų akiratį pakliuvo tik vienas plėšrūnas. Jis sumedžiotas šių metų kovo 26 dieną.

Nustebino pilkio įžūlumas

Želvos seniūnijoje ūkininkaujantis Rimantas Micius apie šiose apylinkėse pasirodžiusią mešką išgirdo pirmą kartą. Tačiau ūkininko ir medžiotojo nebestebina kalbos apie matytas vilko pėdas arba regėtą ir patį plėšrūną. Galima įtarti, kad vilkai čia – ne tokie reti svečiai.

Pasak R. Miciaus, prieš savaitę jis lauke, esančiame tarp Bajorų ir Kiauklių, šalia Uždžionių miško, traktoriumi presavo šieną. Netikėtai vyras maždaug už 30 metrų pamatė iš miško išnirusį vilkinio šuns dydžio žvėrį.

„Jis sustojo ir žiūrėjo į mane. Nekilo jokių abejonių, kad tai vilkas. Maniau, jog pastebėjęs mane, jis pasišalins. Tačiau pilkis nereagavo. Nebėgo nė kai prasidaręs traktoriaus langą jį bandžiau telefonu nufotografuoti. Įsidrąsinęs išlipau iš kabinos. Ir tuomet jis dar nebėgo...“ – įspūdžiais dalijosi ūkininkas, stebėdamasis tokiu plėšrūno įžūlumu.

Grobio tyko ne tik vilkai, bet ir lūšys

R. Micius pasakojo, kad ne iš vieno pažįstamo yra girdėjęs, jog aplink Želvą, Šešuolius žmonės randa vilkų pėdsakų, kartais pavyksta pamatyti ir juos pačius.

„Kad šiose apylinkėse yra vilkų liudija ir tai, jog gyventojai randa papjautus, sudraskytus gyvulius. Neseniai girdėjau, kad vienas avis auginantis ūkininkas rytą savo gyvulėlius iš tvarto išleido į ganyklą ir jie pateko tiesiai į vilko nasrus. Šeimininkas iš pradžių nė nesuprato, kodėl avys labai greitai apsisuko ir bliaudamos metėsi atgal link namų. Pasirodo, netoliese tykojo vilkas. Vis tik jis spėjo pačiupti ėriuką... Kitas panašus atvejis buvo važiuojant į Molėtų pusę. Vilkas buvo įsisukęs į keliasdešimties galvijų bandą ir sugebėjo papjauti veršiuką“, - pasakojo ūkininkas.

Jo teigimu, grobio netoli miškų tyko ne tik vilkai, bet ir lūšys. Jos prisėlina ir papjauna stirnas. R. Micius pats yra stebėjęs, kaip lūšis bene penkias naktis vis į ateidavo į javų lauką, kur buvo sumedžiojusi stirną.

„Vilkai prie savo grobio negrįžta, o lūšis elgiasi priešingai...“ – sakė pašnekovas.

Loreta EŽERSKYTĖ

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite