Plečiasi ir tobulėja angiochirurgų teikiamos paslaugos

Šiauliai
Jauna gydytoja kraujagyslių chirurgė Agnė Gimžauskaitė ne tik konsultuoja pacientus, bet ir operaciniu būdų gydo kojų venų bei periferinių arterijų ligas. / Zitos Katkienės nuotr.
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Respublikinės Šiaulių ligoninėje dirbantys angiochirurgai plečia ir tobulina savo veiklą. Plečiasi ligoninėje dirbančių angiochirurgų teikiamos paslaugos – gydomi pacientai sergantys ne tik venų, bet ir periferinių arterijų ligomis.

Didėja ir specialistų komanda. Jau seniau kraujagyslių ligomis sergančius pacientus konsultuodavo doc. Linas Velička, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas, doc. Donatas Inčiūra, gydytojai angiochirurgai Antanas Jakutis ir Tadas Danilevičius. Dabar šią komandą papildė jų mokiniai, kraujagyslių chirurgas Martynas Laukaitis ir Agnė Gimžauskaitė. Visi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbantys kraujagyslių chirurgai yra vieni geriausių specialistų Lietuvoje. Dauguma jų yra angiologijos žinias ir įgūdžius tobulinę įvairių kongresų, tarptautinių simpoziumų metu.)

Gydomos periferinių arterijų ligos

Jauna gydytoja kraujagyslių chirurgė Agnė Gimžauskaitė ne tik konsultuoja pacientus, bet ir atlieka lazerines venų šalinimo operacijas. Iki šiol sergantieji periferinių arterijų ligomis, diagnozavus patologiją, gydytis vykdavo į kitų šalies miestų gydymo įstaigas. Medikai pastebi, jog pacientų daugėja, o kelionei į Vilnių ar Kauną ne kiekvienas pasiryžta dėl amžiaus ar finansinių galimybių.

Kraujagyslių chirurgė Agnė Gimžauskaitė sako, kad periferinių arterijų liga gali būti įtarta, kai žmogų pradeda varginti protarpinis šlubumas, pradžioje, kojas ima skaudėti nuėjus tam tikrą atstumą. Ligai progresuojant atsiranda ramybės skausmai. Tokiu atveju žmogus nebegali užmigti, jis keliasi iš lovos ir tik nuleidęs kojas žemyn pasijunta geriau. Ligai progresuojant gali atsirasti trofikos pakitimai.

Pirmiausia reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris turėtų atlikti pirminį diferencinės diagnostikos etapą. Tam užtenka tiesiog užčiuopti pulsus tipinėse zonose (kirkšnyje, pakinklyje ir pėdoje). „Džiaugiamės, kuomet kolegos šeimos gydytojai atsiunčia pacientus, kuriems jau teisingai paskirtas medikamentinis gydymas“, - sako gydytoja.

Kai dėl užsikimšusios arterijos kojos raumuo negauna pakankamai kraujo ir koją pradeda skaudėti, žmogus šlubuoja. Kuo anksčiau kreipiamasi į medikus, tuo pagalba paprastesnė. Gydytoja sako, kad ligos pradžioje gali pakakti ir medikamentinio gydymo.

Pirmiausia Radiologijos-endoskopijų skyriaus specialistai atlieka neinvazinį radiologinį tyrimą: KT angiografiją arba MRT angiografiją. Prireikus patikslinti diagnozę, atliekama angiografija. Šios procedūros metu punktuojama arterija, leidžiamas kontrastas ir etapiškai atliekamos rentgeno nuotraukos. Įvertinamas arterijos pažeidimas (stenozės vieta, ilgis). Jei reikia ir įmanoma šios procedūros metu atliekama perkutaninė transliuminalinė arterioplastika (PTA) – susiaurėjimas arterijoje išplečiamas specialiu balionu, gali būti įdedamas stentas. Arterijos procedūros per kirkšnį metu, jei nustatomas didelis pažeidimas, gali būti atliekama arterijų šuntavimo operacija, kurios metu suformuojami šuntai, atliekama stenozė ir okliuzija. Nesant galimybei atlikti endovaskulinį gydymą reikalinga arterijų rekonstrukcinė operacija. Galimas šių dviejų derinys – hibridinės operacijos (pavyzdžiui, klubinio segmento kraujotaka atstatoma endovaskulinio gydymo būdu, o šlaunyje suformuojamas šuntas).

Gydomos ir kitos arterijos

Angiochirurgai, dirbantys Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, pasirengę gydyti ir pilvo aortos aneurizmą. Esant šiai patologijai žmogų gali varginti pilvo skausmas.

Pulsuojantis darinys gali būti pastebimas ir atsitiktinai, ar dėl kitų priežasčių atliekant pilvo organų tyrimą.

Jei aortos aneurizmos darinio diametras yra 5,5 cm dydžio ir jei didėjimas nėra spartus, taikomas konservatyvus gydymas (rizikos veiksnių korekcija), o pacientas yra stebimas ambulatoriškai. Tačiau jei darinio dydis yra daugiau nei 5,5 cm ir sparčiai didėja, skiriamas operacinis gydymas arba stentavimas. Kitu atveju aneurizma gali plyšti, o ši būklė yra mirtinai pavojinga.

Angiochirurgai yra pasirengę gydyti ir miego arterijos patologijas. Pacientams, po galvos smegenų išeminio insulto ar praeinančios smegenų išemijos priepuolio, gyd. neurologai atlieka kaklo kraujagyslių UG tyrimą. Nustačius hemodinamiškai reikšmingas stenozes, pacientas turėtų būti nukreiptas kraujagyslių chirurgo konsultacijai. Šiems pacientams taip pat turi būti parinktas gydymas.

Angiochirurgai pasirengę atlikti ir ne vieną procedūrą, dėl kurios ligoninės pacientams tekdavo vykti į kitų miestų gydymo įstaigos. Viena jų – arterioveninių fistulių formavimas. Fistulės formuojamos pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu, kai skiriamos hemodializės procedūros.

Šiuo metu šiauliečiai dėl fistulių formavimo vyksta į Klaipėdą. Nuo šiol gydytojai nefrologai, paskyrę šią procedūrą, gali nuraminti žmogų, kad gaišti laiko ir vykti į kitą miestą nebereikia.