Pinigus neapdairiai paliekančių vairuotojų vilkikus muitininkai tikrina ypač atidžiai

Vilnius
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nepaisant nuolatinių Lietuvos muitinės pareigūnų įspėjimų nepalikti grynųjų pinigų muitininkams pateikiamuose dokumentuose ar tikrinamų automobilių salonuose, krovininių automobilių vairuotojai, regis, niekaip negali mesti įsisenėjusio įpročio iš pirmo žvilgsnio nekaltais būdais įbrukti banknotų pareigūnams.

Vakar Šalčininkų poste „sublizgėjo“ Baltarusijos pilietis, muitininką pabandęs įkalbėti „išspręsti jo problemą“ už 200 eurų.

Ryte, pasikeitus pareigūnų pamainai, prie vieno iš muitininkų priėjęs baltarusis pasakė gabenantis gražinamą tarą į Olandiją, reikalingų dokumentų šiam kroviniui neturintis ir pasiteiravo, ar būtų galima „šią problemą išspręsti už pinigus“. Sąžiningas muitininkas griežtai atsisakė tai padaryti ir nedelsdamas informavo savo pamainos viršininką. Kadangi minėto vairuotojo dokumentų patikrinimas dar nebuvo atliktas, muitininkai nusprendė imtis priemonių galimam nusikaltimui užkardyti.

Vyriškiui priėjus prie langelio ir pateikus asmens ir krovininio automobilio dokumentus, muitininkai padavė vairuotojui pasirašyti raštišką įspėjimą dėl baudžiamosios atsakomybės už valstybės tarnautojo papirkimą ir supažindino jį su LR baudžiamojo kodekso 227 str. nuostatomis. Matyt, supratęs, kad su Lietuvos muitininkais savo „problemos“ pinigais įspręsti nepavyks, baltarusis iš karto paprašė grąžinti jau ant muitininko stalo gulintį savo pasą, sakydamas, kad pamiršo ten pinigų. Posto inspektoriui pamainos viršininko akivaizdoje atvertus pasą, ten gulėjo dvi kupiūros po 100 eurų. Vairuotojas nedelsdamas ėmė giedoti tą pačią, muitininkams šimtus kartų girdėtą dainelę apie savo užmaršumą ir išsiblaškymą, visaip tikinant, jog pinigai pase atsirado visiškai atsitiktinai... Kaip įprasta tokių atvejų metu, jam teko rašyti pasiaiškinimą, o muitininkai ėmėsi jo mašiną tikrinti detaliai: apžiūrėjo mašinos išorę, kabiną, nusiuntę vilkiką į rentgeną, patikrino krovinį ir vairuotojo asmeninius daiktus.

Kaip dažnai nutinka tokiais atvejais, tiek transporto priemonė, tiek gabenamas krovinys buvo tvarkingi, o vairuotojas pinigus siūlė vedinas įpročio už neaišku ką „susimokėti“ pareigūnams. Gavus baltarusio pasiaiškinimą dėl neteisėto pinigų siūlymo muitinės pareigūnui, pinigai grąžinti ir leista vykti toliau.

Kitas atvejis, kai dieną prieš tai, įlipęs patikrinti į Medininkų kelio postą atvykusio ruso vilkiko kabinos, muitininkas rado tiesiog ant sėdynės padėtus 150 eurų. Paklaustas, ką tokioje vietoje veikia grynieji, vairuotojas teisinosi tradiciškai: „atleiskit, išsiblaškęs, užmiršau, neturėjau jokio tikslo papirkti pareigūną...“, tačiau detalaus tikrinimo neišvengė.

Garstyčių sėklas vežusio ruso kroviniui muitininkai priekaištų neturėjo, tačiau tarp jo asmeninių daiktų muitininkai aptiko 2280 vnt. cigarečių už beveik 340 eurų, o 150 eurų galėjo būti skirti užliūliuoti pareigūno budrumą ir įsivežti kontrabandinių rūkalų.

Grynuosius pinigus krovinio ar asmens dokumentuose dažniausiai palieka Baltarusijos piliečiai. Per pirmąjį šių metų pusmetį užfiksuota 116 atvejų. Rusai per pastarąjį pusmetį pareigūnus bandė papirkti 45 kartus, lenkai – 43, ukrainiečiai ir lietuviai – po 12 kartų, kitų valstybių piliečiai – 20 kartų.

Nepaisant to, kad visais neteisėtų pinigų siūlymo atvejais muitininkai imasi detaliai tikrinti automobilius, o atsižvelgę į rizikos požymius – ir gabenamus krovinius, tik kas ketvirtu atveju yra nustatomas pažeidimas, todėl galima daryti išvadą, kad grynieji muitininkams brukami „iš įpročio“, o ne siekiant nuslėpti pažeidimus ar išvengti mokestinių prievolių.