Pertvarkius administravimą, pagalba šeimoms bus teikiama kokybiškiau ir operatyviau

Kaunas
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Iki šių metų sausio pirmos dienos pagalbą ir socialines paslaugas šeimoms, kurios turi tam tikrų problemų ar trūksta socialinių įgūdžių, mieste teikė Pagalbai šeimos centras (direktorė Sandra Sagatienė), o kaimiškosiose seniūnijose − seniūnijos socialinis darbuotojas, dirbantis su šeimomis. Dabar atsisakyta šio teritorinio principo ir seniūnijų socialiniai darbuotojai nuo sausio pirmosios jau priklauso Pagalbos šeimos centrui, kuris yra tų paslaugų organizatorius, metodininkas, kuratorius ir koordinatorius. Šeimos jau globojamos nebesisiejant su teritorija.

Taip lengviau skirstyti darbuotojams krūvius, o paslaugos šeimoms suteikiamos kokybiškiau ir operatyviau.

Darbo krūvius, kiek šeimų gali aptarnauti vienas darbuotojas, nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras įsakymu, o lėšos skiriamos kaip tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams.

Anksčiau, kai buvo ne vienas juridinis asmuo, teikiantis paslaugas, o šeimų kiekis, tenkantis vienam darbuotojui, laikui bėgant, kinta, tai perskirstyti krūvį operatyviai buvo sudėtinga, nes reikia perskirstyti etatus, o tai padaryti greit neįmanoma. Galima sakyti, kad teritorinis principas nelabai pasiteisino ir trukdė dirbti operatyviai bei kokybiškai. „Išsikraipę“ krūviai neleido užtikrinti, kad darbuotojai dirbtų su iki 10 šeimų, kai yra nustatytas grėsmės lygis, ir iki 15 šeimų, kai nėra nustatymas grėsmės lygis. Pastebėta, kad mieste ir kai kuriose kaimiškosiose seniūnijose yra gerokai viršijamas darbo krūvis, tad ir paslaugas neįmanoma suteikti tinkamai, o darbuotojai, turintys per didelį krūvį, kenčia ir jaučiasi nesaugūs. Būdavo sunku perskirstyti etatus atsiradus šeimoms, kurias reikia globoti, ar baigus paslaugų teikimą, nes buvo skirtingi pavaldumai mieste ir seniūnijose. Tai buvo galima padaryti tik vieną kartą per metus, tvirtinant biudžetą ir etatus.

2019 m. pabaigoje buvo priimtas tarybos sprendimas, kad paslaugų teikimą šeimoms administruotų (vykdytų paslaugų priežiūrą, kontrolę, krūvio pasiskirstymą ir kt.) Kėdainių pagalbos šeimai centras. Siekta užtikrinti vienodą paslaugų teikimą visoms šeimoms ir mieste, ir rajone.

„Anksčiau, sakykim, mieste vienam darbuotojui tekdavo apie 19 šeimų. Kai kuriose kaimiškosiose seniūnijose, pvz., Pernaravoje, tekdavo 11 šeimų. Tai dabar, nebelikus teritorinio administravimo principo ir padalinus šeimas, socialiniams darbuotojams jau teks apylygis skaičius šeimų ir nebus viršytas darbo krūvis: darbuotojas jausis saugus, o paslaugos bus teikiamos kokybiškai ir operatyviai, − šios pertvarkos teigiamybes mato savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė. – Aš visada pirmiausia žiūriu į paslaugų kokybę. Dabar bus geriau. Štai, pažiūrėkim, seniūnijoje dirba vienas darbuotojas, jis ilgam suserga arba išeina atostogų, nėra kas jį pavaduoja, socialinių paslaugų teikimas tarsi pakimba. Dabar to nebus. Darbuotojas iš gretimos seniūnijos, kurioje mažesnis krūvis, turės pavaduoti. Iš esmės šeimai, žmogui po šios pertvarkos – niekas nepasikeitė: kaip lankėsi pas socialinį darbuotoją, taip lankysis, kaip jį lankė, taip ir lankys. Pasikeitė tik socialinių darbuotojų administravimas dėl geresnės darbo kokybės ir operatyvumo.“

Seniūnijose iki šiol dirbusių socialinių darbuotojų darbo vieta ir liko seniūnijoje. Automobiliai, „Pegeot“, kurie buvo skirti seniūnijoms, perduoti Pagalbai šeimos centrui, kuris, būdamas administratorius ir darbo organizatorius, geriausiai ir mato, kur kada kokį automobilį reikia siųsti.

Kėdainių rajone yra apie 300 šeimų, kurioms taikoma atvejo vadyba ir teikiama socialinė pagalba, t. y. darbas su šeima, kai yra analizuojama šeimos situacija ir taikomos priemonės bei užduotys susidariusiai situacijai spręsti – socialiniu įgūdžių ugdymas, tėvystės mokymai ir kt.