Per Talkšos parką nusidriekė nelegalus „greitkelis“ (VIDEO)

Šiauliai
Andrius Tverijonas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gyvenimas Žuvininkų g. iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti kone idiliškas: netoliese miesto centras ir didieji prekybos centrai, pašonėje Talkšos ežeras, miškas ir grynas oras. Tiesa, vietoje gryno oro šios gatvės gyventojai kvėpuoja dulkėmis, mat per siaurą šaligatvių neturinčią gatvę 40 km/val. ir didesniu greičiu važiuoja automobiliai. Pastaruoju metu jų itin padaugėjo, nes Žuvininkų g. tapo viena iš nelegalaus „greitkelio“ Ginkūnai–Vilniaus g. atkarpų.

Imunitetas greitį ribojantiems ženklams

Triukšmas, dulkės ir praeiviai, vos galintys prasilenkti su pro šalį lekiančiais automobiliais, – tokia yra siauros šaligatvių neturinčios Žuvininkų g. gyventojų kasdienybė.

Maža to, įvažiuojančius į tam tikrą šios gatvės atkarpą vairuotojus išdidžiai pasitinka greitį iki 40 km/val.
ribojantis ženklas. „Aš visuomet stebiuosi:
Pagėgių g., kuri yra penkis kartus platesnė už mūsų ir turi šaligatvius, kurioje važinėja autobusai, greitis
30 km/val. Mes savo gatvelei šiaip ne taip iškovojome 40 km/val., bet ir tokio greičio niekas nesilaiko“, – stebisi Žuvininkų g. gyvenantis Valdas.

Neadekvatus greičio apribojimas dar būtų pusė bėdos – Valdas įsitikinęs, kad aplinkiniai gyventojai yra atsakingi ir atsargūs, bet pastaruoju metu Žuvininkų g. suintensyvėjo eismas. „Jaučiamės tarsi gyventume greitkelyje“, – liūdnai šypteli jis.

Ekskursija po nelegalų „greitkelį“

Viena Žuvininkų gatvės dalis veda į Vilniaus g., kita atsiremia į Talkšos parko žalumas ir yra pažymėta motorinių transporto priemonių bei motociklų eismą draudžiančiu ženklu.

Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas ir iš kitos, į Ginkūnus žvelgiančios Talkšos parko pusės, tad iš kur Žuvininkų g. atsiranda tiek automobilių? Juo labiau, kad vietinių gyventojų, turinčių teisę nepaisyti šių ženklų, yra ne tiek jau ir daug. Valdas tikina beveik visus juos pažįstantis ar bent jau iš matymo žinantis.

Kad paaiškintų šį fenomeną, vyras pakviečia į savotišką ekskursiją. Redakcijos atributika pažymėtu automobiliu nesustojame prie eismą draudžiančio ženklo ir įvažiuojame į Talkšos parko zoną. Iš pradžių nejauku, bet tik iki tol, kol sutinkame iš nežinia kur atskubančias mašinas. „Tokių numerių nežinau, garantuotai ne mūsiškiai“, – komentuoja Valdas.

Taip pat pralenkiame pora dviratininkų, romiai miške vaikštinėjančių žmonių ir gaidį. „Gerai, kad dar gyvas. Nes kaimynų katinai į orą pakilo“, – sako Valdas ir priduria, kad nesiėmus priemonių ateityje gali būti ir dvikojų aukų.

Žurnalistų blokada

Miškingas keletą kilometrų vinguriuojantis keliukas kaktomuša atsimuša į Svajonių g. Ginkūnuose. Gyventi čia iš tiesų atrodo svajonė: gatvėje stovi nauji, modernūs namai, o jų kiemuose – brangūs automobiliai.

Būtent šių valdų savininkai, pasak Valdo, ir laksto Talkšos parko keliukais bei Žuvininkų g. Taip jie nukerta gerą kelio gabalą ir, užuot važiavę per aplinkkelį, per Tilžės g., iškart atsiduria miesto centre.

Menka bėda, kad abiejose Talkšos parko pusėse stovi eismą šioms transporto priemonėms draudžiantys kelio ženklai. „Sustoja prieš tuos ženklus, apsižvalgo ir toliau važiuoja“, – vairuotojų įpročius atskleidžia Valdas.

Ir iš tiesų: kol fotografuojame kelio ženklą, prie mūsų kone sustoja, o po to tarytum apsigalvoja ir nuvažiuoja prabangus baltas džipas. „Duodu 100 proc., kad norėjo čia važiuoti. Matyt, žurnalistų išsigando“, – juokiasi Valdas.

Be gyventojų iniciatyvos – nė iš vietos

Apie intensyvų eismą Talkšos parke bei Žuvininkų g. užsimena ir Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro direktorius Gintaras Oliškevičius. „Esame įsikūrę Žuvininkų g. 18, todėl galime paliudyti, kad problema tikrai yra. Automobiliai trukdo parke besiilsintiems žmonėms, mūsų raiteliams, gąsdina žirgus. Be to, greitis Žuvininkų g. yra per didelis. Turėtų būti maksimaliai 30 km/val., geriausia – 20 km/val. Policija turėtų atkreipti daugiau dėmesio į šią zoną“, – sako G. Oliškevičius.

Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad policijos patruliai į Žuvininkų g. ir Talkšos parką retkarčiais užsuka, tačiau iš jų, pasak Valdo, mažai naudos. „Buvau kelis kartus susistabdęs pareigūnus, klausiau, kam tie ženklai, jeigu jų niekas nepaiso? Jie man atsakė, kad pas gyventojus, matyt, draugai, svečiai atvažiuoja. Tegu nejuokina: tiek draugų kiekvieną dieną suvažiuoti negali. Žmonės dirba, o ne draugus visą dieną priiminėja“, – piktinasi Valdas.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos Kelių patrulių kuopos vadas Vladimiras Lesiuk teigia, kad išeitis šiuo atveju paprasta: „Jeigu vairuotojai sako, kad važiuoja pas draugus, visada galima patikrinti, ar tai tiesa. Namų ten nėra daug.“

Žuvininkų g. ir Talkšos parko atkarpą, kurią kai kurie ginkūniškiai išnaudoja savo kelionėms trumpinti, V. Lesiuk žino. Tačiau pastebi, kad policijai reikia pareiškimo arba bent jau gyventojų skambučio, jog galėtų pradėti tyrimą dėl kelių eismo taisyklių pažeidinėjimo.

Be gyventojų iniciatyvos nepajudės ir greičio Žuvininkų g. klausimas. „Tegu gyventojai kreipiasi į mus, iškelia problemą, jį bus svarstoma ir duodamas atsakymas“, – nedaugžodžiauja Šiaulių miesto savivaldybės Saugaus eismo komisijos narys, Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyr. specialistas Juozas Varapnickas.