Per dešimtį metų biuras tūkstančius lazdijiečių išmokė laimės ir sveikatos

Alytus
Lazdijų sveikatos biuro kolektyvas dalyvauja ir savo paslaugas pristato visose rajono šventėse.
Kestutis Matulevicius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lazdijų miesto ilgamečiai gyventojai, prisimindami senus gerus miesto laikus, sako, jog per 10 pastarųjų metų iš esmės pasikeitė ne tik miesto išvaizda, bet ir jo gyventojai. Jei prieš dešimtį metų mieste buvo vos vienas kitas, išbėgantis pasportuoti rytais į parką, tai dabar jų ryte ir vakare – gausybė.

Sportuoti tapo kasdienos ritualu

Net garbaus amžiaus senjorai vaikšto būriais ir numina nemažus atstumus. Be to, daugelis jų su šiaurietiško ėjimo lazdomis, o tai reiškia, jog yra įvaldę šio ėjimo meną, žino jo naudą ir taip dar geriau padeda savo širdžiai, raumenims, sąnariams. Būtent šiais sveikos gyvensenos masiškumo rezultatais šiandien labiausiai džiaugiasi Lazdijų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Ramutė Kunigiškienė, kai pradedame kalbėti apie svarbią jos vadovaujamo biuro veiklos datą – dešimtąjį gimtadienį. Tiesa, jis bus už kelių mėnesių, tačiau jau šiandien svarbu apžvelgti padarytus darbus. O svarbiausia – įvertinti, kiek biuro steigimo idėja buvo naudinga mūsų rajono žmonėms.

Biuro „sąskaitoje“ – dešimtys tūkstančių gyventojų

Kad biuras reikalingas – tą ji sako pajutusi ir jaučianti kasmet vis labiau, nes žmonės į jo organizuojamus renginius ateina vis gausiau, nepaisant to, kad gyventojų skaičius rajone mažėja. Antai, jei antraisiais biuro veiklos metais, 2009 – aisiais, į biuro organizuotus renginius atėjo maždaug 900 rajono gyventojų per metus, tai jau po trejų metų, 2013 – aisiais – 20 521, o pernai metais – jau net 30 793 gyventojai. Skaičiai išties įspūdingi, jei turėsime omenyje, jog visame mūsų rajone šiuo metu gyvena kiek daugiau nei 20 tūkst. gyventojų. Tačiau, pasak R. Kunigiškienės, dauguma gyventojų, pradėję lankyti biuro organizuojamus renginius – paskaitas, akcijas, seminarus, stovyklas, tampa nuolatiniais klausytojais.

Per metus biuro organizuojamuose renginiuose apsilanko po keliolika kartų. Per vieną dieną kartais dalyvauja keliuose biuro surengtuose renginiuose. R. Kunigiškienė sako pastebėjusi tendenciją, jog pastaruoju metu žmones domėtis savo sveikata, sveika gyvensena, savo kūno ir dvasios tobulinimu priverčia ne tiek būtinybė, kiek mada. Tapo itin madinga vaikščioti į jogos, gyvenimo meno, aerobikos ir kitus užsiėmimus. Didmiesčiuose jų pasiūla didesnė, o Lazdijuose sporto klubai nelabai turi galimybę išsilaikyti, tad gyventojai domisi viskuo, kas šiuo metu pasiekiama. Malonu, kad net jaunimas ir savaitgaliais, ir vakarais vis dažniau renkasi biuro renginius, o ne pasisėdėjimus kur su draugais kavinėje ar laisvame „plote“.

Vis dar prisimenami nuogaliai miesto parke

Apžvelgdama savo vadovaujamo biuro veiklos dešimtmetį, R. Kunigiškienė sako, jog įsimintiniausios rajono žmonėms buvo pirmosios sveikatos stovyklos. Iš pradžių jas organizavo padedami Lietuvos sveikuolių sąjungos, vėliau – jau savarankiškai. Nors jau praėjo būrys metų, jas prisimena ne tik patys stovyklų dalyviai, bet ir iš šalies jas stebėję lazdijiečiai. Jie prisimena, kaip ankstyvo ryto gatvėmis, dar prieblandoje, būriai Lazdijų sveikuolių bėgiojo gatvėmis medituodami, kaip nuogi nerdavo į ledinius Lazdijos upelio vandenis miesto parke esančioje maudykloje.

Sveikatos stovyklos, pasak R. Kunigiškienės, tiek išpopuliarėjo, jog net senjorai, Trečiojo amžiaus universiteto dalyviai, pareiškė norą jose dalyvauti. Tokios stovyklos su specialiomis programomis, pritaikytomis būtent senjorams, pernai buvo organizuotos Lazdijuose, šiemet – Veisiejuose. Lazdijų visuomenės sveikatos biuro direktorė R. Kunigiškienė stebisi, jog senjorai net aktyvesni ir atsakingesni už dirbančiuosius, už jaunimą. Gal dėl to, kad turi daugiau laiko, jie viskuo domisi, daugiau vienas su kitu bendrauja, nori visur dalyvauti.

Savo veiklos pradžioje R. Kunigiškienė sako sėdėjusi savivaldybės Ekonomikos skyriaus „prieglobstyje“. Ji ir biuro buhalterė – tai ir buvo visas biuras. Tiesa, ne visos savivaldybės tokias įstaigas turėjo. Tik tos, kurioms atrodė, jog tai bus naudinga, perspektyvu. Biurui išlaikyti lėšų skyrė ir Vyriausybė, tačiau savivaldybė taip pat privalėjo įnešti savo dalį. Dėl to, kad Lazdijuose jis buvo įsiteigtas vienas pirmųjų Lietuvoje ir vienintelis – Alytaus regione, lengviau dirbti tapo vėliau. Be to, Lazdijų biuras tapo labiau pastebimas, įvertintas, ir šis jo išskirtinumas buvo bene svarbiausias koziris gaunant Europos Sąjungos lėšas biuro patalpoms įsirengti.

Štai jau penkeri metai Lazdijų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įsikūręs ligoninės pastatų dalyje, atlieka daugelį funkcijų: rūpinasi moksleivių sveikata rajono mokyklose, organizuoja pirmosios medicininės pagalbos mokymus būsimiems vairuotojams, veda sportinius užsiėmimus, organizuoja paskaitas, į kurias atvyksta žymūs respublikos lektoriai – sveikos gyvensenos specialistai.

Stengiasi išmokyti ne tik sveikatos, bet ir laimės

R. Kunigiškienė sako, jog biuras savo didesnius renginius stengiasi organizuoti per Pasaulio sveikatos organizacijos minimas datas. Metų pabaigoje tradiciškai visuomet surengiama konferencija, į kurią kviečiami įdomūs, populiarūs lektoriai. Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistas ta proga visuomet parengia pranešimą, kuriame analizuoja vieną kurią nors rajono bendruomenės sveikatos problemą, lygina ją su respublikos, Europos situacija.

Ši konferencija savo mastais „išlenda“ už konferencijos rėmų: lektoriams neribojamas paskaitos laikas, siekiama, kad jų pateikiama motyvacija pasiektų klausytojų sąmonę, kad daugiau žmonių užsinorėtų keisti gyvenimo būdą – mitybos įpročius, fizinio aktyvumo stoką, kad atsisakytų žalingų įpročių. Atsiliepimuose, kuriuos biuras pakviečia parašyti po tokių konferencijų, jų dalyviai labiausiai džiaugiasi tuo, kad jų metu gauna ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių mokymų, patarimų.

Beveik trejus metus Lazdijų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojoms teko aptarnauti ir Druskininkų savivaldybę. Kadangi Druskininkai tokių specialistų neturėjo, o būtinybė vykdyti šią veiklą atsirado, teko prašytis kaimynų pagalbos. R. Kunigiškienė sako iki šiol šiltai prisimenanti puikų bendradarbiavimą su kurorto įstaigomis – Druskininkų kultūros centru, Druskininkų švietimo centru, sanatorijomis, ypač – su senjorų klubu „Bočiai“, kuris buvo aktyvus biuro renginių dalyvis ir užsakovas.

Biuras – pačios susvajota įstaiga

Šiuo metu biure dirba 13 darbuotojų. Dalis jų – tiesiogiai mokyklose, dalis – centre, Lazdijuose. Ar neišsisėmė per dešimtmetį jo veikla, ypač – direktorės idėjos? Tikrai ne. Kaip R. Kunigiškienė prisimena, beveik prieš du dešimtmečius, rašydama vieną savo darbų Klaipėdos universitete, kur ji tuomet mokėsi reabilitacijos ir slaugos specialybės, ji pasirinko temą – sveikatos kabinetas. Jame aprašė tą darbą, kurį medicinos darbuotojai turėtų dirbti profilaktiškai, kad gyventojai mažiau sirgtų. Tuomet nė įsivaizduoti negalėjo, jog po dešimties metų ji pati turės tokį kabinetą – net ne kabinetą, o visą įstaigą, kad jai vadovaus, galės įgyvendinti savo idėjas ir savo svajones. Todėl, pasak jos, ar gali pabosti žmogui jo svajonių darbas, ar galima įsivaizduoti, jog galima turėti ką nors geriau? Viskas dabar priklauso nuo biuro vadovo ir jo komandos. Net ir keletas žmonių per metus, pavedėtų biuro darbuotojų sveikesnės gyvensenos link, yra labai svarbu. Juk tai reiškia, kad jiems suteikta galimybė gyventi ilgiau, sveikiau, prasmingiau, įdomiau…