Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Pen­si­jos ne­su­lau­kia sa­vai­tę: bi­jo išei­ti iš na­mų, kad ne­pra­žiop­so­tų laiš­ki­nin­ko
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 22 d. 15:08

Pen­si­jos ne­su­lau­kia sa­vai­tę: bi­jo išei­ti iš na­mų, kad ne­pra­žiop­so­tų laiš­ki­nin­ko

Šiauliai

Lie­tu­vos pa­štas ap­žio­jo dau­giau, nei ga­li pra­ry­ti? Nes at­sa­ky­mas, ku­rį iš­girs­ta pen­si­jos ne­su­lau­kę sen­jo­rai, yra toks: „Trūks­ta laiš­ki­nin­kų.“ (Lie­tu­vos pa­što nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


201419

Pra­dė­jus Lie­tu­vos pa­štui (LP) ne­šio­ti pen­si­jas ir ki­tas iš­mo­kas į na­mus, nors ir skelb­ta, kad gra­fi­kas ne­si­keis, da­lis ga­vė­jų pi­ni­gų su­lau­kė ki­tu lai­ku nei įpras­ta. Di­džiau­sias ne­ri­mas ky­la tiems, ku­rie vis dar te­be­lau­kia. Ar Lie­tu­vos pa­štas ap­žio­jo kąs­nį di­des­nį, nei ga­li pra­ry­ti?
 

Nesulaukia pensijos savaitę

Šiaulietė Ona (pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.) susirūpinusi dėl to, kad mama jau savaitę nesulaukia pensijos: anot jos, senyva 99 metų moteris taip sutrikusi, kad nebetiki, jog išvis gaus pensiją. Mat jau kelis dešimtmečius jai pensiją atnešdavo visuomet tą pačią dieną. O šįsyk pinigų dar nėra. Jokios informacijos irgi nėra.

„Jau 30 metų mama gaudavo pensiją kiekvieno mėnesio 12 dieną. Visada taip būdavo, per tiek metų nė karto nebuvo, kad neatneštų pensijos tą dieną. O dabar pinigų iki šiol dar nėra. Ji gauna 220 euriukų ir tų pačių nesulaukia“, – nežinodama, kaip nuraminti savo šimtametę mamą, pasakoja Ona.

Bandydama išsiaiškinti, kur užstrigo mamos pensija, moteris skambino ir į „Sodrą“, ir į Lietuvos paštą. „Sodra“ atsakiusi, kad viskas paskaičiuota ir perduota išmokų nešiojimo konkursą laimėjusiam Lietuvos paštui.

„O aš jau net nepamenu, kiek kartų skambinau Lietuvos paštui. Atsakymas: „Niekuo negalime padėti.“ Nuėjau į pašto poskyrį Šiaulių „Saulės mieste“, sako: „Nėra laiškininkų.“ Tai jie apžiojo kąsnį, kurio negali praryti. Tai, žinant savo situaciją, kad negalės išnešioti laiku, nereikia ir jokiuose konkursuose dalyvauti“, – pasipiktinusi sako šiaulietė.

Negauta pensija brangiai atsieina

„Aš bobutės pensijos paimti iš banko negaliu, nes reikia įgaliojimo. Tam reikia notaro ir reikia už tai mokėti. O senas žmogus sutrikęs, nesupranta. Ji galvoja, kad išvis nebegaus tų pinigėlių. Ji nevaikštanti, o aš nebežinau, ką ir pasakyti...“ – nusiminusi kalba Ona.

Moteris sako jau susitaikiusi su situacija – lauks iki 26 dienos (toks galutinis išmokų nešiojimo terminas pagal sutartį, – aut. past.): „Esu kantrus žmogus be galo, nesu niekur skundusis. Bet man tokia nuojauta, kad neatneš ir iki 26 d.“

Kiti gi sakosi gavę pensiją įprastu laiku. Kai kas net ir anksčiau. Laimė, anot pensininko Felikso (pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.), kad jis buvo tuomet namuose. Nes jokio perspėjimo, kad atneš diena anksčiau, nebuvo. Esą laiškininkas, atėjęs ir neradęs, antrąsyk nebeina – reikia laukti kito mėnesio. Jei ši išmoka – vienintelės pajamos ir santaupų nėra, tai žmogui, ypač senyvam ar neįgaliam, didžiulis stresas.

Būtent dėl baimės prasilenkti su pensiją nežinia kada atnešiančiu laiškininku, kitos dvi senjorės sako bijančios net koją iš namų iškelti: nei į parduotuvę, nei į vaistinę, nei pas gydytoją neis, kol pinigų nesulauks.

„Aš kasdien nuo 8 iki 19 val. niekur neinu. Galvoju, gal atneš pensiją. Jau tokia depresija ima. O kaimynės kasdien viena pas kitą teirautis laksto, raminamuosius vaistus geria: juk senas žmogus nesupranta, kad laiškininkų gali trūkti. Jos sako: „Valstybė juk pažadėjo“, o kai nėra, galvoja, kad joms pensijas nuėmė. Deklaruojama, kad pensininkai – pažeidžiama visuomenės dalis, o taip elgiamasi“, – sako ponia Zita (pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.).

Senjorai guodžiasi, kad taip tik šį mėnesį, o kitą – esą gal jau susitvarkys ir pensijas jie gaus laiku.

Lietuvos paštas ramina: pensija pasieks

Lietuvos paštas informuoja: „Pasitaiko atvejų, kai pensijos pristatyti nepavyksta – gavėjo nėra namuose, neišgirsta durų skambučio, beldimo ar pan. Tokiais atvejais pensija nešama dar kartą per artimiausias tris darbo dienas. Jeigu nepavyksta pristatyti ir antrą kartą, tuomet gavėjui paliekamas pranešimas, kad jis pensiją gali atsiimti pašto skyriuje. Jeigu per numatytą laiką pensija neatsiimama, ji išmokama įprasta tvarka kitą mėnesį.“

Trūksta laiškininkų?

Laimėjęs „Sodros“ išmokų išnešiojimo gavėjams konkursą, Lietuvos paštas viešai gyrėsi, kad nuo 2022 m. aptarnaus rekordinį gyventojų skaičių – 240 tūkst. ir skelbė, kad sausį jų pristatymo grafikas liks toks pat kaip gruodį, t. y. niekas nesikeis.

Deja, gyventojų patirtis rodo, kad to išlaikyti nepavyko – grafikas keičiasi. Atsakymas, kurį jie girdi, jei pavyksta priskambinti: „Trūksta laiškininkų.“

Lietuvos paštas tikina, kad praeitą rudenį įgyvendinti pokyčiai, kai buvo atleista daugybė darbuotojų (laiškininkų irgi), neigiamos įtakos pensijų mokėjimui neturi.

„Sodros“ išmokos, įskaitant ir pensijas, gyventojams išmokamos nuo mėnesio 10 iki 26 d. Jos mokamos pagal „Sodros“ numatytą grafiką, kaip buvo ir praėjusiais metais. Pensijas gavėjams siekiame pristatyti kuo greičiau – dar pirmą numatytą mokėjimo dieną. Pagal numatytą „Sodros“ išmokų mokėjimo grafiką, iki šios dienos esame išmokėję 96 proc. pensijų, didžioji dauguma jų gavėjus pasiekė laiku“, – komentuoja Lietuvos pašto atstovė Monika Pulokė.

LP duomenimis, Šiaulių mieste ir rajone išmokos į namus pristatomos beveik 15 tūkst. gavėjų. Miesto teritorijoje išmokas gyventojams nešioja 8 specialiai tam pasamdyti darbuotojai, o kaimiškose vietovėse – laiškininkai.

Bendrovė pripažįsta, kad pirmą mėnesį gali būti nesklandumų, tačiau tikina, kad jie laikini ir nesikartos. Išmokos nesulaukusiems gyventojams siūloma susisiekti su LP Kontaktų centro konsultantais telefonu 1842.

Pagal laimėto konkurso sąlygas, Lietuvos pašto laiškininkai trejus metus, t. y. nuo 2022 m. iki 2024 m. pabaigos, nešios išmokas 42 „Sodros“ skyrių aptarnaujamų teritorijų klientams.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA