REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Spalio 22 d. 10:26

Pažymėtas Ignalinos pilkapynas

Utena

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


191774

Ignalinos rajone yra 81 archeologinė vietovė, įtraukta į Nekilnojamų kultūros vertybių registrą. Archeologinį paveldą sudaro piliakalniai, gyvenvietės, šventvietės, laidojimo ir mūšių vietos, įvairūs statiniai, akmenys su duobutėmis, įvairūs daiktai pagaminti žmogaus arba natūralūs objektai, turintys neabejotinų požymių, jog buvo žmogaus naudoti. 


Foto galerija:

img-1041d-55770.jpg
img-1045d-55769.jpg

Didžiausias skaičius archeologinių vietovių – tai pilkapynai, jų yra net 43 (pilkapynas – „supiltas kapas“ – senovės baltų ar kitų tautų laidojimo vieta).

Vienas iš didesnių, tačiau mažai išlikusių yra Ignalinos pilkapynas – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas. Ignalinos pilkapynas  užima apie 10 ha plotą. Jis  nusidriekęs į pietus nuo Ilgio ežero kranto ir apie 0,25 km į rytus nuo kelio Ignalina – Dūkštas. Į saugomą plotą įeina ir visa Ignalinos vasaros estrados teritorija. Dabar šią vietą galima pavadinti gražiomis išlakiomis pušimis apaugusiu parku, tačiau būtina atminti, kad tai saugomas mūsų krašto paveldas.  Ignalinos miesto seniūnija pasirūpino, kad pilkapynas būtų pažymėtas – įrengta lentelė su užrašu. 1992 metais čia buvo užfiksuoti 88 pilkapiai. Ignalinos pilkapynas vadinamas Švedų kapais  (kapai, kuriuose karų su švedais metu palaidoti švedų kariai, švedkapiai), nors tikslių istorinių faktų, patvirtinančių, kad čia palaidoti švedų kariai, nėra.

Pilkapius maždaug nuo III–IV iki XII a. pylė žmonės, laidoję, dažniausiai, sudegintus mirusiuosius. Pilkapynai labai kenkia žmonių ūkinė veikla, nemažai jų yra stipriai apnaikinti. Anksčiausiai archeologų tyrinėti pilkapynai Ignalinos rajone yra Leoniškės (Padūdžio) ir Sidariškių (Krivasalio) pilkapynai, kasinėti 1958 m. Ignalinos rajone yra didžiausias plotu pilkapynas Lietuvoje, tai – 40 ha plotą užimantis Gedžiūnėlių (Garšvinės) pilkapynas, kuriame suskaičiuota net 560 pilkapių. 1994 m. ir 1996 m. tyrinėtame Pavajuonio (Rėkučių) pilkapyne archeologai surado 74 IV–V a. 1996 m. ištirtame pilkapyje rastas III a. viduriu datuojamas nedegintas moters kapas, kuris laikomas bene ankstyviausiu Rytų Lietuvos pilkapių teritorijoje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA