Pažeidimai antrajame merų rinkimų ture: Šilutės rajone galimai suklastotas piliečio parašas

Klaipėda
Reporteris Ugnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Policijos departamentas praneša, kad kovo 17-ąją Šilutės rajone, Inkaklių kaime rinkimų apylinkėje Nr. 47 biuletenių išdavimo sąraše galimai buvo suklastotas piliečio parašas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tai ne vienintelis galimas rinkimų įstatymo pažeidimas.

Per pakartotinį merų rinkimų turą Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) savo bendruoju paštu gavo pranešimų apie galimą rinkėjų papirkimą, apie valstybės politikų pasisakymus, dėl galimai neblaivių asmenų pasirodymo, dėl agitacijos arčiau nei 50 metrų, dėl agitacijos socialiniuose tinkluose, dėl išorinės reklamos. Tai tik dalis galimų pažeidimų, apie kuriuos buvo informuota VRK.

Pasak VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės, taip pat buvo gauta informaciją apie balsavimo biuletenio nufotografavimą ir pasidalinimą socialiniame tinkle.

Pasak jos, Policijos departamentas informavo, kad sekmadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal VRK pranešimą. „Prašėme išsiaiškinti, ar nebuvo agitacijos pažeidimas, kuomet vienas rinkėjas pastebėjo, kad rinkėjų sąraše pasirašyta yra už kitą asmenį, kurio tuo metu nebuvo, nes jis buvo išvykęs į užsienį. Policijos pareigūnai tą informaciją tikrina“, – sakė L. Matjošaitytė.

Pasak jos, daugiausia pranešimų dėl galimų pažeidimų, kaip informavo Policijos departamentas, gauta iš Alytaus, Tauragės apskričių.

L. Matjošaitytės teigimu, sekmadienį pasirašyti 6 administracinių nusižengimų protokolai – daugiausia dėl neblaivių asmenų pasirodymo viešoje vietoje.

Policija užfiksavo 103 pažeidimus

Nuo kovo 13-osios iki šio sekmadienio 20.00 val., kai užsidarė rinkimų apylinkės, policija pranešė gavusi 103 pranešimus apie galimus rinkimų įstatymo pažeidimus.

Pradėti trys ikiteisminių tyrimai – Pakruojo ir Šilutės rajonuose ir Utenoje. Taip pat surašyti 6 administracinių nusižengimų protokolai.

Daugiausiai pranešimų apie pažeidimus gauta iš Alytaus – net 40 ir Tauragės – 26 apskričių, mažiausiai – iš Kauno, Klaipėdos, Telšių ir Šiaulių apskričių. Kai kurie pranešimai, pasak policijos, vertinami, tikslinamos aplinkybės, įvertinus jas gali būti pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Antrasis rinkimų turas vyko 41 savivaldybėje, kuriose per pirmąjį balsavimą kovo 3-iąją nepavyko išrinkti merų. Tuomet tai padarė 19 savivaldybių rinkėjai.

Per pirmąsias išankstinio balsavimo dienas visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ sulaukė daugiau kaip 30 pranešimų apie galimus pažeidimus, kurie yra susiję su politine reklama ir rinkimų komisijų darbu.

Pastebėti keli galimo balsų pirkimo atvejai, kurių informacija buvo operatyviai perduota vietos policijai. Piliečiai aktyviai dalinosi informacija ir tarprinkiminiu laikotarpiu – gauti 42 pranešimai apie galimus pažeidimus, sakoma „Baltųjų pirštinių“ pranešime.

Po antrojo savivaldos rinkimų turo, iš pranešimų skaičių savivaldybėse bei pranešėjų tipo (dažniau kreipiasi politikai ir partijų atstovai) buvo galima daryti prielaidas, kuriose savivaldybėse vyksta aršiausia kova. Varėnos, Ignalinos, Zarasų, Rokiškio, Lazdijų, Šilutės rajonuose, Vilniaus ir Klaipėdos miestuose buvo gauta daugiausiai pranešimų, o stebėtojai informavo apie įsitempusias komisijas ar ypač suinteresuotus bei aktyvius politinių partijų stebėtojus.

Pirmosiomis antrojo savivaldos rinkimų turo išankstinio balsavimo dienomis rinkimus stebėjo apie 100 visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ stebėtojų. Dauguma stebėtojų vyko į išankstinį balsavimą specialiuose punktuose: socialinės rūpybos, slaugos, įkalinimo įstaigose, ligoninėse, o dalis stebėtojų savo pareigas atliko savivaldybėse.

Dėl rinkimų specialiuose punktuose stebėtojai dažniausiai pranešė apie balsavimo slaptumo neužtikrinimą, kai pažeidžiami rinkėjai balsuoja rinkimų komisijos narių ir įstaigos darbuotojų akivaizdoje. Išankstinis balsavimas savivaldybėse vyko sklandžiai, pažeidimų neužfiksuota.