Angle down Atgal

Pavojinga liga plinta ir Šiaulių apskrityje

Gegužės 13 d. duomenimis, Šiaulių apskrityje yra 10 patvirtintų tymų atvejų (2 – Šiaulių m., 3 – Šiaulių r., 2 – Akmenės r., 3 – Radviliškio r.).

Iš jų 8 yra suaugę asmenys ir 2 vaikai. Vienas iš susirgusių vaikų yra mažas ir skiepas nuo tymų nepriklausė. Net 5 suaugę asmenys yra medikai, kurie užsikrėtė tymais darbe. Dar yra 12 asmenų, kuriems tymų diagnozė yra įtariama, o laboratorinių tyrimų rezultatų laukiama. Didžiąją susirgusiųjų dalį sudaro Šiaulių rajono gyventojai.

Vaikai, pagal šiuo metu galiojantį profilaktinių skiepijimų kalendorių, turėtų būti paskiepyti dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis – 15–16 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Už skiepijimą mokėti nereikia.

Skiepytiesiems tik viena tymų vakcinos doze ar dviem, bet seniai, nežinantiesiems, ar sirgę tymais, rekomenduojama įsivertinti savo specifinį imunitetą prieš tymus, t. y. atlikti kraujo ėminio serologinį tyrimą dėl tymų antikūnų kiekio nustatymo. Jeigu imuninis atsakas nepakankamas ar visai jo nėra, rekomenduojama pasiskiepyti savo lėšomis viena MMR vakcina.

Jeigu planuojamas šeimos pagausėjimas, siekiant apsaugoti būsimą naujagimį, taip pat rekomenduojama pasiskiepyti MMR vakcina. Tačiau nėščiųjų skiepyti šia vakcina negalima, o paskiepytoms moterims rekomenduojama 1 mėnesį saugotis nėštumo.

Jeigu įtariate, kad prieš 2–3 savaites buvo kontaktas su sergančiu tymais ar išbertu asmeniu, buvote kelionėje po Europą – visada reikėtų pagalvoti apie galimą susirgimą tymais, kai ligos pradžioje 2–4 dienas karščiuojama, skauda gerklę, parausta akys, išberiama burnos gleivinė, o galvos srityje atsiradęs bėrimas palaipsniui leidžiasi žemyn. Tokiu atveju būtina konsultuotis telefonu su šeimos gydytoju ar kviestis greitąją medicinos pagalbą, informuojant apie simptomus. Svarbu sergančiam asmeniui neiti į darbą, mokslo įstaigą, nevažinėti visuomeniniu transportu, nesilankyti masinio susibūrimo vietose, uždarose patalpose.

Rekomenduojama dėvėti medicininę kaukę ar kvėpavimo takus prisidengti nosine. Registratūroje dirbančiam personalui aiškiai apibūdinti ligos simptomus, buvusį kontaktą, keliones ir atsiradusį bėrimą.

Turėjus sąlytį su sergančiuoju namuose, darbo ar mokslo kolektyve, rekomenduojama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų per 72 val. nuo kontakto pradžios pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze. Svarbu laiku kreiptis į šeimos gydytoją.

Etaplius.lt informacija

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite