Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Paviešinti dokumentai apie KGB persekiotą ir 1990 m. kalėjime mirusį alytiškį hipį poetą R. Buroką
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Balandžio 17 d. 11:01

Paviešinti dokumentai apie KGB persekiotą ir 1990 m. kalėjime mirusį alytiškį hipį poetą R. Buroką

Alytus

Lietuvos ypatingojo archyvo nuotr.

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


34752

Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią sovietinio saugumo persekioto hipio poeto, kuris 1980 metais mirė Lukiškių kalėjime kalinamas už „valkatavimą”, Rimo Buroko atminimui skirtą virtualią parodą.

nuotrauka-3.jpg

Parodoje, kuri visiems prieinama internete, eksponuojami dokumentai iš Archyvo saugomos kalinio asmens bylos, LSSR KGB Alytaus rajono skyriaus pranešimų apie R. Buroką ištraukos.

Taip pat galima susipažinti su buvusios poeto žmonos Silvijos Kurienės asmeninio archyvo nuotraukomis bei išsaugotais R. Buroko eilėraščių rankraščiais.

Archyvas dėkoja S. Kurienei už bendradarbiavimą rengiant parodą ir leidimą naudoti parodoje jos asmeninio archyvo fotonuotraukas bei eilėraščių rankraščius.

Poetas R. Burokas gimė 1953 metų balandžio 21 dieną. Besimokydamas vyresnėse Alytaus 2-osios vidurinės mokyklos klasėse, 1972 metais pateko į Valstybės saugumo komiteto (KGB) prie Lietuvos SSR Ministrų Tarybos akiratį, buvo „profilaktiškai auklėjamas“ saugumiečių kaip vienas ryškiausių hipių judėjimo aktyvistų Alytaus mieste, tačiau savo „klaidingų pažiūrų“ neatsisakė.

Apie 1974-1975 m. atvykęs į Vilnių, įsiliejo į bohemišką sostinės gyvenimą ir greitai įgijo autoritetą tarp neformalaus jaunimo.

Net ir nereikšdavęs nepasitenkinimo egzistavusia santvarka, R. Burokas tapo didele problema tuometiniams komunistinės moralės sergėtojams bei sovietinių represinių struktūrų pareigūnams. 1979 metų gruodžio 10 dieną jis buvo suimtas ir nuteistas vienerių metų laisvės atėmimu „už sistemingą valkatavimą“, 1980 m. rugpjūčio 10 dieną mirė nuo plaučių uždegimo komplikacijų Pataisos reikalų valdybos Respublikinėje ligoninėje, iki bausmės atlikimo pabaigos likus mažiau nei trims mėnesiams.

Nelengvas buvo ir R. Buroko literatūrinio palikimo kelias. Pirmi bandymai 1981-1982 metais įtraukti keletą jo eilėraščių į jaunųjų autorių kūrybos almanachą pasibaigė skandalu.

Pirmą kartą keli eilėraščiai išspausdinti 1988 m. savilaidos mėnraščio „Sietynas“ antrame numeryje.

Pirmą kartą oficialiai R. Buroko eilės buvo paskelbtos tik 1989 metų pradžioje žurnale „Jaunimo gretos“.

1992 m. išleista pirmoji nedidelė R. Buroko poezijos knygelė „39 eilėraščiai“.

Su paroda galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje arba paskyroje Facebook socialiniame tinkle https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/.


Ieva Urbonaitė-Vainienė, Eltos korespondentė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA