Paukščių gripas plinta – vėl nustatyti nauji jo židiniai

Vilnius
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Situacija kaimyninėse šalyse tampa vis grėsmingesnė – paukščių gripo protrūkiai nustatyti Ukrainoje, Slovakijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje.

Kaip informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), liga patvirtinta Ukrainos šalies pietvakariuose (Vinycios sritis) esančiame paukštyne, kuriame buvo laikoma per 98 tūkst. vištų dedeklių. Įtarimai kilo staiga nugaišus daugiau kaip 4,8 tūkst. paukščių.

Naujas paukščių gripo protrūkis užregistruotas ir mažame ūkyje Slovakijoje (Trnava regionas), kur savo reikmėms buvo laikoma 19 vištų dedeklių. Per šiuos metus tai jau ligos atvejis Slovakijoje.

Apie 14-ą paukščių gripo protrūkį pranešė ir kaimyninė Lenkija. Viruso židinys aptiktas Legnicki regione, ūkyje, kuriame laikyta daugiau kaip 500 įvairių rūšių naminių paukščių.

Pranešama, kad naujų ligos atvejų užfiksuota ir laukinėje faunoje. Vokietijoje, prie sienos su Lenkija, paukščių gripo virusas patvirtintas laukiniam vandens paukščiui – laukiui.

Atsakingos šalių institucijos nedelsiant ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius. Visi laikyti paukščiai saugiai sunaikinti, atliekami ūkių dezinfekavimo darbai, nustatytos būtinosios apsaugos ir priežiūros zonos.

Paukščių gripas – itin užkrečiama ūminė virusinė laukinių ir naminių paukščių liga. Pagrindiniai viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai.

Veterinarijos specialistai perspėja – jeigu šioms ES šalims nepavyks sustabdyti paukščių gripo plitimo, laukia išties įtemptas pavasaris dėl šiuo laiku migruojančių paukščių, todėl būtina labai griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų.

Naminiams paukščiams skirtą pašarą rekomenduojama laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų; nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti; vengti lankymosi kitose paukščių laikymo vietose; stebėti paukščių sveikatos būklę ir pastebėjus pakitimų ar radus laukinio vandens paukščio gaišeną nedelsiant informuoti artimiausią VMVT departamentą tel. 8 800 40403 arba privatų veterinarijos gydytoją; namines antis ir žąsis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.

Keliautojų, kurie šiuo metu lankosi paukščių gripą patvirtinusiose ES valstybėse, primygtinai prašoma būti atsargiems, vengti kontaktų su paukščiais, laikytis asmens higienos, iš tų šalių nesivežti paukštienos ir jos gaminių.

Pasirodžius pirmiesiems paukščių migracijos požymiams (bus paskelbta iš anksto), gyventojams bus nurodyta laikyti naminius paukščius pastatuose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, kurios įrengtos taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.