Paukščiai etnokultūros ir meno sintezėje

Utena
Nuotraukos autorės.
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Birželio mėnesį Zarasų, Visagino ir Molėtų viešosiose bibliotekose, Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vyko kūrybinės dirbtuvės „Paukščiai senuosiuose lietuvių tikėjimuose ir mene“. Jaunuoliai klausėsi dailininkės grafikės Rasos Vasilevičiūtės pasakojimų apie lietuvių sukurtas mitines sakmes, paremtas tikėjimu, kad greta realių gamtos reiškinių egzistuoja antgamtinės jėgos ir būtybės, su tuo susijusias apeigas.

Apie tai kokią reikšmę senajame protėvių tikėjime užėmė paukščiai, ką jie simbolizuodavo, kad lietuvių sukurtuose padavimuose, mituose žmonės tampa įvairiais paukščiais, pavyzdžiui nuskriausta mergaitė virsta gegute arba antele, o iš anties padėto kiaušinio atsirado dangus, vandenys ir žemė. Apie senąjį lietuvių meną, kur ir kaip buityje ant įvairių rakandų ir baldų buvo vaizduojami paukščiai, knygų spausdinimą, grafiką ir jos technikas.

Dalyviai po teorinės dalies buvo pakviesti atlikti kūrybines užduotis. Vartydami albumus, knygas su įvairiais meno kūriniais, kuriuose vaizduojami paukščiai, išsirinko juos labiausiai sudominusius. Klausydamiesi dailininkės R. Vasilevičiūtės patarimų piešė, kūrė monotipijas.

Bibliotekose surengtos kūrybinių dirbtuvių dalyvių kūrinių parodos.

Kūrybinės dirbtuvės – Zarasų viešosios bibliotekos įgyvendinamo projekto „Knyga kitaip arba kitokių knygų formatuose baltų etninės kultūros ženklai“ dalis. Projekto tikslas – įtraukiančiomis kūrybinėmis veiklomis Utenos regiono vaikus ir jaunuolius iš įvairių socialinių grupių supažindinti su etnine kultūra.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvių kultūros taryba.