REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 19 d. 14:22

Patobulinta grupės ieškinio procedūra leis greičiau išspręsti teisinį ginčą

Vilnius

Alfa.lt nuotr.

Vaiva KasiulynaitėŠaltinis: Etaplius.lt


107317

Šiandien Seimas po pateikimo pritarė Teisingumo ministerijos pataisoms, kaip patobulinti grupės ieškinio pateikimo procedūrą, kad vartotojai galėtų paprasčiau ir sklandžiau apginti savo teises.

Prieš penkerius metus parengtas teisinis grupės ieškinio modelis pasirodė esąs neefektyvus, nes teismai tokių bylų nėra išnagrinėję.

„Norėdami sudaryti realią galimybę grupei asmenų teikti ieškinį ir teisme greičiau išspręsti kilusį ginčą, pasiūlėme paprastesnį teisinį kelią, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Užuot teikus atskirus ieškinius, pavyzdžiui, dėl neįvykusio koncerto, daug racionaliau pateikti vieną. Tokiu ieškiniu būtų galima apginti interesus ir tų asmenų, kurie dėl finansinių priežasčių, patirties stokos, laiko trūkumo ar kitų aplinkybių nepradeda teisminio bylinėjimosi.“

Grupės ieškinio institutas leidžia ginti pažeistus asmenų privačius interesus, kai keli ieškovai tam pačiam atsakovui kelia iš esmės tokius pačius reikalavimus. Tokį ieškinį gali teikti ne mažesnės kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų grupės.

Parengtose Civilinio proceso kodekso pataisose numatoma, kad teikdami grupės ieškinį ieškovai neprivalės motyvuoti, kodėl jie pasirinko tokį teisių gynimo būdą, o ne atskirus ieškinius. Teismas, priimdamas grupės ieškinį, taip pat neturės vertinti, ar toks ieškinys yra tikslingesnis, efektyvesnis ir tinkamesnis būdas išspręsti konkretų ginčą. Jeigu teismas atsisakytų priimti grupės ieškinį, tokią nutartį būtų galima apskųsti.

Vartotojų asociacijoms tokiose bylose nereikės turėti grupės advokato. Jos, kaip grupės atstovės, galės atstovauti visiems vartotojams, ne tik asociacijų nariams. Grupės ieškinio bylose vartotojai bus atleidžiami nuo žyminio mokesčio už grupės nariams bendrą neturtinį reikalavimą, pavyzdžiui, uždrausti tam tikrus veiksmus.

Pataisos buvo parengtos konsultuojantis su teisėjų ir advokatų bendruomenėmis, vartotojų ir verslo organizacijų atstovais.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA