Angle down Atgal

Patarimai, kaip savo atžalas išmokyti finansinio raštingumo

Mokslo metų pradžia daugeliui tėvų reiškia vis didesnį jų atžalų savarankiškumą, todėl Lietuvos bankų asociacija ragina nepamiršti rasti laiko ir finansiniam švietimui - šeimoje įgytos praktinės žinios vaikams pravers visą gyvenimą.

Į ką tėvams verta atkreipti dėmesį, pataria ne vieną kartą metų mokytoju išrinktas Donatas Vasiliauskas - ekonomikos mokytojas, Alytaus Likiškėlių pagrindinės mokyklos direktorius bei Lietuvos „Junior Achievement“ organizacijos, skatinančios jaunimo finansinį raštingumą, verslumą ir profesinį augimą, Dzūkijos regiono vadovas.

Pokalbiai apie pinigus turėtų tapti natūralia bendravimo dalimi, pataria D. Vasiliauskas. Kiekvienas ne pirmos būtinybės pirkinys, kurio vaikas labai nori, turėtų būti įsigyjamas sudarius tam tikrą planą bei galimybes vaikui pačiam užsidirbti ir susitaupyti. Pavyzdžiui, patarti taupyti, atsidedant tam tikrą procentinę dalį nuo kišenpinigių; sudaryti galimybę papildomai užsidirbti padedant atlikti įvairius buities ar namų ruošos darbus; jei vaikas paauglys ir jau gali vasaros atostogų metų legaliai dirbti - skatinti tai daryti.

Svarbu suprasti, kad vaikai dažniausiai išmoksta iš to, ką mato darant, o ne ką girdi sakant. Jei norite, kad jūsų vaikai užaugę atsakingai elgtųsi su pinigais, pats elkitės šitaip jau dabar. Verta kuo anksčiau vaikus įtraukti į šeimos biudžeto valdymą: kartu aptarti visų poreikius, įvertinti jų svarbą, bent iš dalies drauge suplanuoti šeimos išlaidas ir pajamas, išsikelti finansinius tikslus. Vaikai ir jaunuoliai su tėvais kartu gali stebėti ir analizuoti išlaidų istoriją, užsibrėžti finansinius planus - kad ir nedidelius, bet įgyvendinamus.

Duodant kišenpinigių vaikams, pasak ekonomikos mokytojo, reikėtų pasakyti, kam skirti pinigai, užsiminti apie galimybę dalį jų sutaupyti, įvardyti, kokie būtų tokio priimto sprendimo privalumai.

„Tačiau nepersistenkite kontroliuodami atžalos išlaidas: turėti savų pinigų ir leisti juos taip, kaip nori ir išmanai, yra asmeninė finansinė patirtis, kuria norime paskatinti vaiką, - pastebi ekspertas. - Kada pradėti tai daryti - nuspręskite patys, atsižvelgdami į atžalos brandą ir poreikius.„

Kaip patarė D. Vasiliauskas, tėvai, kalbėdamiesi apie banko sąskaitą, mokėjimo korteles, elektroninę bankininkystę ir jas naudodami, turi atkreipti vaikų dėmesį į saugumą tvarkant finansinius reikalus. Parodyti, kaip naudotis elektroniniu ar mobiliuoju elektroniniu parašu, kartu apsilankyti interneto parduotuvėse norimai prekei užsisakyti arba bilietams rezervuoti. Taip pat reikėtų kalbėtis apie elektroninių parduotuvių patikimumą, nagrinėti, kaip kritiškai įvertinti parduotuvę, ar ji yra saugi.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite