Paskelbti 2020 metų šauktinių sąrašai

Utena
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sausio 9 d. Krašto apsaugos ministerijos Durbės mūšio salėje vyko 2020 metų šauktinių sąrašų sudarymo procedūra.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, dalyvaujant Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktoriui Arūnui Balčiūnui, šios tarnybos specialistams, aštuonių visuomeninių organizacijų stebėtojams iš Atsargos karininkų sąjungos, Lietuvos Šaulių sąjungos. Lietuvos skautijos, Lietuvos Skautų sąjungos ir Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, bei gausiam informacijos priemonių atstovų būriui, simboliniu sistemos mygtuko paspaudimu paleido šauktinių atrankos programą.

Visuomeninių organizacijų atstovų dalyvavimas sąrašų sudaryme yra labai svarbus. Krašto apsaugos ministerija ir kariuomenė yra atviros kontaktams ir bendram darbui. Viešumas sudarant šauktinių sąrašus yra dar vienas garantas, kad procesas būtų skaidrus ir sąžiningas

Į 2020 metų karo prievolininkų sąrašus įrašytos 3 828 pavardės.

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis pažymėjo, kad šauktinių instituto atkūrimas 2015 metais yra pasiteisinęs, realizuojama konstitucinė pareigą ginti Tėvynę. Per šeimos narius, gimines ir pažįstamus sukuriamas tamprus kariuomenės ir visuomenės ryšys. Tiesioginiai kariuomenės poreikiai ir rezervo ruošimas yra labai svarbūs veiksniai. Džiugu ir tai, kad dauguma šauktinių tarnauti ateina savanoriškai

Šiemet įvesta daug naujovių: amžius sumažinamas nuo 18 iki 23 metų. Tai padaryta dėl to, kad administracinė našta šaukiant vyresnio amžiaus šauktinius didelė, išlaidos didesnės nei nauda, skundų šauktinių skaičiui neproporcingai daug. Vyresnio amžiaus šauktiniai turi daugiau darbinių ir finansinių įsipareigojimų, būna sukūrę šeimas, išvykę į užsienį. Amžiaus koregavimas nesudarys jokios rizikos, kad šaukiamųjų bus mažiau.

Naujovė yra tai, kad į šių metų sąrašus įtraukti studentai, turės galimybę studijuoti ir tarnauti KASP-e, (3 metai), sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių PPKT arba, nenutraukus studijų, mokytis jaunųjų kainininkų vadų kursuose (3 metai). Nepasirinkus nė vienos tarnybos būdų prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai, bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo, jaunuoliai kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.

Tikimasi, jog naujovės sumažins karo tarnybos vengimo atvejų skaičių.

Tai svarbi diena šauktinių, kariuomenės ir Krato apsaugos ministerijai. Procedūra praėjo sėkmingai. Per šešis metus, kai buvo atkurtas šauktinių institutas, sistema veikė tikrai labai gerai. Svarbu dinamika, svarbu naujo kraujo įliejimas į kariuomenę, motyvacija, ryšys tarp kariuomenės ir visuomenės. Tai viena priežasčių, kad kariuomenės populiarumas auga, dauguma šauktinių ateina savanoriškais pagrindais, didžioji dalis pirmumo tvarka, kas leidžia rinktis tarnybos vietą. Tarnybos metu keičiasi požiūris, stiprėja motyvacija ir net 25 procentai privalomai pašauktų lieka tarnauti profesinės tarnybos karias. Praeitais metais teko pašaukti tik 290 karių arba 7,9 procento nuo bendro šauktinių skaičiaus. Pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atlikti galės devyniolikoje kariuomenės dalinių į kuriuos pirmasis šaukimas bus kovo viduryje, rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesiais o vėliausias šaukimas bus lapkrityje. Savo noru pasirinkę ir gerai atlikę tarnybą, šauktiniai iš viso galės gauti didesnę nei 3 100 eurų išmoką.

Sąrašai viešai paskelbti tik vakar, sausio15 dieną, kadangi prie pavardžių reikėjo nurodyti datas, iki kurių būtina prisistatyti į rajonų Karo prievolės ir komplektavimo padalinį. Prievolininkams pranešimai siuntinėjami nebus, aktuali informacija pateikta internetinėje svetainėje www.karys.lt, gauti informaciją bus galima paskambinus nemokama telefono linija 8 800 12340 arba regionų Karo prievolės ir komplektavimo poskyriuose. Nurodymų nevykdantiems karo prievolininkams bus taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.

Šauktiniai, nusprendę eiti tarnauti, savanoriškai prašymus gali rašyti visus metus. Penkerių metų einančių savanoriškai tarnauti vidurkis yra 2 950 karių, tikimasi, kad ir šiemet prašymų nemažės, pakeitimai skatins eiti tarnauti savo noru.

Kariuomenėje savanoriškais pagrindais tarnauja 144 merginos. Kviesti merginų į tarnybą nenumatoma, nes tai smarkiai padidintų administracinę naštą.

Stebėtojų atstovas iš Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, Julius Kornelijaus Vaičiakas konstatavo, kad ministerijos ir kariuomenės atstovai paaiškino kiekvieną sistemos veiksmą, darbas vyko sklandžiai, į kilusius klausimus buvo išsamiai atsakyta, joks žmogiškasis faktorius negalėjo įtakoti sąrašų sudarymo.