REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Spalio 23 d. 16:19

Pa­si­nau­do­jo ga­li­my­be kur­ti nau­jas dar­bo vie­tas

Šiauliai

Sie­kia­ma, kad kai­mo vie­tovė­se kurtų­si ir plėtotų­si ma­žo­sios įmonės, o jų vyk­do­ma veik­la neap­si­ri­botų tik žemės ūkiu. Itin svar­bi veik­los tiks­linė sri­tis – naujų dar­bo vietų kūri­mo leng­vi­ni­mas. (Brian Toward/Flickr.com nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


151218

Nuo šių metų lie­pos iki rugpjū­čio pa­bai­gos bu­vo tei­kia­mos pa­raiš­kos pa­gal 2014–2020 metų pro­gra­mos (KPP) prie­monės „Ūkio ir vers­lo plėtra“ veik­los sri­ties „Pa­ra­ma in­ves­ti­ci­joms, skir­toms ne žemės ūkio veik­lai kur­ti ir plėto­ti“ veiklą „Pa­ra­ma in­ves­ti­ci­joms, skir­toms eko­no­minės veik­los kūri­mui ir plėtrai“. Iš vi­so gau­ta 171 pa­raiš­ka, dau­giau­sia – dėl pa­ra­mos sta­tyb­vie­tei pa­ruoš­ti. Pa­ra­mos daž­niau pra­šy­ta ir ki­toms veik­loms – pra­mo­goms ir poil­siui or­ga­ni­zuo­ti, taip pat ji skir­ta res­to­ranų ir pa­ga­min­to val­gio tei­ki­mo veik­lai.

Aktyviausi – Vilniaus apskrityje

Šiam paraiškų priėmimui skirta beveik 23,1 mln. Eur paramos lėšų, o bendra pareiškėjų prašoma paramos suma sudarė daugiau kaip 25 mln. Eur.

Paramos dydis skaičiuojamas atsižvelgiant į tinkamas finansuoti projekto išlaidas ir planuojamų sukurti naujų darbo vietų skaičių. Vienai darbo vietai (1 etatui) sukurti didžiausia paramos suma gali būti 50 000 Eur. Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 200 000 Eur, jeigu projekte numatyta sukurti keturias ir daugiau naujų darbo vietų. Finansuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Priemonės veiklos srities veiklos prioritetas – skatinti socialinę įtrauktį, skurdo mažinimą ir ekonominę plėtrą kaimo vietovėse. Siekiama, kad šiose vietovėse kurtųsi ir plėtotųsi mažosios įmonės, o jų vykdoma veikla neapsiribotų tik žemės ūkiu. Itin svarbi veiklos tikslinė sritis – naujų darbo vietų kūrimo lengvinimas.

Paramos galėjo kreiptis privatūs juridiniai arba fiziniai (ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus) asmenys, atitinkantys labai mažos arba mažos įmonės reikalavimus. Paramos paraišką pareiškėjas privalėjo teikti individualiai, t. y. be partnerių, viename projekte galėjo būti numatyta keletas remiamų ekonominės veiklos rūšių.

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) duomenimis, daugiausia paraiškų buvo pateikta Vilniaus (37), Kauno (27) ir Panevėžio (26) apskrityse. Šiek tiek atsiliko Šiaulių (19), Alytaus (16), Klaipėdos (15), Marijampolės (12), Utenos (10), Telšių (8), Tauragės (4) apskrityse.

Klaidos kainuoja paramą

Beje, šįkart net 28 paraiškos nesurinko mažiausio 50 atrankos balų skaičiaus, reikalingo gauti paramą, ir toliau nebus vertinamos. NMA atstovų teigimu, taip nutiko dėl neteisingai prisiskiriamų balų.

Pavyzdžiui, pareiškėjai pasižymėjo balus už atitiktį atrankos kriterijui „Projektas įgyvendinamas savivaldybėje, kurioje nedarbo lygis aukštesnis nei vidutinis Lietuvos nedarbo lygis (jei projekte numatyta teikti tik mobiliąsias paslaugas, atrankos balai nesuteikiami)“, nors iš tiesų vykdoma mobili veikla. Arba pareiškėjai pasižymėjo balus už atitiktį kriterijui „Nekilnojamasis turtas, kuriame planuojama vykdyti projekte numatytą veiklą, pareiškėjui priklauso nuosavybės teise“, nors nekilnojamasis turtas nepriklausė pareiškėjui. Taip pat pareiškėjai pasižymėjo atrankos balus už papildomai sukurtas darbo vietas (-ą), tačiau, lyginant su paraiškos pateikimo metu turėtu darbuotojų skaičiumi bei su verslo plano IX lentelės darbo užmokesčio sąnaudomis, naujų darbo vietų sukuria mažiau, o papildomų nesukurta iš viso. Pareiškėjai pasižymėjo, kad asmuo yra akcininkas, tačiau akcininku jis buvo trumpiau nei 1 metus, arba akcininkė moteris, bet patikrinus buvo nustatyta, kad akcininke ji buvo su pertraukomis, arba buvo ir tokių atvejų, kad akcininkas neteisingai nurodė savo amžių – nurodė esantis jaunesnis nei 40 m., kai iš tiesų amžius siekė 41 metus.

Ir statybvietėms, ir pramogoms

Pagal priemonės veiklos srities veiklos įgyvendinimo taisykles parama skiriama ne žemės ūkio veiklos plėtrai. Įgyvendinimo taisyklėse patvirtintas sąrašas veiklų, kurioms parama neskiriama. Į šį sąrašą patenka alkoholinių gėrimų gamyba ir prekyba jais; tabako gaminių gamyba ir prekyba jais; ginklų ir šaudmenų gamyba ir prekyba jais; azartinių lošimų ir lažybų organizavimas; didmeninė ir mažmeninė prekyba, išskyrus mažmeninę prekybą savo pagaminta produkcija; finansinis tarpininkavimas, pagalbinė finansinio tarpininkavimo veikla (įskaitant virtualiųjų valiutų leidybą (gamybą) ir prekybą); draudimo ir pensijų lėšų kaupimo operacijos; nekilnojamojo turto operacijos; teisinės ir konsultavimo veiklos organizavimas; medžioklė, gaudymas spąstais, medžioklės patirties sklaida ir su tuo susijusios paslaugos; elektros energijos gamyba, perdavimas ir paskirstymas; krovininio kelių transporto ir perkraustymo veikla; už paramos lėšas įgyto turto nuoma, išskyrus poilsio ir sporto reikmenų nuomą galutiniam vartotojui; žemės ūkis, miškininkystė ir žuvininkystė bei akvakultūra, išskyrus paslaugas žemės ūkiui; paslaugų žemės ūkiui teikimo veikla, kai paraišką teikia pareiškėjas, pats vykdantis žemės ūkio veiklą.

NMA duomenimis, daugiausia paraiškų pateikta dėl paramos statybvietei paruošti. Toliau rikiuojasi poilsiautojų ir kitų trumpalaikio apgyvendinimo veikla, konsultacinė ir kita valdymo veikla, variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas, gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba. Taip pat dažniau paprašyta paramos kitai pramogų ir poilsio organizavimo veiklai, restoranų ir pagaminto valgio teikimo veiklai, žemės darbams statybos aikštelėse.

 

kpf.jpg

Užs. Nr. 91319



REDAKCIJA REKOMENDUOJA