REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2022 m. Vasario 20 d. 06:30

Pasikalbėkime: lydekų gyvenimo ypatumai ichtiologo akimis

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


204133

Interviu ichtiologas, Lietuvos hidrobiologų draugijos narys Kęstutis Skrupskelis papasakos įdomių faktų apie lydekas ir ne tik apie jų dantis, bet ir apie jų ypatybes, kur jos neršia, iki kokio dydžio užauga bei kodėl visgi yra labai svarbu laikytis draudimo jas gaudyti vasario 1– balandžio 30 d.   

Susipažinkime su lydekomis, kokia tai žuvis ir kuo ji ypatinga?

Iš tiesų lydeka turbūt išskirtinė plėšrūnė Europoje. Nedaug turime rūšių, kurios užauga iki tokio dydžio, t. y. daugiau nei vieno metro ilgio. Europoje tai yra pati stambiausia ir dažniausiai sutinkama plėšri žuvis, nors turime ir šamą, dar keletą rūšių, kurios taip pat didelės, tačiau lydekai jos neprilygsta.

Tarp žvejų paplitęs mitas, kad lydekos keičia dantis. Kaip yra iš tiesų?

Na sunku pasakyti ar tai mitas ar tai žmonių nežinojimas. Lydeka iš tiesų keičia dantis kaip ir visos žuvys, neišmeta jų visų, o keičia juos palaipsniui. Turbūt artimiausias palyginimas būtų spygliuočiai medžiai, kurie taip pat visų spyglių nenumeta iš karto, bet juos nuolatos keičia. Negalima išskirti periodo, kurio metu iškristų labai didelis kiekis dantų ir plaukiotų bedantės.

Turime vieną tyrimą, kuris sudomino rusų mokslininkus. Tyrimas buvo atliktas Sibire, bet su Europine lydeka, gyvenančia Lietuvoje. Rusų mokslininkai dvejus metus tyrinėjo ženklintas lydekas. Buvo sugauta daugiau nei 50 šių žuvų ir visoms buvo suskaičiuoti visi dantys, bet na tokio pilno dantų komplekto, kad nebūtų išbyrėjęs nei vienas dantis, taip ir nepavyko surasti.

Visą pokalbį su Kęstučiu Skrupskeliu galite matyti vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio apačioje.

Video įrašas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA