Pa­sau­lio tau­tų tei­suo­lių skve­ras įreng­tas Vil­niaus ir Eže­ro g. san­kir­to­je. Skve­re su­tvar­ky­ta ap­lin­ka, o mo­nu­men­te iš­kal­tos Pa­sau­lio tau­tų tei­suo­lių pa­var­dės. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Angle down Atgal

Pa­sau­lio tau­tų tei­suo­lių skve­ro Šiau­liuo­se ati­da­ry­mas

Šiau­liuo­se bai­gia­mas įreng­ti Pa­sau­lio tau­tų tei­suo­lių skve­ras, jį at­ver­ti ke­ti­na­ma spa­lio 22-ąją.
 

Skveras įrengtas Vilniaus ir Ežero g. sankirtoje, netoliese buvo vartai į buvusį žydų getą. Erdvėje bus pagerbtos ne tik Holokausto aukos, tačiau ir Šiaulių krašto Pasaulio tautų teisuoliai. Skvere sutvarkyta aplinka, o monumente iškaltos Pasaulio tautų teisuolių pavardės.

Prieš dvejus metus buvusio Šiaulių universiteto bibliotekoje pristatytas Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo architektūrinės ir urbanistinės idėjos konkurso nugalėtojas. Komisijos sprendimu juo tapo projektas „Jungtis“, kurio autorius – buvusio Šiaulių universiteto docentas Adas Toleikis. Lietuvoje tai bus pirmas tokio lygio Pasaulio tautų teisuolių įamžinimas.

Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis yra Pasaulio teisuolių skvero idėjos iniciatorius. Ją iškėlė dar prieš penkerius metus.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, Šiauliuose prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 8 tūkst. žydų, kurių persekiojimas prasidėjo 1941 m. birželio 26 d., kai miestą užėmė nacistinės Vokietijos kariuomenė. Pirmosios Šiaulių žydų žudynės įvykdytos 1941 m. birželio 29 d. Luponių miške, 12 km už miesto, vasarą ten nužudyta keli tūkstančiai žydų ir kitų tautybių žmonių.

Nuo liepos Šiaulių kalėjime kalinti žydai buvo šaudomi šalia Pročiūnių kaimo, 7 km už Šiaulių. Iki geto įsteigimo sušaudyta apie 1 tūkst. Šiaulių žydų.

Šiaulių getas pradėtas steigti 1941 m. liepą, perkėlimas į getus užbaigtas rugpjūčio viduryje – 4–5 tūkst. žydų buvo suvaryti į „Kaukazo“ priemiesčio (tarp Rėkyvos ir Vilniaus g.) ir Trakų–Ežero gatvių getus. Dalis žydų į getus netilpo.

1941 m. rugsėjį Šiaulių žydai buvo šaudomi šalia Bubių kaimo, 15 km už Šiaulių, taip pat Gubernijos miške prie Normančių, 9 km už Šiaulių. Atrinkti nedarbingi žydai buvo perkelti į Žagarę, kur jie taip pat vėliau sušaudyti. 1943 m. spalio 1 d. Šiaulių getas pertvarkytas į SS koncentracijos stovyklą, lapkritį iš geto, manoma, į Osvencimą, buvo išvežta 570 vaikų ir 260 senukų.

Geto likvidacija pradėta 1944 m. liepos 15 d., keli tūkstančiai žydų išvežti į Štuthofo koncentracijos stovyklą. Karo pabaigos sulaukė 350–500 Šiaulių žydų. Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje iš viso nužudyta apie 195 tūkst. žydų. Iki karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų.

Izraelyje įsikūręs Holokausto atminimo centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą Pasaulio tautų teisuoliais yra pripažinęs 918 lietuvių.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite