Pasauliniu mastu daugeliui nuteistųjų trūksta pagrindinių su ŽIV susijusių paslaugų

Vilnius
Vaiva Kasiulynaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pasauliniu mastu daugeliui nuteistųjų trūksta pagrindinių su ŽIV susijusių paslaugų, teigiama Jungtinių Tautų AIDS programos (UNAIDS) išplatintame pranešime. Pasak pranešimo, įkalinimo vietose dėl aplinkos, socialinių, kultūrinių, žmogaus teisių ir biologinių veiksnių labai padidėja užsikrėtimo ŽIV infekcija ir tuberkulioze rizika.

Pranešime teigiama, kad dėl rizikingos elgsenos, tokios kaip naudotų adatų ir švirkštų dalijimasis, nesaugūs lytiniai santykiai, seksualinis smurtas ir galimybės nebuvimas naudotis visapusėmis ŽIV prevencijos ir žalos mažinimo paslaugomis įkalinimo įstaigose esantiems asmenims yra padidėjusi ŽIV ir kitų infekcijų rizika.

Pasak UNAIDS pranešimo, nepaisant santykinai nesudėtingo įkalinimo įstaigose esančių asmenų pasiekiamumo, su ŽIV prevencija susijusios paslaugos daugelyje šalių neteikiamos – per pastaruosius trejus metus UNAIDS teikiamose šalių ataskaitose nedaug šalių informavo apie ŽIV prevencijos paslaugų prieinamumą įkalinimo įstaigose: apie prezervatyvų platinimą (32 šalys), opioidų pakaitinę terapiją (24 šalys), sterilios švirkštimosi įrangos prieinamumą (trys šalys). Tačiau 74 šalys pranešė apie ŽIV ligos gydymo aprėptį ir 83 šalys pranešė apie ŽIV tyrimus įkalinimo įstaigose.

UNAIDS pranešime pažymima, kad kalbant apie nuteistuosius, ŽIV paplitimas įkalinimo įstaigose yra daug didesnis nei bendroje populiacijoje – įkalinimo įstaigose vidutiniškai penkis kartus daugiau ŽIV užsikrėtusių asmenų, palyginti su suaugusiais asmenimis laisvėje. Pasak UNAIDS, pagrindinės rizikos populiacijos įkalinimo įstaigose yra: švirkščiamųjų narkotikų vartotojai, sekso paslaugų teikėjai, kai kuriose šalyse transseksualūs asmenys, gėjai ir kiti vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per visą ŽIV infekcijos registravimo Lietuvoje laikotarpį daugiau kaip trečdaliui visų ŽIV užsikrėtusių asmenų ši infekcija diagnozuota įkalinimo įstaigose. Dauguma užsikrėtusiųjų – švirkščiamųjų narkotikų vartotojai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ŽIV/AIDS stebėsenos duomenys rodo, kad ryškus sergamumo ŽIV pakilimas įkalinimo įstaigoje Lietuvoje buvo nustatytas 2002 metais, kai Alytaus pataisos namuose buvo išaiškinti 299 asmenys ŽIV infekcija užsikrėtę įkalinimo įstaigoje. Čia ŽIV išplito dėl švirkščiamųjų narkotikų vartojimo. 2016-2017 m. taip pat buvo ŽIV sergamumo pakilimas įkalinimo įstaigose, kai nauji ŽIV atvejai įkalinimo įstaigose sudarė trečdalį (35 proc.) visų naujų atvejų registruotų 2016-2017 metais.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2018 m. dėl ŽIV ligos valstybės lėšomis (įskaitant ir įkalinimo įstaigas) buvo gydomi 1193 pacientai, iš kurių keturi iš dešimt, gaunantys ŽIV antivirusinę terapiją (ART) Lietuvoje, yra užsikrėtę ŽIV per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą.
Vadovaujantis naujausiomis rekomendacijomis, ŽIV ligos gydymas yra skiriamas iš karto diagnozavus ŽIV infekciją. ŽIV liga neišgydoma, tačiau vaistais gerai valdoma liga, kuri tęsiasi visą likusį gyvenimą.