Pasaulinę spaudos laisvės dieną Jungtinėse Tautose diskutuota apie moterų žurnalisčių saugumą

Pasaulis
Lilija Skupienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gegužės 3 dieną, minint Pasaulinę spaudos laisvės dieną, Lietuvos iniciatyva Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke surengta diskusija apie moterų žurnalisčių, dirbančių konfliktų zonose, saugumą.

„Moterys žurnalistės, kaip ir vyrai, atlieka svarbų vaidmenį informuodamos visuomenę apie padėtį karščiausiuose pasaulio taškuose. Joms teko įveikti daug stereotipų ir barjerų, norint įtvirtinti savo pozicijas šioje profesijoje, o ir šiandien jos susiduria su daugybe iššūkių, kuriuos būtina spręsti siekiant užtikrinti žurnalisčių saugumą“, – atidarydama renginį teigė Lietuvos nuolatinė atstovė Jungtinėse Tautose ambasadorė Raimonda Murmokaitė.

Ambasadorė priminė, jog Lietuva nuosekliai rūpinasi žurnalistų apsaugos konfliktuose problematika, o Lietuvos iniciatyva 2015 metų gegužę priimta JT Saugumo Tarybos rezoliucija 2222 specifiškai atkreipia dėmesį į  „rizikas, su kuriomis savo veikloje susiduria moterys žurnalistės, žiniasklaidos profesijos atstovės ir susijęs personalas, ir šiame kontekste pabrėžia, jog sprendžiant jų saugumo konfliktų situacijose problemas, būtina atsižvelgti į lyties dimensiją“.

Renginyje dalyvavusios žurnalistės Erin Banco, Marie Bourreau, Tatiana Mossot pasidalino asmenine darbo konfliktų zonose patirtimi.  Jos atkreipė dėmesį, kad moterys ir vyrai – žiniasklaidos atstovai – didele dalimi vienodai rizikuoja, dirbdami konfliktų zonose, tačiau moterys susiduria su papildomomis grėsmėmis jų saugumui. Anot renginio dalyvių, ypač sudėtingomis sąlygomis tenka dirbti vietos ir laisvai samdomoms žurnalistėms, kurios neturi lėšų saugumo mokymams, elementariausioms apsaugos priemonėms įsigyti. Vietos žurnalistės susiduria ir su grasinimais jų šeimoms ar vaikams, o seksualinis smurtas naudojamas kaip priemonė  joms nutildyti. Tuo pačiu, anot renginyje dalyvavusių žurnalisčių, nepaisant joms gresiančių pavojų, moterų balsas konflikto zonose būtinas. Moterys žurnalistės labiau linkusios imtis drąsesnių temų, giliau ir neįprastais aspektais analizuoti esamą padėtį, yra jautresnės humanitarinėms temoms; be to, kaip moterys jos yra priimtinesnės pašnekovės vietos moterims konfliktų zonose, tad gali atskleisti visapusišką padėties vaizdą, tuo prisidėdamos prie nuomonių pliuralizmo ir žiniasklaidos laisvės.

Diskusijoje taip pat dalyvavo tarptautinių nevyriausybinių organizacijų (NVO), siekiančių užtikrinti žurnalistų saugumą, atstovės – „International Women’s Media Foundation“ vadovė Elisa Lees Muñoz ir „Committee to Protect Journalists“ atstovė Kerry Paterson, kurios pristatė šiuo metu įgyvendinamas žurnalistų apsaugos programas. Abi pranešėjos akcentavo saugumo mokymų svarbą prieš žurnalistams vykstant į konfliktų zonas, būtinybę apmokyti dirbti ypač priešiškoje aplinkoje. Diskusijoje buvo priminta vyraujanti nusikaltimų prieš žurnalistus nebaudžiamumo problema. Kaip pastebėjo Elisa Lees Muñoz, vietos žiniasklaidos atstovių darbas yra tūkstantį kartų pavojingesnis, nei užsieniečių žurnalistų, o nusikaltimus įvykdę asmenys neabejoja išvengsiantys bausmės. Siekiant apsaugoti žurnalistus, įskaitant moteris žurnalistes, būtina pabaigti nebaudžiamumą ir užtikrinti atskaitomybę už padarytus nusikaltimus. Diskusiją moderavusi naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistė Michelle Nichols trumpai pristatė „Reuters“ vykdomus žurnalistų mokymus. 

Renginyje dalyvavo daugiau kaip 100 Jungtinių Tautų diplomatų, sekretoriato ir žiniasklaidos atstovų. Lietuva renginį organizavo kartu su Prancūzija ir Graikija Jungtinių Tautų draugų grupės žurnalistų saugumo klausimams vardu. Neformali Jungtinių Tautų draugų grupė žurnalistų saugumo klausimams susikūrė prieš metus, jai pirmininkauja grupę inicijavusios Graikija, Lietuva ir Prancūzija. Grupę sudaro 17 valstybių iš skirtingų pasaulio regionų: Argentina, Austrija, Brazilija, Bulgarija, Čilė, Jungtinės Amerikos Valstijos, Korėjos Respublika, Kosta Rika, Graikija, Jordanija, Latvija, Lietuva, Libanas, Prancūzija, Švedija, Tunisas ir Urugvajus. Ši diskusija buvo pirmasis viešas draugų grupės renginys. Prieš diskusiją draugų grupė surengė trumpą socialinę akciją, skirtą Pasaulinei spaudos laisvės dienai paminėti.  

 

URM informacija