REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Rugsėjo 30 d. 08:30

Pasaulinę širdies dieną gyventojai raginami pasitikrinti dėl širdies ir kraujagyslių ligų

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


54310

Paskutinį rugsėjo sekmadienį minima Pasaulinė širdies diena. Šia proga Šiaulių teritorinė ligonių kasa siekia atkreipti visuomenės dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvenseną bei ragina nemokamai pasitikrinti sveikatą dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Tokią galimybę gyventojams užtikrina nemokama Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Programos priemonės kartą per metus taikomos vyrams nuo 40 iki 55 ir moterims nuo 50 iki 65 metų.

Pagal programą šeimos gydytojas pacientui suteikia informaciją apie širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją, sveikatos saugojimą, atlieka reikiamus tyrimus rizikos veiksniams nustatyti. Pokalbio su pacientu metu šeimos gydytojas išsiaiškina priežastis, galinčias turėti įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms: paveldimumo rizikai išaiškinti svarbu, ar giminėje bei šeimoje nėra buvę ankstyvų mirčių dėl širdies ir kraujagyslių ligų, ar pacientas neserga cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu. Pacientas sveriamas, matuojama liemens apimtis, kraujospūdis, atliekamas cholesterolio kiekio kraujyje tyrimas, elektrokardiograma.

Jei atliktų tyrimų rezultatai kelia nerimą, šeimos gydytojas nukreipia pacientą į Kardiologijos prevencijos padalinius (KPP). Pacientams, kurie ypač rizikuoja susirgti širdies ligomis, KPP centrai padeda užbėgti už akių miokardo infarktui, širdies nepakankamumui ar kitoms sunkioms būklėms.

Pacientui KPP centre atliekamas kraujo tyrimas, nustatomas kulkšnies-žasto indeksas, atliekama širdies echoskopija, kaklo kraujagyslių skenavimas ultragarsu, veloergometrija, arterijų standumo tyrimas, leidžiantis laiku pastebėti kraujagyslių sienelių pokyčius. Šie ir kiti tyrimai gydytojui padeda nustatyti diagnozę ir skirti reikiamą gydymą.

Gavęs visų atliktų tyrimų atsakymus bei rekomendacijas, kaip gydytis toliau, programos dalyvis grįžta pas šeimos gydytoją. Jei tyrimų metu nustatoma rimtesnių sveikatos problemų, pacientą toliau tiria ir gydo specialistai ligoninėje.

Jeigu žmogus nėra programoje nustatyto amžiaus, bet nerimauja dėl savo sveikatos, taip pat gali kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertinęs paciento būklę skirs nemokamus tyrimus ir išrašys siuntimą specialisto konsultacijai.

Primename, kad žmonės ir patys turėtų labai stengtis, kad rizika susirgti širdies ligomis kiek įmanoma mažėtų: atsisakyti žalingų įpročių, keisti mitybą, būti fiziškai aktyvūs, mažinti svorį, reguliuoti cholesterolį, koreguoti kraujospūdį, tinkamai gydyti cukrinį diabetą. Šių priemonių imtis būtina, kad pacientai išvengtų širdies infarkto ar širdies nepakankamumo.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą Šiaulių apskrityje vykdantys KPP: VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras, UAB „Senojo bokšto“ klinika, UAB „Pirmoji viltis“, UAB „Alsavita“, VšĮ Joniškio ligoninė, UAB Svalbono klinika.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą Telšių apskrityje vykdantys KPP: UAB „Sg konsultacinė klinika“, UAB „Mažeikių MCT“.

Šiaulių TLK informacija



REDAKCIJA REKOMENDUOJA