Parlamentarė prašo kompensuoti skiepus nuo erkinio encefalito

Vilnius
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Aistė Gedvilienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl skiepų nuo erkinio encefalito kompensavimo.

Pasak jos, dar praėjusią vasarą sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo, kad šiais metais bus apsispręsta dėl kompensuojamos vakcinos nuo erkinio encefalito ir kokioms grupėms tą skiepą būtų galima kompensuoti.

Parlamentarė A. Gedvilienė teigia, kad dar pernai rugsėjį kreipėsi į Valstybinę ligonių kasą su prašymu įvertinti ir paskaičiuoti, kiek kainuotų vakcinos nuo erkinio encefalito vaikams ir dėl galimybių šiuos skiepus įtraukti į Vaikų profilaktinių ligų kalendorių nuo 2020 metų. Gautame atsakyme informuota, kad šis pasiūlymas bus svarstomas Konsultacinėje taryboje, kurioje bus sprendžiama ir dėl rizikos grupių nustatymo.

„Suprantu, kad karantino sąlygos tikrai nukreipė dėmesį ir valstybė kovojo su didele grėsme, tačiau žmonių sveikatos klausimai turi būti sprendžiami, tam buvo daug laiko ir iki karantino paskelbimo. Susirgimai erkių platinamomis ligomis auga, komplikacijos ir liekamieji padariniai yra skaudūs. Todėl prašau ministro grįžti prie šio klausimo ir spręsti skiepų nuo erkinio encefalito kompensavimo klausimą“, – teigia A. Gedvilienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (NVSC), šie metai pristatomi kaip išskirtiniai, nes šią žiemą erkės nemiegojo, jos buvo aktyvios ištisus metus, o sergamumas erkių platinamomis ligomis, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, išaugo: 2019 m. sausio-gegužės mėnesiais užregistruoti 33 erkinio encefalito ir 245 Laimo ligos atvejai, šiais metais – erkinio encefalito atvejų užregistruota jau per 50, o Laimo ligos – daugiau kaip 300 atvejų.

„Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja šią vakciną šalims, kur sergamumas yra 5 ir daugiau atvejų 100 tūkst. gyventojų, o Lietuvoje sergamumas yra nuo 3 iki 5 kartų didesnis. Taigi, tai yra nebeatidėliojamas klausimas, nes erkės aktyvios visus metus, jos paplitusios ne tik miškuose ir palaukėse, bet ir urbanizuotose teritorijose, todėl kiekvienas žmogus yra rizikos grupėje ir gali susirgti šia liga“, – pažymėjo A. Gedvilienė.

ELTA