Paprastas būdas apsisaugoti nuo sveikatai pavojingo perkaitimo ir saulės smūgio

Vilnius
Reporteris Lina Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Atėjus vasarai tiek mes, tiek vaikai, daugybę laiko praleidžiame lauke. Prasidėjus šiltiems orams ir atostogų laikotarpiui vaikai lauke gali prabūti nuo ryto iki vakaro, taigi jie gauna didžiulį kiekį saulės spindulių. Saulės spinduliai ir geri orai reiškia ne tik gerą nuotaiką ir įdegusią odą, tai taip pat reiškia ir tykančius pavojus.

Šilumos smūgis

Šilumos smūgis – tai į ligą panaši būsena, atsirandanti perkaitus žmogaus organizmui. Daug laiko praleidžiant saulėje ir neprisidengiant žmogaus kūnas itin stipriai įkaista, sutrinka organizmo šilumos išskyrimas, prakaitavimo procesas ir žmogus patiria šilumos smūgį. Šią būseną greičiau pasiekti „paskatina“ aktyvi fizinė veikla dėvint orui nelaidžius drabužius, didelis skysčių neteikimas, kepurės nedėvėjimas ar net persivalgymas. Pagrindiniai šilumos smūgio simptomai – mieguistumas, didelis galvos skausmas, nuovargis, stiprus šilumos smūgis gali sukelti kūno temperatūrą (40 °C), prasidėti vėmimas ir haliucinacijos, tokios būsenos žmogų yra būtina kuo skubiau išnešti į gryną orą, pavėsi ir vėsesnę patalpą. Šilumos smūgis pavojingas, tačiau nuo jo apsisaugoti nėra sunku. Viena iš priemonių norint apsisaugoti, nešioti kepurėlę, geriausia baltos ar kitos šviesios spalvos, plonesnę, ji padės galvą apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, tačiau vien kepurėlės neužtenka. Dar viena priemonė – didelis skysčių vartojimas. Pritrūkus skysčių žmogus mažiau prakaituoja, tad organizmas nebepajėgia vėsintis ir gali perkaisti, tačiau pats geriausias būdas apsisaugoti – tiesiog nerizikuoti ir daugiau laiko praleisti pavėsyje gurkšnojant vandenį ar bent užsidėti kepurėlę.

Saulės smūgis

Saulės smūgis – vienas iš pavojingiausių tiek suaugusiam, tiek vaikui pavojų. Jeigu neatsakingai žiūrite į apsisaugojimą nuo saulės, nesiimate jokių apsaugos priemonių, tikimybė patirti saulės smūgį stipriai išauga, o jeigu vaikai lauke, saulėje bėgioja, žaidžia, negeria vandens ir nenešioja kepurėlės – tikimybė išauga dar kelis kartus. Vertėtų įsiminti, kad saulės smūgis gali ištikti net praėjus porai valandų po buvimo saulėje, tad visuomet įvertinkite, kiek laiko Jūs ir Jūsų vaikai būna apšviesti saulės spindulių. Vienas iš paprasčiausių būdų apsisaugoti nuo saulės – įsigyti paprastą, geriausia baltą, kepurėlę. Kepurė, ypatingai balta, atspindi tiesioginius saulės spindulius, tad galvos paviršius mažiau įkaista ir tokiu būdų galima išvengti sveikatai pavojingo saulės smūgio. Dar vienas būdas – daugiau laiko praleisti pavėsyje arba bent vėsintis šaltu vandeniu. Saulės smūgio simptomai labai panašūs į šilumos smūgio, tad bet kuriuo atveju, jeigu jaučiate staiga padidėjusį nuovargį, galvos skausmą, blankų vaizdą ir itin didelį tvankumą – kuo skubiau atsivėsinkite ir pailsėkite pavėsyje, atsigerkite vandens ir tik tuomet, kai jausitės tikrai gerai, galėsite vėl laiką leisti saulės spinduliuose.

Paprastas būdas apsisaugoti nuo saulės spindulių

Į Lietuvą grįžusi kepurių mada tikrai džiugina, vis daugiau jaunimo nešioja beisbolo tipo kepurėles (kepurė su snapeliu) ir net jeigu kepurė nešiojama tik kaip stiliaus elementas, ji vis tiek apsaugo nuo perkaitimo ar saulės smūgio. Kepurėlės gali būti įvairiausių tipų, spalvų, formų, turėti įvairius užrašus kuriais norima išreikšti kažkokias mintis ar pažiūras, gatvėse taip pat pastebima, kad dažnai kepurėlės būna dekoruotos garsių firmų logotipu, prabanga spindinčiu užrašu, o tai veikia kaip nešiojamoji reklama (reklaminė kepurėlė su logotipu), kartais galima pastebėti kepurėlių su išdekoruotais užrašais, kurie seka socialinių tinklų tendencijas, matome užrašus, kurie suprantami tik tiems, kurie seka „Youtube“ žvaigždes ar „Instagram“ žinomus žmones. Dažnai kepurėlės, dekoruotos įmonių logotipais ar kitokio pobūdžio reklama, tampa ir verslo dovana. Visgi, bet kokio tipo, spalvos, papuošta gražiu logotipu ar skambiu užrašu kepuraitė visuomet naudinga tuo, kad apsaugo tiek suaugusį, tiek vaiką nuo tiesioginių saulės spindulių ir saugo sveikatą, tad nepagailėkite pinigų kokybiškai kepurei. Taigi, kepurėlė yra ne tik dailus aksesuaras, bet ir sveikatą sauganti priemonė.

Reklama