Paplūdimyje darbavosi ugniagesiai gelbėtojai

Vilnius
Etaplius Sistema Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Birželio 15 d. į Elektrėnų paplūdimį sulėkė gaisrinė technika ir pulkas ugniagesių gelbėtojų. Šalia kranto vyko skęstančiojo gelbėjimo operacija, kurią stebėjo būrys susirinkusiųjų. Laimė, kad įvykis nebuvo tikras – paplūdimyje PGT pareigūnai surengė skęs­tančiųjų gelbėjimo praktinius užsiėmimus.

Kai ugniagesiai skuba į pagalbą, itin svarbi kiekviena minutė. Gelbėjant nelaimės ištiktuosius itin svarbu operatyvumas, tikslumas ir profesionalumas, todėl ugniagesiai nuolat stengiasi tobulinti savo įgūdžius. Gegužę Elektrėnų savivaldybės PGT pareigūnai laikė profesinio pasirengimo ir gaisrinių automobilių vairavimo patikrinimą, o birželio 15 d. organizavo skęstančiųjų gelbėjimo praktinius užsiėmimus ir prevencinį renginį, kuriame dalino vaikams informacines knygeles, pamokančias, kaip ­elgtis nelaimių atveju.
Trumpą parodomąją programą stebėjo gausus vaikų būrys. Tarnybos vadovas Jonas Chveduk komentavo susidomėjusiems vaikams gelbėjimo vandenyje operaciją. Vienas sausojo tipo kostiumu apsivilkęs ugniagesys imitavo skęstantįjį, kitas virvėmis prisirišęs ir gelbėjimo ratu nešinas ugniagesys brido gelbėti. Pasiekus skenduolį, ant kranto likę ugniage­siai juos traukė link kranto. Pratybose gelbėtojai taip pat parodė, kaip žmogus gelbėjamas panaudojant valtį. J. Chveduk džiaugėsi, kad įvairiose marių vietose yra įrengti valčių nuleidimo įrenginiai, kurie padeda ne tik žvejams ar poilsiau­tojams, bet yra itin svarbūs gelbėjant skęstančius ­toliau nuo kranto.
Pasak J. Chveduk, jei tokia situacija, kokia buvo inscenizuota paplūdimyje, nutiktų iš tikrųjų, ugniagesiai iš savo būstinės atvyktų per 6 minutes (apie 2 min. iki išvykimo ir 4 min. kelio). Pasak pareigūnų, didelis pliusas, kad Elektrėnų paplūdimyje dirba gelbėtojai, kurie gali operatyviau suteikti pagalbą. 2019 m. paplūdimio gelbėtojų dėka buvo išgelbėta skendusi moteris.
Po gelbėjimo operacijos vaikai buvo pakviesti į palapinę, kur J. Chveduk ir vyr. specialistas Egidijus Ščerbavičius dalino informacinius lankstinukus ir knygeles „Kaip išnešti sveiką kailį“, ugniagesiai ragino praeivius įsigyti dūmų detektorius ir dalino juos dovanų.
J. Chveduk pasakojo, kad Elektrėnų savivaldybėje gausu vandens telkinių, o Elektrėnų marios­ yra trečias pagal dydį dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje. Mariose aktyviai laiką leidžia ne tik vietiniai, bet ir miesto svečiai, todėl kasmet pasitaiko gelbėjimo vandenyje operacijų. „Visada matome grėsmę dėl skęstančiųjų vandenyje, todėl siekiame tobulinti skęstančiųjų gel­bėjimo įgūdžius. Tam ir organizuo­jame praktinius užsiėmimus. Ilgą laiką mūsų kryptis buvo prevencija dėl žūvančiųjų gaisruose, bet pastaraisiais metais stebime, kad Lietuvoje gaisruose žuvusiųjų ir skęstančiųjų skaičius susilygino. Norime daugiau dėmesio skirti skendimo prevencijai“, – sakė J. Chveduk.
PGT vadovas informavo, kad 2016 m. Elektrėnų savivaldybėje nuskendo 4 asmenys, 2019 m. – 1, pernai sėkmingai išgelbėti du skendę asmenys. 2018 m. Elektrėnų PGT pareigūnai turėjo neeilinę gelbėjimo operaciją, kai teko gelbėti 44 baidarininkus, kuriuos vidury marių užklupo audra. Ugniagesius neramina tai, kad žmonės prie vandens elgiasi nesaugiai, ir pataria, ko poilsiaujant geriau nedaryti. „Kai geras oras, žmonės mėgsta pašvęsti prie vandens telkinių, o vėliau apsvaigę eina maudytis, neįvertina rizikos arba pervertina jėgas, ryžtasi plaukti tolimesnį atstumą, o vėliau pavargs­ta ir nuskęsta. Pavojus kyla ne tik dėl skendimo, bet ir mažo gylio. Neretai žmonės patiria traumas šokdami į vandenį nepažįstamose vietose. Geriau nenardyti nežinomose vietose“, – patarė J. Chveduk.

Virginija Jacinavičiūtė