REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Spalio 25 d. 15:01

Pandeminė situacija įtempta: Šiauliai – tarp „lyderių“

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


192092

Pandeminė situacija Lietuvoje ir toliau lieka įtempta. Šiaulių miestas – vieni tarp „lyderių“ tiek visoje šalyje (trečias), tiek tarp didmiesčių (antras). Prie rajonų, kuriuose jau fiksuoti aukšti užsikrėtusiųjų skaičiai, jungiasi ir kiti rajonai. Epidemiologams nerimą kelia neatsakingas žmonių elgesys. Šiaulių miesto mokyklų uždaryti kol kas nesiruošiama, bet dalis klasių izoliacijoje. Ligoninė savo rezervų dar neperžengė, bet smarkiai trūkstant darbuotojų, tenka persiorientuoti. Dauguma hospitalizuotų ir reanimacijoje gydomų pacientų bei nuo COVID-19 mirusių asmenų buvo neskiepyti.

Skaičiai auga

Kaip pirmadienio spaudos konferencijoje informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSV) Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė, pirmoje vietoje daugiausia užsikrėtimų ir sergančių gyventojų fiksuojama Klaipėdoje. Šiaulių miestas tarp didžiųjų miestų yra antras. Tarp visų miestų – trečias po Biržų pagal sergamumą 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Situacija mieste ir regione vis dar įtempta ir kas savaitę prastėja.

Sergamumo rodikliai praėjusią savaitę padidėjo, lyderis regione išlieka Šiaulių miestas. Joniškio ir Akmenės rajonuose vis dar lieka aukštas užsikrėtimų aktyvumas. Prie šių rajonų jau jungiasi ir Pakruojo rajonas, kur taip pat fiksuojami protrūkiai. Epidemiologų duomenimis, užfiksuoti penki įvežtiniai atvejai: iš Norvegijos, Baltarusijos, Gruzijos, Vokietijos ir Čekijos. Daugiausia Šiaulių rajono, Joniškio ir Radviliškio gyventojai.

Trečdalis užsikrėtimo atvejų epidemiologams yra nežinomi. Pasak S. Abromavičienės, nėra aišku, kur žmonės užsikrėtė ir nuo ko. Kitas trečdalis užsikrėtė šeimose. Užfiksuoti 132 aktyvūs protrūkiai. Didžiausia dalis (74 proc.) ugdymo įstaigose. Labai maža dalis fiksuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigose (3,78 proc.), pora atvejų nustatyta globos įstaigose. Likę atvejai (20,45 proc.) fiksuoti gamybos įmonėse, viešajame sektoriuje, meno ir kultūros bei kitose įstaigose ar įmonėse.

Serga vis daugiau jaunimo

Kaip skelbta anksčiau, dėl protrūkio buvo paankstintos moksleivių atostogos „Rasos“ progimnazijoje. Protrūkis kilo nuo mokytojų dienos, spalio pradžioje. Atostogos šią savaitę baigėsi, dauguma moksleivių grįžo į klases, tik dvi pradinės ir dvi vyresnės klasės lieka dirbti nuotoliniu būdu. Vertinant situaciją mieste, visų miesto ugdymo įstaigų 11 klasių izoliacijoje ir mokosi nuotoliu. Miesto valdžia uždaryti nė vienos mokyklos kol kas neskuba.

Daugiausia sergamumo fiksuojama 7–9 ir 10–14 m. amžiaus grupėse. Vaikai sudaro 28,5 proc. nuo bendro susirgimų skaičiaus. Pasak specialistų, daug užsikrėtimo atvejų pavyksta nustatyti reguliariai testuojant moksleivius.

Nesilaiko reikalavimų

Kaip pažymėjo S. Abromavičienė, nerimą epidemiologams kelia tai, kad COVID-19 tyrimui užsiregistravę žmonės nesilaiko izoliacijos reikalavimų ir laukdami atsakymo lankosi įvairiose įstaigose, toliau gyvena įprastą gyvenimą bei galimai platina virusą.

„Jeigu asmenys užsiregistruoja testui, jie privalo likti namuose, kol atsakymas bus gautas. Virusas sparčiai plinta, pandemija sunkiai suvaldoma“, – į žmonių sąmoningumą apeliavo NVSC Šiaulių departamento vadovė.

Taip pat epidemiologams nerimą kelia sudėtingas protrūkis viename Šiaulių rajone veikiančiame automobilių servise. Kaip teigė S. Abromavičienė, šios įmonės darbuotojai net ir jausdami simptomus vis tiek ėjo į darbą. Šiuo metu nustatyti 22 šios įmonės susirgę darbuotojai. Tik keli iš jų buvo paskiepyti. Maža dalis likusių yra sveiki ir gali dirbti.

„Situacija sudėtinga, plitimas visapusiškas“, – komentavo S. Abromavičienė.

Specialistė kreipėsi į visuomenę ir prašė užsikrėtusius asmenis, kad šie pildytų epidemiologinę anketą bei padėtų epidemiologams greičiau nustatyti užsikrėtimus.

„Sergamumo skaičiai dideli, naujų atvejų vidurkis 138 ir kas savaitę auga. Jeigu gyventojai pildytų epidemiologinę anketą, greičiau vyktų procesas, greičiau nustatytume viruso plitimo kelius. Būkim atsakingi, padėkim suvaldyti virusą“, – prašė S. Abromavičienė.

Ligoninėse – neskiepyti

Situacija įtempta ir toliau lieka Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Čia nustatyti 5 protrūkiai: chirurginiame ir psichiatrinių ligų skyriuose. Kaip informavo ligoninės direktorė Česlova Špūrienė, ligonėje užpildyta beveik pusė COVID-19 pacientams skirtų lovų. Tik maža dalis hospitalizuotų bei reanimacijoje atsidūrusių pacientų būna skiepyti. Tarp mirusių pacientų nė vienas nebuvo skiepytas. Praėjusią savaitę nuo COVID-19 Respublikinėje Šiaulių ligoninėje mirė trys žmonės.

Į ligoninę, pasak Č. Špūrienės, patenka ir vaikai bei nėščiosios. Du vaikai gydomi nuo pokovidinių komplikacijų. Viena iš dviejų į ligoninę patekusių nėščiųjų buvo labai rimtos būklės. Moteriai nustatyta kovidinė infekcija, teko stimuliuoti gimdymą, kas padėjo stabilizuoti gimdyvės ir naujagimio būklę.

Trūksta medikų

Vertindama padėtį visame Šiaulių regione, RŠL direktorė teigė, kad kiek daugiau nei pusė reanimacinių lovų ir trys ketvirtadaliai kovidinių lovų ligoninėse užimtos. Daugiausia iššūkių kelia jaunų medikų trūkumas visoje šalyje. Tenka perskirstyti turimus darbuotojus ir juos nukreipti į labiausiai užimtus skyrius, ypač priėmimo.

„Teks bendradarbiauti su regiono ligoninėmis, negalime plėstis dėl trūkstamo personalo. Kalbamės su rezidentais, su Lietuvos jaunųjų gydytojų sąjunga, siūlome aukštus atlyginimus, bet visoje šalyje didelis deficitas jaunų medikų“, – kalbėjo Č. Špūrienė.

Planinių paslaugų RŠL daugiau nebemažina, tik tiek, kiek susiję su chirurginėmis planinėmis operacijomis. Tačiau, pasak Č. Špūrienės, jeigu dienos chirurginių paslaugų sumažėjo apie 8 proc., tai 17 proc. išaugo ambulatorinių paslaugų. Kitos planinės paslaugos, pasak RŠL direktorės, vykdomos ir jeigu situacija stabilizuosis, didesnių problemų nebus.

Pasak ligoninės direktorės, vidutiniškai kasdien suserga 5-6 darbuotojai. Nuo rugsėjo jau virš 600 ligoninės darbuotojų paskiepyti trečiąja stiprinamąja skiepo doze.

Aktyviau skiepijasi

Kaip nurodė Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė, mieste jaučiamas suaktyvėjimas besiskiepijančių pirmąja doze. Aktyviai šiauliečiai skiepijasi ir trečiąja doze. Sustiprinamąją dozę daugiausia gauna 65 m. ir vyresni gyventojai.

Pasak V. Palčiauskienės, eilių vakcinacijai nėra, galima užsiregistruoti be didesnio vargo. Šiaulių arenoje veikiantis vakcinacijos centras dar dirbs šią savaitę. Nuo lapkričio 1 d. vakcinuotis bus galima poliklinikose, pirminės sveikatos priežiūros centre, vaistinėse. Visos galimos vietos nurodytos registruojantis vakcinacijai.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA