Paminklai denacifikuoti ir demilitarizuoti

Vilnius
Etaplius Sistema Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Visas žmogiškumo ribas peržengusi Rusijos agresija prieš Ukrainą galutinai perpildė pakantumo taurę. Aktyvistai visos šalies merus ragina naikinti sovietinius paminklus. Balandžio 27 d. iš Aukštųjų Šančių kapinių demontuota ir išvežta Konstantino Bogdano skulptūra „Karys“.
 

O Elektrėnų savivaldybė viena tų, kur griauti nėra ko. Sovietmečiu Vievio miesto aikštėje stovėjo rusų kario skulptūra, tačiau ji seniai nugriauta. Vieviškis Eugenijus Petrauskas sako, kad skulptūra galėjo būti nugriauta dar 1993 m. Aikštėje liko tik Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių kapai, o iškelti į rusų kapines jų nesiruošiama.

„Vievyje aikštėje esantys karių kapai ir paminklai „denacifikaciją“ ir „demilitarizaciją“ patyrė jau senokai. Jau seniai pašalinta kario-okupanto statula ir nebeliko Lietuvos valstybės uždraustų simbolių. Kariai tebesiilsi ramybėje ir artimiausiu metu jų ­ekshumuoti neplanuojama“, – sakė administracijos direktorius Gedi­minas Ratkevičius.

Karių palaikai ir paminklai yra kultūros paveldo objektas, įrašytas į nekilnojamojo kultūros paveldo ­registrą.

„Realiai objektas yra vietinės reikšmės, bet registre. Ir, deja, vertingosios savybės yra ne tik palaikai, bet ir patys paminkliukai, nes ant jų ­surašytos pavardės ir vardai. O tai yra istorinė dokumentacija“, – sakė G. Ratkevičius.

Pagal Vievio bibliotekos pateiktą informaciją, prie Vievio miesto bažnyčios palaidota 111 karių, žuvusių 1944 m. liepos pradžioje. Yra 7 rausvo granito atminimo lentos su 85 žuvusių karių pavardėmis, kurios pritvirtintos ant penkių trapecijos formos blokų; 26 rausvo granito atminimo lentos, ant pavienių antkapinių paminklų, su iškaltomis žuvusių karių pavardėmis.

Aikštėje priešais bažnyčią 2004 m. Rusijos ambasados Lietuvoje lėšomis atstatytas memorialas.