Vilkaviškio rajone paminėtos 80-osios Holokausto pradžios Lietuvoje metinės

Marijampolė
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiais metais minime 80-ąsias metines nuo Holokausto pradžios Lietuvoje, kai 1941 m. liepos–gruodžio mėnesiais buvo išžudyta didžioji dalis Lietuvoje gyvenusių žydų. Ši baisi tragedija palietė ir Pilviškiuose gyvenusius žydus.

Rugpjūčio 29-osios rytą prie Pilviškių žydų civilinių kapinių rinkosi Vilkaviškio bei Šakių rajono vadžios atstovai, garbingi svečiai iš Izraelio, gyventojai. Šioje vietoje prasidėjo renginio „Atminties kelias 1941–2021“ minėjimas, skirtas pagerbti Pilviškiuose gyvenusių, dirbusių, į mūsų šalies istoriją ir kultūrą įsipynusių žydų tautos žmonių tragišką likimą.

Minėjimo metu atidengtas informacinis stendas, kuriame pateikta informacija apie Pilviškių žydų istoriją, tragišką jų likimą.

Minėjime dalyvavo ir jautriomis mintimis dalinosi Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka.

„Tokie renginiai primena mums istorinę praeitį ir ragina kurti gražesnę ateitį, kurioje nepaisant žmogaus tautybės, religijos ar lyties kiekvienas žmogus yra unikalus ir vertingas. Ne tik prisiminkime ir įamžinkime tragiško likimo žydų atminimą, bet ir ugdykime jaunąją kartą, kad šie įvykiai niekada nepasikartotų“ – kalbėjo meras A. Neiberka.

80-ųjų Holokausto pradžios Lietuvoje minėjime taip pat dalyvavo LR Seimo narys Algirdas Butkevičius, Šakių rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis, Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas, Barzdų seniūnė Jurgita Didžiulienė.

Vėliau negausi, bet labai prasminga eisena nusidriekė link Baltrušių žydų kapinių, kur gamtos prieglobstyje amžino poilsio atgulė Pilviškiuose gyvenę žydai. Čia buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakės, sudėti atminimo akmenėliai, perskaitytos Pilviškiuose kadaise gyvenusių ir dirbusių žydų šeimų pavardės.

Šiose kapinėse palaidotas Pilviškių rabinas Avraham Reznik, kurio anūkas Rami Reznik taip pat dalyvavo minėjime.

„Noriu palinkėti, kad mylėtume vienas kitą ir vertintume, nesvarbu kokie skirtingi bebūtume. Pats svarbiausias dalykas – kad ši baisi tragedija daugiau niekada nepasikartotų. Turime dėti visas pastangas ir jėgas, kad įvykiai, kurie įvyko Lietuvoje 1941 metais daugiau niekada nepasikartotų. Niekada daugiau!“,  – kalbėjo R. Reznik.

Projektą „Atminties kelias 1941–2021“ inicijavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. Minėjimo renginiai organizuojami nuosekliai (chronologiškai) sekant skaudžių istorinių įvykių kalendorių.