REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 24 d. 19:34

Paminėtas Baltijos kelias ir stalinizmo aukos

Marijampolė

Gintaras KandrotasŠaltinis: Etaplius.lt


49756

Rugpjūčio 23-ąją Marijampolėje įvyko Europos dienai stalinizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dienai skirtas renginys.


Foto galerija:

6768m.jpg
6783m.jpg
6797m.jpg
6801m.jpg
6803m.jpg
6806m.jpg
6811m.jpg
6813m.jpg
6814m.jpg
6816m.jpg
6817m.jpg
6820m.jpg
6829m.jpg
6839m.jpg
6840m.jpg
6851m.jpg

Pirmiausia visus suvienijo malda už stalinizmo ir nacizmo aukas Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje. Pasimeldę minėjimo dalyviai ėjo į Vytauto parką, kur laukė atvykstant transporto kolonos, pavadintos „Vardan Baltijos kelio!“, atriedėjusios per miesto centrą nuo LDK Vytenio logistikos bataliono. Joje buvo Senų vežimų klubo, LDK Vytenio logistikos bataliono, KASP Dainavos apygardos 1-osios rinktinės, Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės, Marijampolės apskr. priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir kt. automobiliai bei technika. Visos transporto priemonės buvo išrikiuotos gatvelėje šalia Vytauto parko, tada prasidėjo iškilmingos kalbos ir koncertas – vienybės sambūris „Dainuoju Lietuvą“. Rankas prie širdies pridėjus visų buvo sugiedotas Lietuvos himnas „Tautiška giesmė“, tylos minute pagerti visi žuvusieji ir ištremti. Karių, šaulių ir tremtinių atstovai išsiųsti padėti gėlių prie Kančių koplyčios, prie paminklo Tauro apygardos partizanams ir į Ramybės lauką.

Renginį vedusi aktorė Virginija Kochanskytė pristatė visus aštuonis tremtinių ir politinių kalinių chorus, atvykusius iš įvairių šalies miestų. Tai Marijampolės choras „Godos“, choras „Ilgesys“ iš Kauno, choras „Likimai“ iš Panevėžio, „Ainiai“ iš Utenos, „Atmintis“ iš Mažeikių, „Tremties varpai“ iš Šiaulių r. Kuršėnų, „Atmintis“ iš Alytaus ir choras „Tremtinys“ iš Ukmergės. Visiems šiems tremtinių ir politinių kalinių chorams Marijampolės merė Irena Lunskienė įteikė po padėkos raštą ir atminimo dovanėlę.

Merė I. Lunskienė kalbėjo apie baisųjį Ribentropo-Molotovo paktą, kuris atidavė Lietuvą į Stalino rankas. Priminė, kad per pakto 50-metį 1989 metais trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija pareiškė norą atkurti Nepriklausomybę ir pasmerkė Ribentropo-Molotovo paktą. Tais metais rugpjūčio 23 d. įvyko didingiausias šių šalių naujosios istorijoje epizodas – buvo sustota į legendinį Baltijos kelią, kuris nusidriekė per tris valstybes 600 km ir sujungė apie 2 mln. žmonių.

„Oi, sūneli, dobilėli, ko pavirtai ąžuolėliu“ – koncertą pradėjo Kauno muzikinio teatro solistas Egidijus Bavikinas, jam akompanavo pianistė Beata Vingraitė. Vėliau dainų estafetę perėmė jungtinis tremtinių ir politinių kalinių choras.

„Būsiu pilku akmenėliu, bet savoj palaukėj“ – tai žodžiai iš dainos, kurie šiandien ne vienam emigrantui, ko gero, juokingi, o kažkada tokios dainos ir eilės ištremtiesiems tapdavo maldomis ir vedė namo bent mintyse...



REDAKCIJA REKOMENDUOJA