Angle down Atgal

Palydos į 1812 metų Deltuvą

Prie Deltuvos miestelio Ukmergės rajone kas metai vyksta 1812 metais birželio 28 dieną vykusio mūšio, tarp atsitraukiančios Rusijos imperijos kariuomenės ariergardo bei per Nemuną ties Kaunu persikėlusios Napoleono kariuomenės maršalo Nejaus korpuso avangardo rekonstrukcija.

1795–ieji metai. Prūsija, Rusija ir Austrija Sankt Peterburge pasirašo susitarimą dėl Lietuvos – Lenkijos valstybės trečiojo padalinimo, Jakaterina II panaikina Lietuvos ir Lenkijos valstybės karaliaus, kitas valstybines pareigas, titulus ir pilietybę. Įvairių sutarčių su Lenkija beveik sunaikinta didžiausia viduramžių Europos valstybė virsta Vilniaus ir Slonimo gubernijomis.

Tačiau istorijos ratas sukasi nenuspėjamai. Iš Korsikos kilęs mažasis kapralas sutalžo gerai dresuotas Europos kariuomenes. Prancūzijos istorijoje tapęs pirmuoju imperatoriumi nusprendžia nubausti Rusiją už tai, kad atvėrė savo uostus britų laivams ir 1812 metų birželio 28 dieną jo kariuomenė ties Kaunu, Jesios ir Nemuno santakoje persikelia i Rusijos imperijos teritoriją. Virš 650 tūkstančių prancūzų ir jų sąjunginkų karių, ginkluotų 1400 patrankų prieš 220 tūkstančių rusų su 950 patrankų. Aleksandro I – jo kariuomenė traukiasi.

Pirmas kariuomenių susidūrimas įvyksta tą pačią dieną. Skaitlingas Maršalo Nejaus avangardas – 44 532 prancūzų, ginkluotų 96 pabūklais prie Deltuvos miestelio kapinių susikauna su rusų armijos ariergardu 21 308 kariais, ginkluotais 92 pabūklais. Mūšio nuostoliai – 115 žuvusių ir 137 sužeistų, ir istorikai, nagrinėję tą laikotarpį, visi, kaip vienas pripažįsta – Napoleonas gavo neskambų, bet vis tik antausį. Tai buvo vienintelis 1812 metų karo mūšis, vykęs Lietuvoje.

Lietuvių pulkai kovėsi abejose pusėse,- Lietuvoje daug kas Napoleono laukė. Bajorai sapnavo atgausią buvusias neribotas teises, o valstiečiai sulauksią baudžiavos panaikinimo. Napoleonas niekam nieko nežadėjo, jo kariuomenė, siaubdama kraštą traukė į Rusijos gilumą.

Kažkam kilo idėja surengti tarptautinį gyvosios karo istorijos festivalį ir pirmą kartą tai įvyko 1998-aisiais, kai Žalgirių kaime, netoli Deltuvos kapinių, buvo pastatytas skulptoriaus G. Karvelio obeliskas. „Šiame lauke 1812-06-28 susirėmė prancūzų ir rusų kariuomenių korpusai". Nuo tada kasmet vyksta teatralizuota mūšio inscenizacija, kurioje „kaunasi“ Lietuvos ir užsienio karo istorijos klubų nariai, vilkintys autentiškais mundurais ir uniformomis.

Šiemet kautynių rekonstrukcijos preliudija buvo kiek kitokia: pačiame Utenos centre įvyko Pirmojo regimento pėstininkų pulko, 1812 metais stovėjusio Ukmergėje ir kovojusio Napoleono pusėje, karių vadovaujamų karinės rekonstrukcijos entuziasto, Ukmergės rajono mero Rolando Janicko, palydos į mūšio lauką. Karius išlydėjo LŠS plk. Prano Saladžiaus 9 – osios rinktinės šauliai, kilmingų damų pulkelis, Utenos rajono savivaldybės mero A.Katino vadovaujamas delegacija, būrelis Utenos miesto visuomenės. Kariai išpėstavo į Ukmergę, kad šeštadieny galėtų stoti į mūšį.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite