Palūšėje moksleivių atkirtis melagienoms

Ignalina
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Dvi dešimtys Ignalinos moksleivių ir mokytojų buvo apmokyti kaip atpažinti hibridines dezinformacijos atakas. Pilietiškumo pamokos vyko dienos stovykloje, aštriausiai hibridinį konfliktą jaučiančioje Ignalinos savivaldybėje, Palūšėje.

Dienos stovyklos iniciatorius VšĮ „Projektų valdymo ir mokymo centro“ vadovas Vaidotas Petronis išskyrė tris svarbiausius punktus, kuriuos būtina žinoti jauniems žmonėms.

Pirma, pilietiškumu grįstas kelias veda visą valstybę sėkmės link. Antra, bet kurią skleidžiamą informaciją vertinti kritiškai, trečia – nepasiduoti galimoms provokacijoms, emocijoms.

„Pripažinkime, gandų, spėlionių apie šiuo metu aktulią emigrantų temą Ignalinoje ar gretimose pasienio savivaldybėse apstu – todėl itin svarbu jaunąją kartą išmokyti atskirti teisybę nuo melo, – teigė V. Petronis. – Būtent jaunoji karta dažniausiai ir gali būti melagienos blokatorius bei patvirtintos, realios žinios skleidėja“.

Tai akivaizdžiai įrodo ir tas faktas, kad stovyklos metu patys Ignalinos moksleiviai įvardijo 20 melagienų sklandančių apylinkėse ir kiekvieną jų mokymų metu patys su mentoriais sugebėjo nuneigti.

„Pilietiškumo tema yra be galo plati: viskas prasideda mokykloje, kuomet vaikas ima suprasti, kad yra atsakingas ne tik už save, bet ir už savo šeimą, bendruomenę, kurioje gyvena. Šia stovykla stengėmės parodyti vaikams, kokia pilietiškumo vertė visuomenei“, – kalbėjo renginio organizatorius V. Petronis.

„Stovykloje buvo kalbama apie šiais laikais dažnai sutinkamas priešiškų šalių skleidžiamas melagienas. Ignalinos rajonas – pasienio rajonas, kuriame gausu tautinių mažumų atstovų, žiūrinčių aplinkinių šalių televizijos programas, gaunančių informaciją iš Rytų šalių interneto portalų, socialinių tinklų. Subtili, plika akimi nepastebima dezinformacija formuoja neigiamą visuomenė požiūrį“, – teigė renginio organizatorius.

Pasak jo, moksleiviai dar ne visada geba atskirti gėrį nuo blogio, melą nuo teisybės, todėl tokio pobūdžio paskaita tikrai naudinga. Stovyklos metu buvo bandoma vaikams suprantama kalba, žaidybine forma, paaiškinti, kaip nepasiklysti informacijos labirintuose.

Vaikai buvo supažindinti su Lietuvos kariuomenės darbu, krašto apsaugos struktūros pokyčiais bei naujovėmis. Pranešime apie Lietuvos Šaulių sąjungą buvo akcentuojama tai, kad organizacija siekia įtraukti jaunimą į įvairiausias pilietines veiklas, naudingas ne tik visuomenei, aplinkai, bet ir šeimai.

Pokalbius ir diskusijas papildė praktinės veiklos. Vyresnieji buvo kviečiami įsitraukti į diskusijas, o mažieji – aktyvesnes fizines ir pažintines veiklas. Buvo rengiami fiziniai užsiėmimai, edukacijos netradicinėse erdvėse, moksleiviai savo žinias demonstravo pilietiškumo viktorinoje.

„Dar vienas šios stovyklos tikslas – priminti jaunimui, kad aktyvus gyvenimo būdas ir judėjimas yra be galo svarbūs sveikatai. Nuotolinis mokymas padarė negatyvų poveikį vaikų fizinei būklei. Būtent todėl stovyklos metu teorinę medžiagą ir siejome su praktiniais užsiėmimais lauke bei stengėmės priminti, kad reikia saugoti savo sveikatą. Manau, kad teoriją sujungus su praktika, užtikrinamas geresnis informacijos įsisavinimas“, – pridūrė V. Petronis.

Stovyklos programa ir formatas buvo naudingas ne tik mokiniams, bet ir juos atlydėjusiems mokytojams, kurie užsiėmimuose dalyvavo kartu su auklėtiniais ir turėjo galimybę užmegzti artimesnį ryšį. Renginio iniciatoriai vyresnio amžiaus dalyvius supažindino ir su galimomis karjeros galimybėmis kariuomenėje, Šaulių sąjungoje bei kitoje pilietiškoje veikloje.

„Vaikai patyrė tai, ko mokyklose per įprastas pamokas nebūtų išgirdę. Pilietiškumą ir patriotizmą ypač svarbu diegti jaunajai kartai, nes jie yra Lietuvos ateitis. Norime išugdyti sąmoningus, savo teises ir pareigas žinančius, gebančius dalyvauti visuomenės ir valstybės veikloje piliečius“, – apibendrino V. Petronis.

Ši stovykla dalinai finansuojama Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos lėšomis.