Angle down Atgal

Pakruojyje sprendžiama nemalonių kvapų suvaldymo problema

Liepos 30 d. Pakruojo rajono savivaldybės administracijos iniciatyva įvyko susitikimas su žemės ūkio bendrovių (ŽŪB), vykdančių gyvulininkystės veiklą, vadovais.

Pasitarime dalyvavo Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė, ekologė Kazimiera Klabienė, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Šiaulių valdybos Pakruojo aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausioji specialistė Erika Junevičienė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Pakruojo skyriaus vedėja Danutė Tamulionienė.

Diskusijai sukviesti ŽŪB vadovai buvo supažindinti su didžiausia problema – gyventojų skundais dėl nemalonių kvapų, atsirandančių prasidėjus srutų laistymo laikotarpiui ar sklindančių iš gyvulininkystės įmonių įrengtų lagūnų, kuriose kaupiamos srutos. Taip pat informuota apie poreikį atlikti kvapų sklaidos modeliavimo tyrimus – apie tai I. Gelažnikienė jau kalbėjo su Nacionalinio visuomenės sveikatos priežiūros  laboratorijos atstovu, aptarė šio tyrimo atlikimo galimybę, specifiką, kvapų vienetų (kvapo koncentracija gyvenamosios aplinkos ore) nustatymą.

Visos ŽŪB turi tręšimo planus, kuriuose nurodyti laistymo grafikai. ŽŪB vadovai patikino, kad šių planų yra laikomasi, tačiau darbams įtaką daro ir oro sąlygos. Svarbu ir tai, kad kvapo, kurį jaučia gyventojai, stiprumui įtakos turi besikeičianti vėjo kryptis - pradėjus laistyti ir vėjui pasisukus link gyvenvietės, jaučiamas kvapas būna intensyvesnis.

Pabrėžta, kad svarbu su gyventojais palaikyti ryšį, kalbėtis su bendruomenėmis. ŽŪB vadovai prašo, kad nemaloniais kvapais besiskundžiantys gyventojai prieš kreipdamiesi į kitas atsakingas institucijas galėtų skambinti tiesiai į bendrovę – būtų tariamasi, ieškoma kompromiso. Sutarta, kad ŽŪB per seniūnijas gyventojus iš anksto informuos apie planuojamus tręšimo darbus.

Daug diskutuota ir apie nemalonius kvapus sklindančius iš ŽŪB teritorijų bei įrengtų lagūnų. D. Tamulionienė pabrėžė, kad reikia pradėti ruoštis pokyčiams. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2019 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. V-959 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 4 d. Įsakymo Nr. V-885 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 121:2010 „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“ ir kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“, nuo 2024 m. sausio 1-osios didžiausia leidžiama ribinė kvapo koncentracija gyvenamosios aplinkos ore bus 5 europiniai kvapo vienetai (šiuo metu didžiausia leistina norma yra 8 europiniai kvapo vienetai).

Diskusijoje dalyvavęs UAB IDAVANG atstovas Tadas Palubinksas pasidalino savo patirtimi: kas buvo išbandyta jų gyvulininkystės ūkiuose, su kokiais iššūkiais susidurta, kokiais technologiniais sprendimais domėtasi, kurie padėtų sumažinti sklindančius nemalonius kvapus. Taip pat diskutuota ir apie biodujų jėgainių įrengimą ŽŪB, kokiems ūkiams šis sprendimas tiktų.

Susirinkę ŽŪB vadovai diskutavo apie teisės aktų pakeitimus, įsigaliosiančius nuo 2024 metų, išbandytus sklindančių nemalonių kvapų mažinimo metodus tiek pačiuose ŽŪB ūkiuose, tiek įrengtose lagūnose – probiotikų naudojimą, lagūnų dengimą šiaudų ar aliejaus sluoksniu, ŽŪB teritorijos apsodinimą medžiais.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite