Pagerbtas Holokausto aukų – Marijampolės žydų atminimas

Marijampolė
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną,  Savivaldybės atstovai tradiciškai apsilankė  Šešupės slėnyje prie paminklo akmens holokausto aukoms atminti. Šiemet su 76-osiomis Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinėmis kartu minima ir skaudi  žydų genocido  pradžios Lietuvoje 80-mečio sukaktis.

Holokausto aukų atminimui  tyliai ir susikaupę žvakes uždegė  bei prie pasaulinės atminimo akcijos „We remember“ – „Mes prisimename“ prisijungė  Savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis, mero pavaduotojas, Marijampolės savivaldybėje laisvės kovoms įamžinti komisijos pirmininkas Paulius Marozas ir administracijos specialistės.

„Marijampolės miesto istorija glaudžiai susijusi su čia gyvenusių žydų gyvenimu ir kultūra bei Lietuvos žydų tragišku likimu. Marijampolėje, kaip ir daugelyje šalies vietų,  didžioji dalis žydų 1941-aisiais buvo sušaudyta  šiame gražiame Šešupės slėnyje, o jų vardai ir pavardės kelis dešimtmečius buvo tarsi  ištrintos iš istorijos, iš miesto atminties. Prisimenant ir suvokiant šiuos tragiškus Lietuvos istorijos įvykius bei skaudžią viso pasaulio visuomenės patirtį, pagerbiame Holokausto aukų atminimą ir prisijungėme prie pasaulinės akcijos „Mes prisimename“ – „We remember“. Nors tai simboliškas Holokausto aukų pagerbimas, tačiau taip prisimename Marijampolėje gyvenusią žydų bendruomenę, neužmirštame tų, kurie drąsiai gelbėjo žydus, ir siunčiame žinią, kad tokie baisūs įvykiai prisimenami, tačiau jie negali pasikartoti“, – sako mero pavaduotojas Artūras Visockis.


Marijampolėje ir jo apylinkėse gyveno gausi žydų bendruomenė. Verslūs, išsilavinę, darbštūs žydų tautybės žmonės daug prisidėjo prie Marijampolės miesto klestėjimo, gyveno aktyvų socialinį, ekonominį, kultūrinį gyvenimą.

Marijampolėje, kaip ir daugelyje vietų visoje Lietuvoje, žydų bendruomenė buvo sunaikinta 1941-ais metais. Šešupės slėnyje,  tuometinės kareivinių šaudyklos teritorijoje, buvo sušaudyta ir masinėse kapavietėse užkasta per šešis tūkstančius Marijampolės miesto ir aplinkinių gyvenviečių žydų – vyrų, moterų, vaikų ir senelių.

Marijampoliečiai kasmet kviečiami nepamiršti, kokia žiauri dalia teko mūsų mieste ir apylinkėse  gyvenusiems žydams  ir uždegti žvakes holokausto aukų atminimui  ne tik prie paminklo Šešupės slėnyje, netoli Varpo g.,  bet ir kitose vietose: naujosiose žydų kapinėse Vokiečių–Vilkaviškio gatvių kampas), senosiose žydų kapinėse Šaulių g. 17,  giraitėje Šunskų seniūnijoje.

Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena minima nuo 2005 metų organizuojant  Pasaulio žydų inicijuotą pasaulinę socialinę  akciją „Mes prisimename“ – „We remember“ bei kitus renginius, pagerbiant visame pasaulyje  Europoje nužudytų apie 6 milijonų, Lietuvoje apie  200 tūkstančių gyvenusių žydų atminimą.  Ištarkime šią dieną visi „Mes prisimename“ pagerbdami tuos, iš kurių buvo atimtas gyvenimas, svajonės ir ateitis.