REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 9 d. 17:29

Pagalba po karantino: kas priklauso negalią turintiems žmonėms

Lietuva

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


137985

Valstybės pagalbos priemonės po karantino yra skirtos įvairioms visuomenės grupėms – darbdaviams, dirbantiems pagal darbo sutartis, dirbantiems savarankiškai, bedarbiams, nepasiturintiems žmonėms, vaikams, senjorams ir negalią turintiems gyventojams.

Negalią turintys gyventojai gali pasinaudoti iš esmės visomis pagalbos ir paramos rūšimis priklausomai nuo savo situacijos – nuo vienkartinės išmokos iki subsidijų įsidarbinant, grįžtant po prastovos ar sumažėjus pajamoms.

Vienkartinė 200 Eur išmoka netekusiems darbingumo

Jeigu žmogus gauna netekto darbingumo (invalidumo), šalpos neįgalumo pensiją arba pradės ją gauti iki šių metų pabaigos, jam papildomai priklauso 200 eurų vienkartinė išmoka, kuri bus išmokėta rugpjūčio mėnesį ar iki metų pabaigos.

Netekto darbingumo ar invalidumo pensijas gauna asmenys, kurie yra darbingo amžiaus, turi bent minimalų jų amžiaus asmenims reikalaujamą stažą ir yra netekę 45 proc. ar daugiau darbingumo. Šalpos neįgalumo pensijas gauna asmenys, kurie dėl įvairių gyvenimo situacijų neturi net minimalaus stažo: tai neįgalūs vaikai, negalią nuo vaikystės turintys asmenys, mamos ir tėvai, praradę darbingumą slaugydami neįgaliuosius, mamos, praradusios darbingumą augindamos 5 ar daugiau vaikų ir panašiai.

Norint gauti vienkartinę išmoką, netekto darbingumo, invalidumo ar šalpos neįgalumo pensijos gavėjui tereikia būti deklaravus gyvenamąją vietą Lietuvoje ar būti įtrauktam į asmenų, nedeklaravusių gyvenamosios vietos, sąrašą.

Vienkartinė išmoka didžiajai daliai žmonių į sąskaitas atkeliaus rugpjūčio mėnesį.

Tais atvejais, kai periodinė netekto darbingumo pensija ar šalpos neįgalumo pensija žmogui pradedama mokėti rugsėjį ar vėliau, vienkartinę 200 eurų išmoką jis gaus kartu su pirmąja netekto darbingumo ar šalpos neįgalumo išmoka.

Vienkartinė 200 eurų išmoka neturės jokios įtakos kitoms išmokoms ar kompensacijoms, pavyzdžiui, nebus įskaičiuojama į pajamas, kai vertinama, ar asmuo turi teisę gauti socialinę pašalpą.

Tokią pat vienkartinę 200 eurų dydžio išmoką gaus visi, gaunantys senatvės socialinio draudimo pensijas, našlių, našlaičių ar maitintojo netekimo pensijas, ištarnauto laiko pensijas, kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas, šalpos pensija ar kompensacijas, taip pat pensijas, paskirtas pagal tarptautines sutartis ar europinius reglamentus.

KUR KREIPTIS: išmoką „Sodra“ išmokės automatiškai, nieko papildomai daryti nereikia.

Vienkartinė 200 Eur išmoka negalią turintiems vaikams

Negalią turintys vaikai liepos pabaigoje arba vėliau, kartu su vaiko pinigais, gaus 200 dydžio vienkartines išmokas vaikams.
Kaip ir vaiko pinigus, vienkartinę išmoką skirs ir išmokės savivaldybių administracijos. Tai bus padaryta automatiškai ir tėvams nereikės pildyti atskiro prašymo.

Ši vienkartinė išmoka neturės jokios įtakos kitoms gaunamoms išmokoms ar kompensacijoms, pavyzdžiui, piniginei socialinei paramai – išmoka nebus įskaičiuojama į gautas pajamas.

Jeigu vaikas gauna šalpos neįgalumo pensiją, tuomet jis gaus dvi vienkartines išmokas – vieną kaip šalpos neįgalumo pensijos gavėjas (aprašyta aukščiau), kitą – kaip vaiko pinigų gavėjas.

Dvi vienkartines išmokas gaus ir našlaičiai, kurie gauna šalpos našlaičio pensiją arba socialinio draudimo našlaičio pensiją.
Vienkartinė išmoka priklausys iki šių metų pabaigos gimsiantiems vaikams, tokiu atveju ji atkeliaus kartu su pirmaisiais vaiko pinigais.
Kaip žinoma, vaikai su negalia, kaip ir vaikai iš nepasiturinčių ar gausių šeimų, gauna vaiko pinigus su papildoma išmoka – kas mėnesį suma siekia po 100 eurų.

KUR KREIPTIS: vienkartinę išmoką savivaldybės išmokės automatiškai, nieko papildomai daryti nereikia.

Dirbantiems ir norintiems dirbti neįgaliesiems

Skatinant neįgaliųjų įsidarbinimą, jų darbo vietos yra subsidijuojamos – kitaip tariant, darbdaviui už darbuotoją mokama subsidija, o darbdavys darbuotojui moka darbo užmokestį. Tokia priemonė padidina negalią turinčių dirbančiųjų patrauklumą darbo rinkoje, nes darbdavys patiria mažesnes išlaidas.

Subsidijos darbo užmokesčiui dydis ir mokėjimo trukmė priklauso nuo žmogaus darbingumo lygio. Šios subsidijos gali būti mokamos bet kada ir nėra susijusios nei su karantinu, nei su ekstremaliąja situacija.

Tačiau jeigu įmonė per karantiną buvo išleidusi darbuotojus į prastovą arba naujai įdarbina Užimtumo tarnybos siunčiamus remiamus bedarbius, taip pat jeigu patenka į nuo COVID-19 nukentėjusių įmonių sąrašą, skelbiamą Valstybinės mokesčių inspekcijos, tuomet ji gali pasinaudoti ir kitomis subsidijomis, kurių mokėjimo trukmė siekia iki 6 mėnesių, bet ne ilgiau nei iki šių metų pabaigos.

Kitaip tariant, įmonės yra laisvos pasirinkti, kurio tipo subsidija yra patrauklesnė – įprastai mokama už darbuotojus su negalia ar iš pokarantininio paketo.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA