Padidėjusio spaudimo ir širdies negalavimų problemas sprendžia vis jaunesnės moterys

Vilnius
Reporteris Viktorija Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nors vidutinė moterų gyvenimo trukmė po truputį ilgėja ir siekia 79-erius metus, tačiau susirgimų dažniausiomis dailiosios lyties atstovių ligomis – krūties ir gimdos kaklelio vėžiu – daugėja. Be to, medikai ir farmacininkai įžvelgia tendenciją, kad vaistų nuo tipiškai vyresnių moterų ligų prireikia vis jaunesnėms pacientėms.

Todėl sveikatos specialistai ragina moteris nuolat rūpintis sveikata ir atkreipti dėmesį į išvaizdą – dažnai ji pirmoji išduoda apie organizmo sutrikimus. Taip pat skatinama aktyviau dalyvauti prevencinėse sveikatos patikrinimo programose, finansuojamose valstybės lėšomis.

„Nors moterų gyvenimo trukmė – 11 metų ilgesnė nei vyrų, tačiau tai nereiškia, kad jos gali pasigirti geresne sveikata. Onkologinės, širdies ir kraujagyslių ligos – dažniausi vyresnių moterų nusiskundimai, jaunesnės moterys konsultuojasi dėl makšties ligų, šlapimo takų infekcijų, geležies trūkumo – anemijos“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Rasa Proscevičienė.

Ginekologinės ligos – daugelio moterų kančia

Medikai antrindami teigia, kad moteris itin dažnai užklumpa tokios ginekologinės ligos kaip grybelinė makšties infekcija, mėnesinių ciklo sutrikimai, endometriozė, kiaušidžių cistos, gimdos miomos ir polipai, nevaisingumas, šlapimo nelaikymas, premenopauzė.

„Jaunesnės moterys dažniau kreipiasi dėl vulvovaginitų, mėnesių ciklo sutrikimo, nevaisingumo, kiaušidžių cistinių darinių, miomų. Vyresnio amžiaus moteris dažnai vargina nereguliarūs kraujavimai, karščio pylimas, makšties sausumas, sukeliantis ir psichologinių problemų, šlapimo nelaikymas, rečiau – makšties uždegimas“, – sako klinikos „InMedica“ gyd. ginekologė Sonata Kliokmanienė.

Stresas gali sukelti rimtų sveikatos problemų

Anot medikų ir farmacininkų, vaistų nuo tipiškai vyresnių moterų ligų prireikia vis jaunesnėms moterims.

„Padidėjusio spaudimo problemą ir širdies negalavimus spręsti turi vis jaunesnės moterys. Viena vertus, tai atrodo neįprasta, tačiau, kita vertus, stresas yra tiesus kelias į daugelį sveikatos sutrikimų. Ilgalaikis stresas gali tapti ir rimtų problemų – infarkto ar onkologinės ligos – priežastimi. Be to, pastebime, kad kontraceptines priemones įsigyja vis jaunesnės pacientės “, – teigia R. Proscevičienė.

Kalbėdama apie kontraceptines priemones, vaistininkė sako, kad dailiosios lyties atstovės turi atkreipti dėmesį į taisyklingą jų vartojimą.

„Pavyzdžiui, jonažolių preparatai sumažina peroralinių kontraceptikų koncentraciją plazmoje, padidinami neciklinio kraujavimo bei nepageidaujamo nėštumo riziką. Reikėtų vengti vartojimo kartu. Be to, vartojant bent dvejus ar daugiau skirtingų vaistų vienu metu, reikėtų suklusti: vaistų nesuderinamumas gali sukelti rimtų pasekmių sveikatai. Mūsų vaistinėse galima nemokamai patikrinti visų vartojamų vaistų suderinamumą“, – primena R. Proscevičienė.

Reguliari prevencija – būtinybė

Nors moterys labiau linkusios rūpintis savo sveikata nei vyrai, tačiau toli gražu ne visos dailiosios lyties atstovės skiria dėmesį profilaktiniams vizitams pas medikus.

„Savo praktikoje pastebėjau tendenciją, jog moterys jau dažniau kreipiasi į ginekologą profilaktinei patikrai, tačiau tikrai nepakankamai. Profilaktiniai sveikatos patikrinimai turi labai didelę reikšmę. Ginekologinei patikrai mes rekomenduojame apsilankyti bent sykį per metus. Jos metus būtina atlikti ginekologinę apžiūrą, echoskopiją, profilaktinį tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio“, – sako S. Kliokmanienė.

Specialistai pažymi, kad reguliarus sveikatos tikrinimas, siekiant įvertinti moters bendrą sveikatos būklę, organizmo sistemų veiklą, medžiagų apykaitą, onkologinių ar alerginių rodiklių pakitimus padeda išvengti lėtinių ligų, komplikacijų.

Nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio galima sulaukus 25-erių, krūties tyrimai atliekami nuo 50 metų.