Padažnėjus vilkų išpuoliams Eržvilko seniūnijoje – skirtingos medžiotojų ir gamtininkų pozicijos

Tauragė
Pixabay.com nuotr.
Brigita Šliužaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Eržvilko seniūnijos kaimuose per rugsėjo mėnesį fiksuoti keli atvejai, kai vilkai užpuolė naminius gyvulius. Medžiotojai ir gamtininkai tokių padažnėjusių išpuolių priežastis ir kaltininkus mato skirtingai. 

Ankstų rugsėjo 28 dienos rytą, apie 4 val., Steponavos kaime, Eržvilko seniūnijoje, gyventojai išgirdo stiprų šunų lojimą. Išbėgę apsiginklavę lazdomis ir rado apdraskytą ožiuką, kuris buvo pririštas vos 20 metrų nuo gyvenamo namo. "Nors gyvūnas liko gyvas, tačiau laukiame atvykstančių veterinarijos specialistų apžiūros ir vertinimo dėl tolimesnio gyvūno likimo, nes sužalojimai dideli", - "Mūsų laiką" pirmadienio rytą informavo Eržvilko seniūnas Gintaras Kasputis, vėliau patikslinęs, kad sužalotas ožiukas neišgyveno. Anot seniūno, medžiotojų manymu, tai buvo vilkų darbas.

Tai jau antras toks atvejis Eržvilko seniūnijoje šį mėnesį. "Mūsų laikas" jau rašė, kad per dvi dienas, rugsėjo 12–13-ąją, papjauti du Klevinių kaime gyvenančio ūkininko Edmundo Buivydo veršeliai. Redakcijai apie tai pranešė Eržvilko medžiotojų būrelio vadovas Darius Kaminskas, kuris apžiūrėjęs įvykio vietą patvirtino, kad tai vilkų darbas. Plėšrūnus jis užfiksavo ir miške įrengtomis stebėjimo kameromis, esančios maždaug du kilometrai nuo ganyklos. Medžiotojo nuomone, vilkų aplinkiniuose miškuose yra labai daug – juos jau galima pamatyti ir dienos metu. Vilkus pastebi ne tik medžiotojai ir miškuose įrengtos kameros, bet ir gyventojai, nes plėšrūnai nesibaimina prisiartinti ir visai arti sodybų. Ūkininko E. Buivydo veršeliai ganėsi maždaug pusė kilometro nuo namų. D. Kaminskas sako, kad anksčiau tokio reiškinio nebuvę, kad vilkai šeimininkautų šalia namų ir nebijotų žmonių. Kaskart šalyje registruojami vis nauji atvejai, kai užpuola gyvulius. Pasak D. Kaminsko, vilkų populiaciją reikia mažinti, nes pagal tai, kas matoma, ji nevaldomai plečiasi, tačiau vilkų medžioklė griežtai ribojama. Pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles vilkų medžiojimo sezonas prasideda spalio 15 d. ir trunka iki balandžio 1 d., tačiau tuo atveju, kai išnaudojamas sumedžiojimo limitas, jis užbaigiamas anksčiau. Šį sezoną buvo leista sumedžioti 120 vilkų. Limitas buvo išnaudotas sausio 11 d. Naujas sezonas prasidės tik nuo spalio 15 d.

Gamtininkas kaltina ne vilkus, o žmones

Gamtininkai nesutinka su medžiotojų argumentais, esą išpuoliai prieš naminius gyvulius kartojasi, nes vilkų šalyje per daug. „O gal medžiotojų per daug“, - ironizuoja Viešvilės valstybinio gamtinio rezervaro vyr. specialistas Saulius Bartminas, užsistojęs vilkus. Jo nuomone, gyventojai turėtų atsakingiau pasirūpinti savo gyvulių apsauga – plėšrūnas jaučia, kada gali tikėtis lengvo grobio ir nesiveržia ten, kur jaučia pavojų gyvybei. Naikinti vilkus – ne išeitis. Pasak gamtininko, pradėjus šaudyti vilkus gautųsi atvirkštinis efektas: gali būti, kad išpuolių prieš naminius gyvulius ne sumažėtų, o padažnėtų, nes iširus vilkų šeimoms nebeliktų drausmės.

S. Bartminas atkreipia dėmesį į kitą momentą. Pastaruoju metu žmonės per daug ir per dažnai veržiasi į miškus, rengdami pėsčiųjų žygius, uogaudami, galiausiai grybaudami, taip trikdydami miško gyvūnijos gyvenimą. Gamtininko teigimu, miške pastaruoju metu tiek daug grybautojų, kad laukiniams žvėrims nėra tiesiog kur dingti. Kuo toliau, tuo labiau jis pasisako už tvarką, kuri galioja kai kuriose užsienio šalyse, kaip Italija, kur grybautojai privalo turėti grybautojo pažymėjimą, kuriam gauti reikia išklausyti grybų pažinimo kursą, kuomet yra nustatytos kvotos, per dieną galima pririnkti baravykų. S. Bartminas tikina, matydamas pilnas bagažines grybų, būtų linkęs tokiems apribojimams grybaujant pritarti.