REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 19 d. 11:41

Pacientams ir jų artimiesiems neramu dėl Marijampolės ligoninės Priėmimo skyriaus darbo

Marijampolė

Šeštadienį, kai pro ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių prasuko „Suvalkiečio“ fotokorespondentas, prie jo durų laukė tik vienas greitosios pagalbos automobilis, atvežęs pacientą. Ričardo Pasiliausko nuotrauka

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


154888

Savaitgalį, šeštadienio priešpietę, „Suvalkietyje“ telefonu pasigirdo pagalbos šauksmas. „Padėkite, darykite ką nors, – susijaudinusi kalbėjo moteris. – Marijampolės ligoninės Priėmimo skyriuje – kažkoks chaosas. Aš atvežiau blogai pasijutusį solidaus amžiaus šeimos narį. Jam medikų pagalbos teko laukti daugiau nei dvi valandas sėdint kažkokiame tamsiame koridoriuke. Laimė, pagaliau neseniai iškišo galvą ir pasakė, kad guldo į skyrių. Bet lauke dabar eilėje stovi ir laukia net keturios greitosios medicinos pagalbos komandos, atvežusios ligonius. Ir greitosios pagalbos medikai, ir ligoniai stovi tiesiog lauke, laukia, jų į Priėmimo skyrių niekas neįleidžia. Toks įspūdis, kad ligoninėje – visiškas chaosas.“

Priėmimo ir skubios pagalbos skyrius buvo „prikimštas“ pacientų

Domėdamiesi, kas vyksta Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje, dar šeštadienį susisiekėme su laikinąja ligoninės vadove Lina Dubinskaite. Daug metų gydytoja infektologe dirbusi medikė tuo metu kaip tik buvo ligoninėje, dirbo. Skubiai nuėjusi į Priėmimo skyrių gydytoja savo akimis įsitikino, kad jame – daugybė pacientų.

„Greitosios pagalbos automobiliais į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių vežama vis daugiau pacientų, – paaiškino laikinoji ligoninės vadovė. – Dauguma sergančiųjų – su COVID-19 simptomais. Mūsų medikai dirba išsijuosę, bet esant tokiam dideliam pacientų srautui jie tiesiog negali visų operatyviai apžiūrėti. O greitosios pagalbos automobiliai su pacientais eilėse stovi ne tik Marijampolėje. Čia, pas mus, tos eilės dar neįprastos, bet Vilniuje ir Kaune jos jau nieko nestebina.“

Savaitgalį Priėmimo skyriaus medikai apžiūrėjo 140 pacientų

Savaitgalio situaciją Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje „Suvalkietis“ nutarė paanalizuoti detaliau ir domėdamasis, kokiomis sąlygomis jame savaitgalį dirbo ten budėję medikai, kokie buvo pacientų srautai, kreipėsi į ligoninę.

Įstaigos ryšių su visuomene specialistė Aistė Visockienė, atsakydama į „Suvalkiečio“ klausimus, teigė, kad praėjusį savaitgalį, lapkričio 13 – 15 dienomis, į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių kreipėsi ar buvo atgabenti greitosios pagalbos medikų 140 pacientų.

„Per dieną kreipiasi apie 50 pacientų, – paaiškino A. Visockienė. – Dalis jų, vadinamieji „švarūs“, tai yra nekarščiuojantys ir neturintys COVID-19 simptomų, nukreipiami į žalią zoną, o karščiuojantys ir turintys COVID-19 simptomų, vadinamieji „nešvarūs“ – į oranžinę zoną. Penktadienį, lapkričio 13-ąją, į oranžinę, „nešvarią“, zoną kreipėsi 24 pacientai, šeštadienį keturiolika, sekmadienį – dvylika. Atlikus testus buvo nustatyta, kad iš besikreipusių penktadienį koronavirusu sirgo penki. Šeštadienį teigiami buvo septynių pacientų testai, sekmadienį – dviejų. Į II vidaus ligų skyrių, skirtą COVID-19 liga sergantiems pacientams gydyti, savaitgalį kasdien guldėme po du pacientus.“

Ankstesnį savaitgalį, lapkričio 6 – 8 dienomis, A. Visockienės teigimu, į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių kreipėsi ar buvo greitosios medicinos pagalbos automobiliu atvežti 157 pacientai. Iš jų 56 kreipėsi į oranžinę, vadinamąją „nešvarią“ zoną.

Pagalba teikiama ne tik marijampoliečiams

Ligoninės ryšių su visuomene specialistė taip pat paaiškino, kad situacijai Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje įtakos turi tai, jog izoliacinėse palatose, kuriose laukiama COVID-19 tyrimų, užsibūna guldyti į stacionarą rengiami pacientai. Mat kartais paciento COVID-19 tyrimo atsakymo tenka laukti net 48 valandas.

Marijampolės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyrius aptarnauja Kalvarijos, Kazlų Rūdos ir Marijampolės savivaldybių gyventojus, čia taip pat atvežami pacientai iš Kauno ligoninių.

Į II vidaus ligų skyrių, skirtą COVID-19 liga sergantiems pacientams gydyti, guldomi ne tik jau minėtų savivaldybių gyventojai, bet ir pacientai, atvežti iš Vilkaviškio, Šakių ir net Jonavos. Į stacionarą guldomi vidutinio sunkumo ir sunkios būklės pacientai, o lengvos būklės išleidžiami gydytis ir izoliuotis į namus.

A. Visockienės teigimu, šios savaitės pradžioje, pirmadienį, II vidaus ligų skyriuje, skirtame COVID-19 liga sergantiems pacientams gydyti, buvo 28 pacientai, iš jų 26 buvo reikalinga deguonies terapija. Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriuje įrengtos keturios lovos, skirtos COVID-19 liga sergantiems pacientams gydyti, ir jos visos šiuo metu užimtos.  „Pacientų skaičius keičiasi, vieni išvyksta, kiti guldomi,“ – paaiškino ligoninės viešųjų ryšių specialistė.

Prie naujo paciento – su nauju kostiumu

Atsakydama į klausimus apie darbo organizavimą Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje, A. Visockienė teigė, kad šiais metais darbo specifika jame pasikeitė. Ankstesniais metais per vieną dieną į Suaugusiųjų priėmimą kreipdavosi nuo 50 iki 80 pacientų per parą. „Tada jie eidavo vienu srautu, nebuvo reikalavimų prie kiekvieno paciento keisti asmens apsaugos priemones, – sakė ligoninės ryšių su visuomene specialistė. – Dabar personalas prie kiekvieno paciento, kuris patenka į oranžinę, vadinamąją „nešvarią“, zoną, turi prieiti visiškai pasikeitęs visą asmens apsaugos priemonių komplektą. Skyriuje budinčių medikų darbas taip pat priklauso ir nuo to, kaip dažnai į Priėmimo ir skubios pagalbos skyrių pacientai pristatomi greitosios medicinos pagalbos automobiliais. Tai gali būti kas 10-15 minučių ar kas valanda ar dvi“.

„Žmonės serga ne tik COVID-19“

Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, šeštadienį „Suvalkiečio“ informuotas apie pacientams ir jų artimiesiems nerimą keliančią situaciją ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje, neslėpė, kad dėl ligoninės darbo mato daug bėdų ir problemų. „Bandysime atlaikyti ir išspręsti, – viltingai pažadėjo šiaip jau tuščiais pažadais švaistytis nelinkęs meras. –Mano pirma užduotis naujajam ligoninės vadovui kaip tik ir bus peržiūrėti būtent Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus darbo organizavimą, nes jis kelia daug klausimų ir daug nepatogumų gyventojams. Ir dar. Labai svarbu nepamiršti, kad žmonės serga ne tik COVID-19, todėl reikia būti pasiruošus gydyti ir kitas ligas, teikti būtinąją skubią pagalbą. Suprantu, kad situacija sudėtinga, bet kolektyve reikia sutelktumo, daugiau komunikuoti su pacientais, ieškoti sprendimų, o kartu spręsti ir infrastruktūros problemas. Tos iniciatyvos kol kas labiausiai pasigendu ir šias aktualijas spręsti kaip tik ir bus pirma užduotis naujajam ligoninės vadovui Mantui Čėsnai.“

Konkursą VšĮ Marijampolės ligoninės direktoriaus pareigoms užimti laimėjęs Mantas Čėsna šios įstaigos vadovo pareigas pradeda eiti kaip tik šiandien, ketvirtadienį.

* * *

Dėl didėjančio sergančių koronaviruso infekcija pacientų srauto Marijampolės ligoninės, taip pat ir Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus, medikai šiuo metu dirba išties itin įtemptomis sąlygomis. Ligoninė skelbia jau kuris laikas priimanti savanorius, kurių pagalba yra labai reikšminga įstaigos personalui ir pacientams.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA