Angle down Atgal

Pacientams bus lengviau gauti žalos atlyginimą už sutrikdytą sveikatą

Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teiktas įstatymų pataisas, kurios leis sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant paslaugas gydymo įstaigoje jiems buvo padaryta žala. Šis sprendimas įteisina ir naująjį žalos be kaltės modelį.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šių pokyčių ilgai laukė tiek pacientai, tiek medikų bendruomenė, nes iki šiol veikusi sistema nebuvo efektyvi ir daugeliu atvejų pacientams padaryta žala likdavo neatlyginta.

„Nors pastaruoju metu vis daugiau žmonių išdrįsta kreiptis dėl sveikatai padarytos žalos atlyginimo, vis tik žala atlyginama itin retai. Nuo šiol ši situacija keisis iš esmės. O tai ne tik palengvins teisines procedūras, bet prisidės prie pasitikėjimu grįsto bendravimo kūrimo tarp medikų ir pacientų“, - sako ministras A. Veryga.

Nuo šiol pacientui nebereikės įrodinėti gydytojo kaltės dėl pacientui padarytos žalos. Tai palengvins paciento, kuris neretai nėra išsamiai susipažinęs su teisės aktais, situacijos sprendimą ir žalos atlyginimą.

Taip pat iki šiol už padarytas klaidas medikams grėsė licencijos netekimas, o tai skatindavo slėpti klaidas ir trukdydavo analizuoti jų priežastis. Naujasis žalos be kaltės modelis jau sėkmingai taikomas ir kitose šalyse, o jame nustatomi aiškūs žalos atlyginimo kriterijai. Pavyzdžiui, kad įstaigos nebebūtų įpareigotos draustis civilinės atsakomybės draudimu, o pacientų patirta žala būtų atlyginama iš Vyriausybės įgaliotos institucijos valdomos sąskaitos.

Be to, bus trumpinamas prašymų atlyginti žalą nagrinėjimo laikas, nuo pacientų pečių nuimama žalos įrodinėjimo našta. Patirta žala jiems bus atlyginama, jei ji atsirado teikiant gydymo paslaugas ir jei jos buvo galima išvengti. Pacientams padarytos žalos komisijos veiklos ataskaita turėtų būti kasmet teikiama viešai.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite