Pacientai greičiau gaus kompensacijas už sveikatai padarytą žalą, draudikams tai kirs per pelnus

Vilnius
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris Dovilė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Gynybinę mediciną, kur savi dangsto savus ir, kaip sako pacientai apie medikus: varnas varnui akies nekerta, pakeis pasitikėjimu grįsta kultūra. Taip sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga apibendrino Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimo projektą, kuris bus teikiamas svarstyti Vyriausybei.

Pasak ministro, projektu siekiama sudaryti geresnes sąlygas pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje jiems buvo padaryta žala.

„Būtų atlyginama tiek turtinė, tiek neturtinė žala, kaip ir iki šiol lėšos būtų kaupiamos iš gydymo įstaigų įmokų. Dabar įmokas moka draudimo bendrovėms, o priėmus pokyčius jos būtų kaupiamos atskiroje sąskaitoje ir naudojamos tik pacientų žaloms atlyginti“, - ketvirtadienį spaudos konferencijoje pabrėžė ministras.

Dabar žalos atlyginimo procedūra vidutiniškai trunka 4-5 metus. Pasak A. Verygos, priėmus siūlomas pataisas, aiškinimasis sutrumpėtų du kartus, pacientams reikėtų teikti mažiau dokumentų, būtų analizuojamos sisteminės klaidos ir iš jų mokomasi.

„Aišku, jei specialistas padarytų dvi klaidas per metus, licencija būtų stabdoma, bet nenaikinama, kad medikas galėtų pakelti savo kvalifikaciją“, - pridūrė ministras.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė atkreipė dėmesį, kad ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio gydytojai akcentuoja - nėra šimtaprocentinės garantijos sveikatos priežiūroje. Tačiau pacientai nori, kad padaryta klaida būtų pripažinta, atsiprašyta, sumokėta kompensacija.

„Pacientams svarbu žinoti, ar klaida yra sisteminė, ar asmens, o paskui - kad kuo greičiau klaidos būtų ištaisytos ir ateityje nesikartotų. Gydytojams svarbu, kad sisteminės klaidos negultų ant jų pečių“, - sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė.

A.Kubilienė akcentavo tris svarbiausius įstatymo pakeitimo aspektus. Visų pirma būtinybę supaprastinti paciento įrodinėjimo kelią, kad jam buvo padaryta žala.

„Jis turi būti trumpesnis, nes vidutiniškai šiuo metu trunka ketverius metus. Taigi pacientas galės kreiptis į komisiją ir, jei klaida bus pripažinta, greičiau gauti kompensaciją“, - sakė Seimo narė.

Antras A. Kubilienės minėtas svarbus dalykas, kad lėšos, skiriamos žalos atlyginimui, bus naudojamos tik pacientų kompensacijoms, o ne trečiųjų šalių verslui subsidijuoti. „Įmokos keliaus į atskirą sąskaitą, kurią pasirinksime konkurso būdu“, - pabrėžė A.Kubilienė, akcentuodama, kad kompanijos vidutiniškai tik 6 proc. įmokų išmoka pacientams, nemaža dalis lieka jų kompanijoms kaip pelnas.

Draudimo įmonių sveikatos priežiūros įstaigų civilinės atsakomybės už pacientams padarytą žalą privalomojo draudimo veiklos rezultatų lentelėje, kuri buvo pateikta Seimo Sveikatos reikalų komitetui, matyti, kad 2018 metų pirmą pusmetį draudimo įmokos sudarė 842 855 eurus, o pacientams išmokėtos sumos siekė 77,781 euro. Iš viso pacientams už patirtą žalą buvo išmokėta 18 išmokų.

Per praėjusius metus draudimo įmokos draudimo kompanijoms viršijo 1,2 mln. eurų, o pacientams išmokėta tik kiek daugiau nei 80 tūkst.

„Dabartinė sistema neefektyvi, todėl ją būtina keisti. Tačiau šiandien yra diena, kai apie tai pradedame diskutuoti“, - pabrėžė A. Kubilienė.

Trečias dalykas, kurį akcentavo A. Kubilienė - Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimai pasitarnaus medikams, kurie nebijos prarasti licencijų, pripažinti padarytų klaidų ir jas ištaisyti, o jei problemos sisteminės- jas spręsti.

Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė neabejojo, kad įvedant naują tvarką nepatenkintųjų tikrai bus, nes nauja tvarka mažins kompanijų pelnus.

„Jei iš manęs atiminėtų per 10 metų sukauptus milijonus, aš irgi būčiau piktas“, - replikavo Lietuvos gydytojų sąjungos pirmininkas Liutauras Labanauskas. Jis taip pat pritaria siūlomai tvarkai ir apgailestauja, kad kalbos apie tai rezultatų nedavė 10 metų.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga įstatymo pataisas vadino vienu svarbesnių žingsnių mūsų sveikatos sistemoje. Ketvirtadienį dokumentai pristatomi pirmam viešam svarstymui, jie keliaus į Vyriausybę, o paskui - Seimą.

„Visų pirma turime kalbėti apie pacientų saugumą ir mokymąsi iš klaidų. Kaip aviacijoje, kur iš kiekvienos klaidos yra mokomasi. Šiandieninė tvarka mūsų medikus verčia klaidas slėpti, bijant prarasti licencijas. Tai trukdo pacientams ir gydytojams bendradarbiauti. Dabartinė sistema tokios kultūros nekuria. Todėl nauja tvarka - rimtas kultūrinis pokytis, gerinant santykius tarp medikų ir pacientų“, - pridūrė ministras.

ELTA