REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Lapkričio 11 d. 11:41

Orų prognozė: ar artimiausiu metu Lietuvoje sulauksime žiemos?

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


59848

Doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės

Smarkios audros Šiaurės Atlante – būdingas šio sezono reiškinys. Jas sukėlė ir vis dar skatina labai gilūs, (960 – 970 hPa centre) atsinaujinantys Atlanto ciklonai į šiaurės vakarus nuo Britų salų. Todėl Airijai, Škotijai ir naftos platformoms Šiaurės jūroje labiausiai teko pajusti jų jėgą: savaitės pradžioje šiuose regionuose vidutinis vėjo greitis siekė apie 15 – 20 m/s, o gūsiuose net iki 30 m/s.

Vyravo pietų krypčių vėjai, todėl smarkesnio jūros lygio kilimo dėl patvankos nefiksuota, tačiau vandenyno paviršius gerokai atvėso: 12,5 °C ties Vakarų Airija, laipsniu mažiau – ties Vakarų Škotija ir dviem laipsniais mažiau – šiaurinėje Šiaurės jūros akvatorijoje. Kitoje pusėje, ties Rytų Grenlandija tokie pat smarkūs vėjai tik šiaurės rytų krypties labai palankūs ledo transportavimui iš Arkties į Atlanto vandenyną.

Šiaurės Atlanto audros yra neatsiejama klimato sistemos dalis sulėtinanti spartų, šiuo metų laiku, atmosferos sluoksnių vėsimą vidutinėse ir aukštose platumose. Deja, šių audrų metu iš vandenyno gauta šiluma Baltijos regiono kol kas nepasieks – ciklonams kelią pastoja beveik stacionari aukšto slėgio sritis apimanti visą Rytų, dalį Vidurio ir Šiaurės Europos. Na, o Lietuvoje vis dar dominuoja iš Pietų Europos atnešta šiluma, kuri, nors ir nesitraukia, dėl neigiamo spinduliuotės balanso pamažu mažėja ir oras vėsta,

Kituose žemynuose padėtis labiau žiemiška. Tikros žiemos sąlygos įsitvirtino Kanadoje, tiksliau vakarinėje jos pusėje – įsiveržus arktiniam anticiklonui naktimis oro temperatūra pietų Manitoboje, Saskačevane ir Albertoje nukrinta iki –20°C ir žemiau, gausiai pasnigo net Misūrio ir Ilinojaus (JAV) valstijose. Matyt, arktiniam anticiklonui judant toliau į pietus žiemiški orai pasieks ir piečiau esančias valstijas, gal tik išskyrus pietinį Teksasą ir pačią pietrytinę JAV dalį.

Tuo metu Sibire dėl intensyvios cikloninės veiklos vietoje stipraus šalčio sulaukta gausus (bet reikalingo) sniego. Artimiausiu metu šalčio poliumi bus ne Šiaurės rytų Jakutija kaip įprasta, o šiaurinė Krasnojarsko krašto dalis ir Taimyro pusiasalis (Rusija). Čia vietomis oro temperatūra turėtų nukristi žemiau -40°C. Taip pat, neįprastai šalta Rytų Kazachstane ir Altajaus krašte. Kontinento pietuose, prie Indijos vandenyno, visu pajėgumu vyksta žiemos musono cirkuliacija – sausas, santykinai vėsus vėjas pučia nuo kranto į pietus. Tačiau dar laukiama vieno tropinio ciklono, kuris formuosis Tailando įlankoje, o po to silpdamas turėtų gausiai palaistyti Andamanų salas bei Tamilnadu and Keralos (Indija) valstijas.

Per kitą savaitę nuo Mongolijos iki Vakarų Kazachstano jau įsitvirtins Sibiro anticiklonas, todėl čia bus santykinai šalta ir sausa, tačiau anticiklono geografinė padėtis vis dar per daug toli pietuose. Aktyvi cikloninė veikla išliks Tolimuose Rytuose ir Viduržemio jūros regione, todėl gausūs skysti krituliai laukiami Rytų Kinijoje, o sniego danga bent 20 cm turėtų pastorėti Primorės ir Chabarovsko kraštuose (Rusija). Artimieji Rytai (Sirija, Izraelis, didžioji dalis Jordanijos, Irako ir šiaurinė Saudo Arabijos dalis) toliau gaus taip reikalingą lietų, o kalnuotos vietovės – sniegą.

Lapkričio vidurys – tai laikotarpis, kai vidutinė paros oro temperatūra Lietuvoje priartėja prie 0 °C - anksčiausiai šiaurės rytuose, o vėliausiai (gruodį) pajūrio regione. Per ateinančias 10 dienų, numatoma, oro temperatūra vis dar bus bent 1,5 – 4 °C aukštesnė už normą, o tai reiškia, kad vidutinė oro temperatūra išliks teigiama. Kitos savaitės pradžioje, priartėjus atmosferos frontui iš pietvakarių, o anticiklonui sustiprėjus iš rytų, sustiprės pietų pietryčių vėjas (10-12, gūsiuose 15-17 m/s), o vėliau palis, kai kur Žemaitijoje ir Šiaurės Lietuvoje gausiau. Tačiau Atlanto ciklonai šį lapkritį, manoma, nebus dažni svečiai mūsų regione.

Anticikloninė cirkuliacija antroje lapkričio pusėje vėl turėtų įsitvirtinti virš Rytų ir Šiaurės Europos. Tai iš dalies lems prasidėjusi aktyvi didelio masto stratosferinių bangų veikla maždaug 20 – 30 km aukštyje. Stratosferos ir troposferos sąveika yra per daug sudėtinga ją perteikti keliais sakiniais – VU meteorologijos ir hidrologijos studijų programos studentai ją įsisavina tik per kelis semestrus. Baigiant reiktų pasidžiaugti, kad artimiausiu metu žiema į Lietuvą dar neatkeliaus, nors pirmas šį rudenį arktinio oro įsiveržimas jau numatomas kitos savaitės pabaigoje į pietines Rusijos gubernijas, Rytų Ukrainą, Kaukazą bei Krymo pusiasalį.

14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA