REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Birželio 4 d. 20:01

Orų istorija: sniegas birželio mėnesį

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


177444

Prasidėjusi kalendorinė vasara atnešė ir šiltų vasariškų dienų. Tačiau, ar žinote, kad kiek daugiau nei prieš 90 metų, birželio pradžioje dalyje Lietuvos buvo susidariusi sniego danga, kuri išsilaikė net keletą dienų! Šis istorinis įvykis netgi yra užfiksuotas nuotraukoje: „Apsnigtas 1928 m. birželis, kunigo Vinco Birbilo laiškas seseriai (LTRFt 21778)“.

Nėra visiškai aišku, kur tuo metu kunigas V. Birbilas vykdė savo pareigas. Remiantis informacija, kurią pavyko rasti, galima manyti, kad 1928 m. jis buvo vikaras Pakuonio parapijoje (šiuo metu Prienų r.).

Panagrinėjus Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos istorinius archyvo duomenis, šį nuotraukoje užfiksuotą vaizdą galime patvirtinti, kaip tikrą faktą. Nors, meteorologijos stočių tinklas tuo metu nebuvo labai tankus, snigimo ir sniego dangos faktas buvo užfiksuotas.

Storiausia sniego danga 1928 m. birželio 2 d. išmatuota Kauno meteorologijos stotyje – 6 cm. Birželio 1 d. šioje stotyje išmatuota 1 cm, taip pat prie matavimo duomenų paliktas įrašas „birželio 1 d. vakare apie 6 val. pradėjo snigti ir sniegas krito visą naktį“.

Birželio 2 d. sniego danga taip pat buvo išmatuota: Marijampolėje ir Lazdijuose – 4 cm, Šikšnių dvare (Vilkaviškio r.) – 3 cm, Katiliškiuose (Marijampolės r.) ir Varėnoje – 2 cm, Prienuose – 1 cm. Galima pastebėti, jog sniego danga susiformavo daugiau pietvakarinėje, pietinėje Lietuvoje. Taigi, prielaidą, kad nuotrauka galėjo būti padaryta Pakuonio parapijoje, galima patvirtinti mūsų turimais meteorologiniais duomenimis.

birzelio-sniegas.jpg

Nepaisant to, kad sniego danga susidarė ne visoje Lietuvoje, snigo ir kituose Lietuvos regionuose. Birželio 1–2 dienomis snygis fiksuotas Dotnuvoje, Joniškyje, Molėtuose, Palangoje, Panevėžyje, Tauragėje, Ukmergėje ir Vilniuje. Birželio 3 d. sniego jau neliko.

Nors 1928 m. birželio pradžioje Lietuvoje buvo susidariusi sniego danga ir snigo, tačiau labai atšalę nebuvo – daugelyje vietovių minimali oro temperatūra buvo artima 0–2 °C.

Dar labai svarbu pridurti ir faktą, kad 1928 m. birželis Lietuvoje buvo beveik pats šalčiausias per visą stebėjimų istoriją! Tą patį galima konstatuoti ir apie tų pačių metų kalendorinės vasaros sezoną. Šis buvo toks trumpas, kad 1928 m. būtų galima netgi iš dalies įvardinti kaip metus be vasaros.

Parengė LHMT KTS vedėjas dr. Donatas Valiukas ir KTBS vyr. specialistas Gytis Valaika



REDAKCIJA REKOMENDUOJA