REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Birželio 20 d. 17:54

Opozicinių partijų lyderiai įvertino S. Skvernelio taikos paieškas: valdančiųjų ir opozicijos santykiai nesikeis

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris RasaŠaltinis: Etaplius.lt


88688

Opozicinės partijos sako, kad Sauliaus Skvernelio ketvirtadienį deklaruota idėja užbaigti, pasak jo, beviltišką karą tarp konservatorių ir „valstiečių“ bei suformuoti platesnį politinių partijų sutarimą yra neįgyvendinama. Konservatorių, liberalų ir socialdemokratų atstovai sutartinai tvirtina – dėl įtampos Seime kalti Ramūno Karbauskio kontroliuojami valdantieji, todėl vargu ar ilgainiui atmosfera Seime keisis.

Konservatorių frakcijos Seime seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigia, kad dėl kilusių įtampų yra atsakingi „valstiečių“ lyderiai, todėl, pasak politikės, jie ir turėtų žengti pirmą žingsnį švelninant atmosferą Seime.

"Ne mes pradėjome tą nekonstruktyvų veikimą. Reikėtų paminėti visas komisijas, kurias Seime sutvėrė Ramūnas Karbauskis ir Agnė Širinskienė ir nuo kurių, kaip suprantu, neketinama atsitraukti“, – Eltai sakė konservatorių frakcijos seniūno pavaduotoja, pabrėždama, kad, nepaisant esamos priešpriešos, konservatoriai yra pasiruošę remti „valstiečių“ iniciatyvas, tačiau, pabrėžė ji, tik tas, kurios bus išmintingos.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė abejojanti, ar premjero deklaruoti lūkesčiai bei intencijos plėsti politinių jėgų sutarimą išsipildys. Konservatorės teigimu, valdantieji įprato gyventi nesiskaitydami su opozicija ir kitamintiškumu, o ir nuoširdaus noro, sakė ji, bendradarbiauti su opozicija iš valdančiųjų nematyti. Galiausiai, teigė politikė, gražioms premjero vizijoms gali nepritarti „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Nežinau ar kažkas labai dramatiškai valdančiųjų ir opozicijos santykiuose keisis. Tai, kad premjeras nori burti platesnį politinių jėgų ratą yra kaip ir gražus dalykas, tačiau ar jam tikrai tai pavyks ir ar jam tą leis – yra kitas klausimas", - kalbėjo politikė.

Labai panašiai premjero deklaruotą viziją vertino ir kitos opozicinės partijos lyderis – liberalas Eugenijus Gentvilas. Jis taip pat esamas įtampas tarp opozicijos ir valdančiųjų siejo su pastarųjų lyderių veiksmais.

„Sutinku su premjero Sauliaus Skvernelio teze, kad reikia mažinti įtampas, bet tų įtampų mažinimas pirmiausiai priklauso nuo valdančiosios daugumos. Jeigu valdančioji dauguma, turėdama vieno balso persvarą, šoks kadrilį džiaugdamasi, kad sutriuškino opoziciją vieno balso persvara, tai tas niekur neveda“, - sakė E. Gentvilas.

Politikas taip pat pabrėžė, kad sunkiai įsivaizduoja platesnį Seimo politinių jėgų dialogą nei kad yra dabar. Nors, tvirtino jis, liberalai protingus valdančiųjų sprendimus kaip palaikė iki šiol, taip palaikys ir ateityje, gilesnio bendradarbiavimo galimybių, bent jau tarp liberalų ir valdančiųjų, aiškino E. Gentvilas, nematąs.

Jis pabrėžė, kad tiek pats, tiek opozicijos lyderė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen buvo sulaukusi raginimų ir kvietimų apskritai jungtis į valdančiąją daugumą. Tačiau, jo teigimu, tokio pasiūlymo liberalai, kol valdantiesiems vadovaus R. Karbauskis, niekada nepriims.

„Kol realiai valdančiajai daugumai vadovauja ant galinės sėdynės sėdintis Ramūnas Karbauskis, kuris bijo prisiimti bet kokias oficialias pareigas, tol mes nematome jokios galimybės. Karbauskis turi ne apsimetinėti, o realiai imtis atsakomybės, užimdamas vienokią ar kitokią poziciją, to jis akivaizdžiai bijo“, - sakė liberalas, pridurdamas, kad rimtesnių permainų opozicijos ir valdančiųjų santykiuose nesitiki.

"Viską lems valdančiųjų nuostatos, tačiau permainų galimybių, kol virvutes tampys Karbauskis iš Naisių, nematau“, - apibendrino E. Gentvilas.

Opozicinių socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas tvirtino, kad konfliktu yra suinteresuoti tiek „valstiečiai“, tiek konservatoriai. Todėl, sakė jis, valdantiesiems baigus derybas dėl koalicinės sutarties įtampų neturėtų mažėti.

„Konfliktas tiek konservatoriams, tiek „valstiečiams“ yra naudingas. Todėl, kad ir ką sakytų premjeras, manau, kad peštynių bus nemažiau – to reikia tiek vieniems, tiek kitiems“, – svarstė politikas.

Jo teigimu, įtampos mažiau gali būti tik tuo atveju, jei Vyriausybė ir apskritai valdantieji demonstruos mažesnį spaudimą opozicijai bei neužsiiminės, jo teigimu, valstybei žalingomis reformomis.

„Jei iš Vyriausybės pusės bus mažesnis spaudimas su kvailomis, nepasvertomis ar net žalingomis iniciatyvomis – tai ir bus mažiau įtampos“,– teigė G. Paluckas, pabrėždamas, kad valdantieji gali tikėtis socialdemokratų palaikymo tiems sprendimams, kurie atitiks partijos nuostatas.

Ketvirtadienį S. Skvernelis „Žinių radijui“ sakė, kad tam, jog šiuo metu konstruojama valdančioji dauguma sugebėtų priiminėti sprendimus ateityje reikia platesnio visų Seimo partijų sutarimo. S. Skvernelis pabrėžė, kad vykstantis karas tarp valdančiųjų „valstiečių“ ir opozicinių konservatorių yra beviltiškas, todėl, akcentavo jis, reikia keisti atmosferą Seime ir ieškoti politinių jėgų sutarimo.

„Norint priiminėti sprendimus reikia ieškoti platesnio sutarimo. Ir tą tekdavo daryti ir dėl įvairiausių svarbių reformų, ir dėl biudžeto. Kiekvienais metais tas pats buvo. Aš manau, kad visgi norėtųsi, jeigu tektų toliau darbuotis (einant premjero pareigas. – ELTA) – tai reikėtų siekti platesnio sutarimo ir palaikymo Seime net ir kalbant apie opoziciją", – aiškino premjeras.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA